AcutusCuratio Konsult AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 198 | 959 | 443 | 959 | 1 035 | 1 479 | 1 760 | 1 863 |
| Nettoomsättning | 198 | 959 | 443 | 959 | 1 035 | 1 425 | 1 760 | 1 863 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | – | – | 0 | 53 | – | – |
| Rörelsekostnader | 178 | 701 | 454 | 780 | 1 035 | 1 572 | 1 632 | 1 777 |
| Råvaror och förnödenheter | 60 | 221 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 92 | 467 | 157 | 137 | 300 | 343 | 201 | 232 |
| Personalkostnader | 26 | 12 | 272 | 609 | 701 | 1 195 | 1 402 | 1 531 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 25 | 34 | 34 | 34 | 29 | 14 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 20 | 259 | −11 | 178 | 0 | −93 | 128 | 86 |
| Finansiella poster | 399 | 0 | 0 | 0 | −11 | −9 | −10 | −16 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 400 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 9 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | – | – | 0 | 11 | 18 | 10 | 16 |
| Resultat efter finansiella poster | 419 | 259 | −11 | 178 | −12 | −102 | 119 | 69 |
| Resultat före skatt | 419 | 259 | −11 | 178 | −12 | −102 | 119 | 69 |
| Skatt på årets resultat | 5 | 51 | 0 | 14 | – | 0 | 25 | 17 |
| Årets resultat | 415 | 208 | −11 | 165 | −12 | −102 | 93 | 52 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 498 | 273 | 78 | 319 | 216 | 231 | 415 | 289 |
| Anläggningstillgångar | 60 | 13 | 0 | 25 | 59 | 93 | 103 | 72 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 25 | 59 | 93 | 103 | 72 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 25 | 59 | 93 | 103 | 72 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 60 | 13 | – | – | – | – | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 25 | – | – | – | – | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 13 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 35 | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 438 | 260 | 78 | 294 | 157 | 138 | 312 | 217 |
| Kortfristiga fordringar | 409 | 46 | 61 | 91 | 76 | 108 | 236 | 172 |
| Kundfordringar | 5 | 41 | 30 | 50 | 0 | 85 | 155 | 131 |
| Fordringar hos koncernföretag | 400 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 4 | 5 | 31 | 41 | 76 | 23 | 59 | 41 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | 0 | 22 | 0 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | 0 | 10 | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | 0 | 10 | – | – | – |
| Kassa och bank | 29 | 214 | 17 | 203 | 71 | 30 | 77 | 45 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 498 | 273 | 78 | 319 | 216 | 231 | 415 | 289 |
| Eget kapital | 466 | 249 | 41 | 247 | 82 | 93 | 195 | 102 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 416 | 199 | −9 | 197 | 32 | 43 | 145 | 52 |
| Balanserat resultat | 1 | −9 | 2 | 32 | 43 | 145 | 52 | 0 |
| Årets resultat | 415 | 208 | −11 | 165 | −12 | −102 | 93 | 52 |
| Kortfristiga skulder | 32 | 24 | 37 | 72 | 134 | 137 | 220 | 187 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 | 71 | 73 | 80 |
| Skatteskulder | 0 | 23 | – | – | 0 | 2 | 28 | 9 |
| Övriga skulder | 32 | 0 | 37 | 72 | 134 | 64 | 119 | 98 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 400 | 198 | – | 195 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 197 | 32 | 43 | 145 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Anledningen till omsättningsminskningen beror i huvudsak på att ägarens arbetsinsatser varit begränsade under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 13 | 0 |
| Årets inköp | – | 13 | 0 |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 | 0 |
| Årets inköp | 13 | 0 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 35 | 0 |
| Årets inköp | 35 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 170 | 170 | 170 | 170 | 170 | 170 | 170 | 170 | 170 | 145 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 0 | – | 24 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 170 | 170 | 170 | 145 | 145 | 111 | 111 | 77 | 77 | 43 |
| Årets avskrivningar | – | 0 | 25 | – | 34 | – | 34 | – | 34 | – |
Om bolaget
- Adress
- NOTVÄGEN 11, 263 95 FARHULT
- Registrerat
- 2017-12-08
- Bransch
- Arbetsförmedling och rekrytering
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom vården samt hyra ut vårdtjänster. Bolaget ska dessutom bedriva journalistik, estetiska skönhetsinjektioner och hälsoutredningar med behandling samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Höganäs kommun.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-29
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets bedriver journalistisk verksamhet samt uthyrning av vårdpersonal.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.