Start › Uppsala län › Uppsala
Svia Real Estate 2:21 AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | 0 | 0 | 22 253 | 6 458 | – |
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 0 | 22 253 | 6 458 | – |
| Rörelsekostnader | 5 | −8 | 14 | 12 | 15 222 | 3 148 | 85 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 15 189 | 3 042 | – |
| Övriga externa kostnader | 5 | −8 | 14 | 12 | 36 | 105 | 85 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | −2 | – | – |
| Rörelseresultat | −5 | 8 | −14 | −12 | 7 031 | 3 311 | −85 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −67 | −63 | −61 | −55 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 67 | 63 | 61 | 55 |
| Resultat efter finansiella poster | −5 | 8 | −14 | −79 | 6 968 | 3 249 | −139 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | −6 968 | −2 490 | 127 |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | – | – | – | 0 | 127 |
| Lämnade koncernbidrag | – | – | – | 0 | 6 968 | 2 490 | – |
| Resultat före skatt | −5 | 8 | −14 | −79 | 0 | 759 | −13 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 162 | – |
| Årets resultat | −5 | 8 | −14 | −79 | 0 | 598 | −13 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 45 | 45 | 55 | 636 | 12 420 | 14 764 | 10 767 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 11 986 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 11 986 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | 0 | 11 986 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 45 | 45 | 55 | 636 | 434 | 14 764 | 10 767 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | 0 | 12 176 | 5 206 |
| Kortfristiga fordringar | 44 | 44 | 24 | 403 | 0 | 127 | 127 |
| Fordringar hos koncernföretag | 44 | 44 | 24 | 403 | 0 | 127 | 127 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 | 1 | 32 | 232 | 434 | 2 462 | 5 435 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 45 | 45 | 55 | 636 | 12 420 | 14 764 | 10 767 |
| Eget kapital | 39 | 44 | 36 | 556 | 635 | 635 | 37 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −11 | −6 | −14 | 506 | 585 | 585 | −13 |
| Balanserat resultat | −6 | −14 | 0 | 585 | 585 | −13 | – |
| Årets resultat | −5 | 8 | −14 | −79 | 0 | 598 | −13 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 9 548 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | 9 548 |
| Kortfristiga skulder | 6 | 1 | 19 | 80 | 11 785 | 14 129 | 1 182 |
| Förskott från kunder | – | – | – | – | 0 | 381 | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 9 | – | 0 | 829 | 5 |
| Skulder till koncernföretag | 6 | 1 | 0 | 65 | 11 594 | 12 017 | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 176 | 178 | – |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 0 | 0 | 710 | 1 177 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 10 | 15 | 15 | 15 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 506 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 506 | 585 | 585 | −13 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av att man sålt alla hus man byggt under ca 3 år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker från föregående år på grund av att de första husen som byggts nu sålts.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- RABENIUSVÄGEN 17, 756 55 UPPSALA
- Registrerat
- 2018-01-02
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Äga, utveckla och förvalta fastigheter.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-19
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget ska äga, utveckla och förvalta fastigheter till privatpersoner. Företaget ägs till 100% av Svia Holding AB, org nr 559143-1480 som i sin tur ägs till 100% av Niklas Ågren Schakt AB, org nr 556635-0327. Niklas Ågren Schakt AB ägs till 100% av Labyrintus Holding AB, org nr 559100-2380, som även äger bolagen Labyrintus Fastighets AB, org nr 559096-8219 och Labyrintus Real Estate AB, org nr 559191-3743. Företaget har sitt säte i Uppsala.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.