Närhusmiljö i Skåne AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 452 | 292 | 213 | 1 300 | 854 | 791 |
| Nettoomsättning | 145 | 4 | 10 | 633 | 519 | 584 |
| Övriga rörelseintäkter | 307 | 288 | 203 | 667 | 335 | 207 |
| Rörelsekostnader | 268 | 277 | 506 | 1 161 | 846 | 596 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 295 | 170 | 34 |
| Övriga externa kostnader | 164 | 168 | 180 | 406 | 355 | 250 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 3 | 1 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 105 | 109 | 327 | 377 | 320 | 312 |
| Rörelseresultat | 184 | 16 | −293 | 139 | 8 | 195 |
| Finansiella poster | −144 | −200 | −1 195 | −167 | −76 | −69 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | −1 021 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 2 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 145 | 201 | 176 | 167 | 76 | 69 |
| Resultat efter finansiella poster | 39 | −185 | −1 488 | −28 | −67 | 126 |
| Resultat före skatt | 39 | −185 | −1 488 | −28 | −67 | 126 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 27 |
| Årets resultat | 39 | −185 | −1 488 | −28 | −67 | 99 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 793 | 2 799 | 3 039 | 4 589 | 4 965 | 3 893 |
| Anläggningstillgångar | 1 962 | 2 054 | 2 156 | 3 503 | 3 199 | 2 644 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 642 | 1 747 | 1 856 | 2 182 | 2 263 | 2 544 |
| Byggnader och mark | 1 583 | 1 621 | 1 659 | 1 696 | 1 734 | 1 772 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 59 | 126 | 197 | 486 | 529 | 772 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 320 | 307 | 300 | 1 321 | 936 | 100 |
| Andelar i koncernföretag | 113 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Andra långfristiga fordringar | 207 | 207 | 200 | 1 221 | 836 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 830 | 745 | 884 | 1 086 | 1 766 | 1 249 |
| Kortfristiga fordringar | 775 | 635 | 689 | 906 | 1 497 | 403 |
| Kundfordringar | 68 | 3 | 17 | 47 | 683 | 205 |
| Övriga fordringar | 604 | 633 | 672 | 859 | 814 | 193 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 103 | – | – | – | 0 | 5 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | 0 | 602 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | – | 0 | 602 |
| Kassa och bank | 55 | 109 | 195 | 180 | 269 | 244 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 793 | 2 799 | 3 039 | 4 589 | 4 965 | 3 893 |
| Eget kapital | −974 | −1 013 | −828 | 659 | 687 | 754 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −1 024 | −1 063 | −878 | 609 | 637 | 704 |
| Balanserat resultat | −1 063 | −878 | 609 | 637 | 704 | 605 |
| Årets resultat | 39 | −185 | −1 488 | −28 | −67 | 99 |
| Långfristiga skulder | 3 535 | 3 615 | 3 694 | 3 852 | 3 822 | 2 929 |
| Skulder till kreditinstitut | 3 535 | 3 615 | 3 694 | 3 852 | 3 822 | 2 929 |
| Kortfristiga skulder | 231 | 197 | 174 | 78 | 457 | 210 |
| Skulder till kreditinstitut | 79 | 79 | 79 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 18 | 26 | 7 | 0 | 261 | 8 |
| Skatteskulder | 2 | – | 0 | 5 | 29 | 36 |
| Övriga skulder | 86 | 60 | 56 | 53 | 159 | 158 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 45 | 33 | 32 | 20 | 8 | 8 |
| Ställda säkerheter | 3 896 | 3 896 | 3 896 | 3 896 | 2 960 | 2 960 |
| Fastighetsinteckningar | 3 896 | 3 896 | 3 896 | 3 896 | 2 960 | 2 960 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 637 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 113 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Årets inköp | 13 | 0 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 228 | 1 228 | 1 221 | 1 221 | 836 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 7 | 0 | 385 | 836 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 1 021 | 1 021 | 1 021 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | 0 | 1 021 | 0 | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 887 | 1 887 | 1 887 | 1 887 | 1 887 | 1 887 | 1 887 |
| Ackumulerade avskrivningar | 304 | 266 | 228 | 191 | 153 | 115 | 77 |
| Årets avskrivningar | 38 | 38 | 38 | 38 | 38 | 38 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 570 | 1 570 | 1 570 | 1 705 | 1 410 | 1 371 | 1 350 |
| Årets inköp | – | – | – | 296 | 39 | 21 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 136 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 511 | 1 444 | 1 373 | 1 219 | 880 | 598 | 324 |
| Årets avskrivningar | 67 | 71 | 289 | 339 | 282 | 274 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 0 | 136 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BRYGGAREGATAN 24, 222 36 LUND
- Registrerat
- 2017-11-16
- Bransch
- Mark- och grundarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall utveckla och förvalta fastigheter, handla med värdepapper, samt annan därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Lund
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-20
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Lund registrerades år 2017. Bolaget skall utveckla och förvalta fastigheter, handla med värdepapper, samt annan därmed förenlig verksamhet.
Väsentliga händelser
Omsättningen har ökat med mer än 30% jämfört med föregående år, främst till följd av vidarefakturerade kostnader. Då en större nedskrivning av värde i kapitalförsäkring behövts göras är bolagets aktiekapital förbrukat. Styrelsen har upprättat en kontrollbalansräkning som visar att ett stort övervärde i bolagets fastigheter finns och därmed är bolagets egna kapital intakt och likvidationsplikt enligt 25:13 ABL föreligger ej.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Kampen 1
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Kampen 1; Organisationsnummer=559183-3479; ForetagetsSate=Lund; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Kampen 2
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Kampen 2; Organisationsnummer=559183-3768; ForetagetsSate=Lund; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Kampen 1
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Kampen 1; Organisationsnummer=559183-3479; ForetagetsSate=Lund; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Kampen 2
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Kampen 2; Organisationsnummer=559183-3768; ForetagetsSate=Lund; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Kampen 1
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Kampen 1; Organisationsnummer=559183-3479; ForetagetsSate=Lund; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
Visa fler relationer
-
Kampen 2
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Kampen 2; Organisationsnummer=559183-3768; ForetagetsSate=Lund; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Kampen 1
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Kampen 1; Organisationsnummer=559183-3479; ForetagetsSate=Lund; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Kampen 2
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Kampen 2; Organisationsnummer=559183-3768; ForetagetsSate=Lund; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Kampen 1
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Kampen 1; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=559183-3479; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Lund
-
Kampen 2
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Kampen 2; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=559183-3768; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Lund