Start › Dalarnas län › Lima
LJ Schakt AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 664 | 1 845 | 1 994 | 1 971 | 1 393 | 1 392 | 1 363 | 1 439 |
| Nettoomsättning | 1 663 | 1 845 | 1 994 | 1 969 | 1 393 | 1 392 | 1 363 | 1 439 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | – | 0 | 2 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 012 | 1 910 | 1 846 | 1 671 | 1 443 | 1 460 | 1 059 | 1 135 |
| Råvaror och förnödenheter | 807 | 740 | 885 | 835 | 849 | 868 | 757 | 783 |
| Övriga externa kostnader | 164 | 323 | 393 | 372 | 310 | 228 | 117 | 161 |
| Personalkostnader | 298 | 434 | 179 | 55 | 165 | 246 | 83 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 112 | 414 | 389 | 408 | 119 | 119 | 101 | 191 |
| Övriga rörelsekostnader | −369 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 652 | −64 | 148 | 300 | −49 | −69 | 305 | 303 |
| Finansiella poster | −43 | −45 | −50 | −34 | −20 | −2 | −8 | −11 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 43 | 45 | 50 | 34 | 20 | 2 | 8 | 11 |
| Resultat efter finansiella poster | 609 | −110 | 98 | 266 | −69 | −71 | 297 | 292 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 73 | – | 0 | −73 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 73 | – | 0 | −73 |
| Resultat före skatt | 609 | −110 | 98 | 266 | 4 | −71 | 297 | 219 |
| Skatt på årets resultat | 143 | 0 | 21 | 42 | 0 | 0 | 65 | 48 |
| Årets resultat | 466 | −110 | 98 | 224 | 4 | −71 | 232 | 171 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 950 | 758 | 875 | 1 076 | 1 082 | 366 | 693 | 754 |
| Anläggningstillgångar | 567 | 310 | 175 | 565 | 898 | 183 | 334 | 380 |
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | −34 | −2 | −2 |
| Materiella anläggningstillgångar | 567 | 310 | 175 | 565 | 898 | 217 | 335 | 382 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 304 | −2 217 | −1 758 | −1 273 | −864 | −316 | −197 | −96 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 263 | 2 528 | 1 933 | 1 837 | 1 762 | 532 | 532 | 478 |
| Omsättningstillgångar | 382 | 448 | 700 | 511 | 184 | 183 | 360 | 374 |
| Kortfristiga fordringar | 117 | 180 | 68 | 63 | 79 | −74 | 92 | 55 |
| Kundfordringar | 18 | 63 | 58 | 30 | 46 | 52 | 110 | 70 |
| Övriga fordringar | 103 | 118 | 10 | 33 | 33 | −126 | −18 | −15 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | −4 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 266 | 268 | 632 | 448 | 105 | 257 | 268 | 319 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 950 | 758 | 875 | 1 076 | 1 082 | 433 | 697 | 758 |
| Eget kapital | 509 | 43 | 229 | 277 | 54 | 382 | 453 | 221 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 459 | −7 | 179 | 227 | 4 | 332 | 403 | 171 |
| Balanserat resultat | −7 | 103 | 49 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 466 | −110 | 131 | 298 | 4 | 332 | 403 | 171 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 73 | 73 | 73 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 73 | 73 | 73 |
| Långfristiga skulder | 305 | 468 | 349 | 595 | 840 | −16 | 63 | 143 |
| Skulder till kreditinstitut | 305 | 468 | 349 | 595 | 840 | −16 | 63 | 143 |
| Kortfristiga skulder | 135 | 247 | 297 | 204 | 188 | −5 | 108 | 321 |
| Skatteskulder | 32 | – | – | – | – | −26 | 28 | 8 |
| Övriga skulder | 0 | 21 | 51 | 13 | 9 | −76 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | – | 17 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 227 | – | 332 | 403 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | −261 | 2 551 | 2 551 | 1 933 | 1 858 | 628 | 628 | 573 |
| Årets inköp | – | – | – | 75 | 2 478 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 812 | – | – | – | 620 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | −524 | 24 | 0 | 96 | 96 | 96 | 96 | 96 |
| Årets avskrivningar | 72 | 24 | – | – | – | – | – | – |
| Återförda avskrivningar | 620 | – | – | – | – | – | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 192 | 2 192 | −448 | 448 | 448 | – | – | – |
| Årets inköp | – | – | – | – | 448 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | −2 640 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 889 | −233 | 1 214 | 825 | 416 | 316 | 197 | 96 |
| Årets avskrivningar | 2 122 | −233 | 389 | 408 | 101 | 119 | 101 | 96 |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 992 | 992 | 0 | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | 992 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- ÅNÄSVÄGEN 4, 780 64 LIMA
- Registrerat
- 2018-01-04
- Bransch
- Anläggning av vägar och motorvägar
Verksamhet enligt registret
Underhåll och schaktning av vägar med väghyvel och reparation av motorer samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 227-6236
- LJ Schakt AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-20
- Programvara
- Visma eEkonomi Deklaration/Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Företaget bildades 2018 och bedriver hyveltjänster. Företaget har sitt säte i Lima och hyr ut sig till Lima Besparingsskog som ser till att vägarna underhålls.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.