Start › Stockholms län › JÄRFÄLLA
Elberel AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 4 295 | 3 975 | 3 563 | 4 072 | 4 399 | 4 464 | 2 882 |
| Nettoomsättning | 3 780 | 3 950 | 3 545 | 4 084 | 4 399 | 4 462 | 2 872 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 0 | 16 | 10 | −13 | – | 0 | 10 |
| Övriga rörelseintäkter | 515 | 10 | 7 | – | 0 | 1 | 0 |
| Rörelsekostnader | 4 109 | 3 956 | 3 694 | 4 117 | 4 837 | 3 634 | 2 439 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 267 | 1 570 | 1 384 | 1 493 | 1 441 | 1 424 | 868 |
| Handelsvaror | 11 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 154 | 776 | 559 | 622 | 692 | 587 | 401 |
| Personalkostnader | 1 605 | 1 569 | 1 709 | 1 960 | 2 662 | 1 548 | 1 124 |
| Av- och nedskrivningar | 70 | 41 | 41 | 41 | 41 | 41 | 46 |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | – | – | – | 0 | 33 | 0 |
| Rörelseresultat | 187 | 20 | −131 | −45 | −438 | 830 | 442 |
| Finansiella poster | −8 | −128 | 0 | −2 | −2 | −5 | −8 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 3 | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 8 | 132 | 1 | 2 | 2 | 5 | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | 179 | −109 | −131 | −48 | −440 | 825 | 435 |
| Resultat före skatt | 179 | −109 | −131 | −48 | −440 | 825 | 435 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 177 | 95 |
| Årets resultat | 179 | −109 | −131 | −48 | −440 | 648 | 340 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 294 | 612 | 478 | 606 | 1 088 | 1 534 | 959 |
| Anläggningstillgångar | 783 | 328 | 137 | 179 | 220 | 262 | 466 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 96 | 131 | 166 | 201 | 236 | 271 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 0 | 96 | 131 | 166 | 201 | 236 | 271 |
| Materiella anläggningstillgångar | 550 | 0 | 6 | 13 | 19 | 26 | 195 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 240 | 0 | 6 | 13 | 19 | 26 | 195 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 310 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 232 | 232 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 232 | 232 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 511 | 284 | 340 | 427 | 867 | 1 273 | 492 |
| Varulager m.m. | 46 | 57 | 42 | 31 | 44 | 22 | 22 |
| Råvaror och förnödenheter | 46 | 57 | 42 | 31 | 44 | 22 | 22 |
| Kortfristiga fordringar | 375 | 129 | 147 | 100 | 199 | 156 | 112 |
| Kundfordringar | 23 | 45 | 44 | 25 | 27 | 22 | 21 |
| Övriga fordringar | 329 | 50 | 58 | 60 | 153 | 105 | 58 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 22 | 34 | 45 | 15 | 20 | 29 | 33 |
| Kassa och bank | 91 | 97 | 152 | 296 | 624 | 1 094 | 358 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 294 | 612 | 478 | 606 | 1 088 | 1 534 | 959 |
| Eget kapital | 792 | −78 | 31 | 162 | 209 | 899 | 426 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 742 | −128 | −19 | 112 | 159 | 849 | 376 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 563 | −19 | 112 | 159 | 599 | 201 | 35 |
| Årets resultat | 179 | −109 | −131 | −48 | −440 | 648 | 340 |
| Långfristiga skulder | 0 | 374 | – | – | – | 0 | 154 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 374 | – | – | – | 0 | 145 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 9 |
| Kortfristiga skulder | 502 | 315 | 447 | 444 | 878 | 635 | 379 |
| Leverantörsskulder | 160 | 130 | 102 | 140 | 128 | 110 | 61 |
| Skatteskulder | – | 0 | 10 | 12 | 194 | 278 | 147 |
| Övriga skulder | 105 | 130 | 124 | 137 | 244 | 80 | 58 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 237 | 56 | 210 | 155 | 312 | 167 | 113 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – | 250 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 112 | 159 | 849 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 691 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsårets utgång har bolaget startat igång verksamheten i sin nya verksamhetslokal. Den initiala driften har utvecklats enligt plan, även om omsättningen i nuläget uppgår till cirka 200–250 tkr per månad, jämfört med tidigare lokal där omsättningen uppgick till cirka 300–350 tkr per månad. Bolaget arbetar med att successivt bygga upp en stabil kundbas i den nya lokalen. Renoveringen av lokalen är i allt väsentligt slutförd och några ytterligare större investeringar förväntas inte uppkomma, utöver löpande kostnader såsom hyra. Den sista delen av kostnaden för takrenovering, uppgående till cirka 200 tkr, kommer att regleras i samband med hyresbetalning för andra kvartalet 2026. Takrenoveringen genomfördes för att möjliggöra musikverksamhet i lokalen. Vidare har bolaget under nya räkenskapsåret tagit ett lån hos kreditgivare.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Anmärkning Vid flertalet tillfällen under året har avdragen skatt och sociala avgifter betalts för sent. Styrelsen har därmed inte fullgjort sina skyldigheter enligt 8 kap. 4 § aktiebolagslagen. Försummelsen har inte medfört någon skada för bolaget utöver dröjsmålsräntor.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Elberel ABs finansiella ställning per den 2025-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till Elberel AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Under maj 2025 har bolaget erhållit ett aktieägartillskott om 311 000 kronor. Detta har medfört att det tidigare förbrukade aktiekapitalet nu återställts.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 232 | 232 | 232 |
| Årets inköp | – | 232 | – |
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 317 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 317 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 7 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 7 | – | – |
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 |
| Försäljningar och utrangeringar | 350 | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 254 | 219 | 184 | 149 | 114 | 79 | 44 |
| Årets avskrivningar | 31 | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 | – |
| Återförda avskrivningar | 285 | – | – | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 272 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 220 | 220 |
| Årets inköp | 272 | – | – | – | – | 32 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 32 | – | – | – | – | 220 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 32 | 32 | 26 | 19 | 13 | 6 | 25 | 14 |
| Årets avskrivningar | 32 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 11 | – |
| Återförda avskrivningar | 32 | – | – | – | – | 25 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- HERCULESGATAN 23, 177 67 JÄRFÄLLA
- Registrerat
- 2017-09-29
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva restaurang och cateringverksamhet.
Bankgironummer
- 172-5423
- Elberel AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2026-06-29)
- Revisionsfirma
- Allians Revision & Redovisning AB
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Bolaget, som grundades år 2017 och har sitt säte i Stockholm, bedriver restaurang- och cateringverksamhet. Antalet försäljningsenheter uppgår till en.
Väsentliga händelser
Under räkenskapsåret har bolaget haft förbrukat eget kapital, och ingen kontrollbalansräkning har upprättats. Aktiekapitalet är dock återställt per balansdagen då bolaget vidtagit åtgärder i form av lämnade villkorade aktieägartillskott om 691 tkr. Bolaget har under året påbörjat en anpassning av verksamhetens lokaler. Verksamheten har bedrivits i befintlig lokal samtidigt som en ny lokal har iordningställts för framtida drift. Med anledning av lokalbytet har bolaget under räkenskapsåret haft tillfälligt förhöjda lokalkostnader. Utgifter hänförliga till anpassningen av den nya lokalen har aktiverats som förbättringsutgifter på annans fastighet. Vid räkenskapsårets utgång hade bolaget ingått avtal om försäljning av inkråm hänförligt till den tidigare verksamhetslokalen. Försäljningen har därefter slutförts.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.