Start › Västmanlands län › Västerås
Allus i Västerås AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 1 | 0 | 39 | – |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 16 | 0 | 39 | – |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | 0 | −15 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 24 | 20 | 35 | 11 | 61 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 3 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 24 | 20 | 32 | 11 | 61 | – |
| Rörelseresultat | −24 | −20 | −34 | −11 | −22 | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −24 | −20 | −34 | −11 | −22 | – |
| Resultat före skatt | −24 | −20 | −34 | −11 | −22 | – |
| Årets resultat | −24 | −20 | −34 | −11 | −22 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 564 | 1 608 | 1 587 | 1 569 | 1 595 | 1 612 |
| Anläggningstillgångar | 407 | 1 457 | 1 439 | 1 439 | – | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | 32 | 32 | 14 | 14 | – | – |
| Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 14 | 14 | 14 | 14 | – | – |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | 18 | 18 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 375 | 1 425 | 1 425 | 1 425 | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 375 | 1 425 | 1 425 | 1 425 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 157 | 151 | 148 | 130 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 147 | 146 | 145 | 124 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 141 | 141 | 137 | 122 | – | – |
| Övriga fordringar | 6 | 5 | 8 | 2 | – | – |
| Kassa och bank | 10 | 6 | 3 | 6 | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 564 | 1 608 | 1 587 | 1 569 | – | – |
| Eget kapital | 222 | 1 295 | 1 316 | 1 350 | – | – |
| Bundet eget kapital | 400 | 1 450 | 1 450 | 1 450 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Uppskrivningsfond | 350 | 1 400 | 1 400 | 1 400 | – | – |
| Fritt eget kapital | −178 | −155 | −134 | −100 | – | – |
| Balanserat resultat | −155 | −134 | −100 | −89 | – | – |
| Årets resultat | −24 | −20 | −34 | −11 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 343 | 313 | 271 | 219 | – | – |
| Övriga skulder | 343 | 313 | 271 | 219 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Företaget skall, direkt eller indirekt genom dotterbolag, äga och förvalta fast och lös egendom, bed riva konsultverksamhet inom företagsutveckling och marknadsföring samt därmed förenlig verksamhet.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Viktiga externa faktorer
Genom att dotterbolaget Swerail AB har skrivit ner sina anläggningstillgångar har också Allus AB gjort motsvarande nedskrivning av andelarna i dotterbolaget.
Källfält: se-gen-base:ViktigaExternaFaktorerPaverkatForetagetStallningResultat
2024
Verksamhetens art och inriktning
Företaget skall, direkt eller indirekt genom dotterbolag, äga och förvalta fast och lös egendom, bed riva konsultverksamhet inom företagsutveckling och marknadsföring samt därmed förenlig verksamhet.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Verksamhetens art och inriktning
Företaget skall, direkt eller indirekt genom dotterbolag, äga och förvalta fast och lös egendom, bed riva konsultverksamhet inom företagsutveckling och marknadsföring samt därmed förenlig verksamhet.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Verksamhetens art och inriktning
Företaget skall, direkt eller indirekt genom dotterbolag, äga och förvalta fast och lös egendom, bed riva konsultverksamhet inom företagsutveckling och marknadsföring samt därmed förenlig verksamhet.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 1 050 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade uppskrivningar | 1 400 | 1 400 | 1 400 | 1 400 | 1 400 | 1 400 |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 18 | 18 | 18 | 0 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | – | – | – | 0 | −2 |
Om bolaget
- Adress
- SKRIDSKOGATAN 11, 722 40 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2018-02-19
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall, direkt eller indirekt genom dotterbolag, äga och förvalta fast och lös egendom, bedriva konsultverksamhet inom företagsutveckling och marknadsföring samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Västerås
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- E-revisor.se