Start › Stockholms län › Stockholm
Haga Fastighetsutveckling AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 59 | 216 | 7 294 | 4 316 | 5 419 | 2 703 | 40 |
| Nettoomsättning | 0 | 59 | 142 | 7 294 | 4 314 | 2 757 | 2 703 | 40 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | – | 0 | 1 200 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 75 | 0 | 2 | 1 462 | – | – |
| Rörelsekostnader | 174 | 107 | 309 | 7 072 | 4 212 | 5 407 | 2 126 | 187 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 37 | 2 229 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 1 317 | 3 493 | 248 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 44 | 44 | 526 | 4 162 | 2 374 | 1 870 | 1 659 | 187 |
| Personalkostnader | – | 0 | 1 | 131 | 0 | 33 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 131 | 63 | −256 | 550 | 521 | 11 | 220 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | −174 | −48 | −92 | 222 | 105 | 11 | 577 | −147 |
| Finansiella poster | −18 | −127 | −196 | −206 | −194 | 1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 18 | 127 | 200 | 207 | 194 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −193 | −175 | −289 | 16 | −89 | 12 | 576 | −147 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 175 | 275 | 0 | – | 0 | −273 | 0 |
| Erhållna koncernbidrag | 0 | 175 | 275 | 0 | – | – | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | – | – | – | – | – | 0 | 273 | 0 |
| Resultat före skatt | −193 | 0 | −14 | 16 | −89 | 12 | 303 | −147 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 3 | 34 | 0 |
| Årets resultat | −193 | 0 | −14 | 16 | −89 | 9 | 269 | −147 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 8 087 | 8 390 | 8 865 | 12 995 | 9 799 | 6 112 | 2 537 | 378 |
| Anläggningstillgångar | 3 076 | 2 857 | 2 920 | 4 146 | 3 855 | 2 886 | 880 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 076 | 2 857 | 2 920 | 4 096 | 3 805 | 2 886 | 880 | 0 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 0 | 3 | 205 | 112 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 1 674 | 1 454 | 1 515 | 2 488 | 2 291 | 1 484 | 880 | 0 |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 1 402 | 1 402 | 1 402 | 1 402 | 1 402 | 1 402 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 50 | 50 | – | – | – |
| Andelar i koncernföretag | – | 0 | 0 | 50 | 50 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 011 | 5 533 | 5 946 | 8 849 | 5 944 | 3 225 | 1 657 | 378 |
| Kortfristiga fordringar | 5 011 | 5 533 | 5 946 | 8 840 | 5 632 | 3 141 | 1 598 | 336 |
| Kundfordringar | 2 020 | 2 370 | 2 375 | 2 859 | 1 232 | 1 138 | 980 | 27 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 72 | 189 | 34 | 72 | 415 | 615 | 297 |
| Övriga fordringar | 132 | 232 | 211 | 2 778 | 2 866 | 126 | 3 | 12 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 2 860 | 2 860 | 3 170 | 3 170 | 1 462 | 1 462 | – | – |
| Kassa och bank | – | 0 | 0 | 9 | 311 | 84 | 59 | 42 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 087 | 8 390 | 8 865 | 12 995 | 9 799 | 6 112 | 2 537 | 378 |
| Eget kapital | 40 | 217 | 217 | 234 | 218 | 307 | 297 | 28 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −10 | 167 | 167 | 184 | 168 | 257 | 247 | −22 |
| Balanserat resultat | 182 | 167 | 181 | 168 | 257 | 247 | −22 | 0 |
| Årets resultat | −193 | 0 | −14 | 16 | −89 | 9 | 269 | −147 |
| Långfristiga skulder | 1 778 | 1 945 | 2 512 | 6 134 | 3 798 | 3 961 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 85 | 85 | 129 | 899 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 1 254 | 1 269 | 1 280 | 3 678 | 3 798 | 3 961 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 6 270 | 6 227 | 6 136 | 6 627 | 5 783 | 1 843 | 2 240 | 349 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 3 065 | – | – | – |
| Förskott från kunder | – | – | – | – | 0 | 30 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 529 | 2 509 | 2 791 | 3 044 | 1 534 | 1 003 | 596 | 45 |
| Skulder till koncernföretag | 2 933 | 3 105 | 3 280 | 3 568 | 1 068 | 300 | 30 | 0 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 0 | 3 | 37 | 34 | 0 |
| Övriga skulder | 808 | 614 | 55 | 5 | 104 | 443 | 1 570 | 294 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | 10 | 10 | 10 | 32 | 10 | 10 |
| Ställda säkerheter | 2 455 | 2 455 | 2 455 | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 168 | 257 | 247 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 15 | – | – | – | – | – | 125 | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | 3 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Då bolaget redan under 2024 avvecklade det mesta av sin verksamhet har man under 2025 inte haft någon omsättning alls.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen sjunker stadigt då bolaget inte längre bedriver någon verksamhet
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget bedriver inte längre någon uthyrningsverksamhet eller någon entreprenadverksamhet varför omsättningen gått ner drastiskt.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 50 |
| Försäljningar och utrangeringar | 50 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-09-28 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 725 | 2 439 | 2 439 | 3 715 | 1 963 | 1 616 | 1 100 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 286 | – | – | – | 248 | 516 | 1 100 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 1 276 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 052 | 985 | 924 | 1 227 | 1 262 | 416 | 220 | 0 | – |
| Årets avskrivningar | 67 | 61 | – | – | 379 | 196 | 220 | – | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | 303 | – | – | – | 0 | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 124 | 124 | 280 |
| Försäljningar och utrangeringar | 124 | – | 156 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 124 | 121 | 75 |
| Årets avskrivningar | – | 3 | 47 | – |
| Återförda avskrivningar | 124 | – | – | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 402 | 1 402 | 1 402 | 1 402 | 1 250 | 1 250 | 0 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- IZA 397-G BILLO, 106 43 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2017-09-29
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-29
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget som har sitt säte i Stockholm har under 2024 avvecklat det mesta av sin verksamhet och bedriver inte längre någon uthyrningsverksamhet eller någon entreprenadverksamhet, därav har man inte haft någon omsättning alls under 2025. Bolaget har under 2025 betalat av de flesta av sina externa skulder varav de sista kommer att betalas av under Q3 2026.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 81 kB | Öppna |
| 2024 | 81 kB | Öppna |
| 2023 | 81 kB | Öppna |
| 2021 | 9 kB | Öppna |
| 2020 | 9 kB | Öppna |
| 2019 | 8 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Real Estate West AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Real Estate West AB, med organisationsnummer 559090-0485 och säte i Stockholm.
-
Real Estate West AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Real Estate West AB, med organisationsnummer 559090-0485 och säte i Stockholm.
-
Real Estate West AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Real Estate West AB, med organisationsnummer 559090-0485 och säte i Stockholm.
-
Real Estate West AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolagsets verksamhet är att äga och förvalta fastigheter. Bolaget är helägt dotterbolag till Real Estate West AB, org nr 559090-048, med säte i Stockholms län. Företaget har sitt säte i Stockholms län .
-
Real Estate West AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolagsets verksamhet är att äga och förvalta fastigheter. Bolaget är helägt dotterbolag till Real Estate West AB, org nr 559090-048, med säte i Stockholms län. Företaget har sitt säte i Solna kommun .
Visa fler relationer
-
Real Estate West AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolagsets verksamhet är att äga och förvalta fastigheter. Bolaget är helägt dotterbolag till Real Estate West AB, org nr 559090-048, med säte i Stockholms län. Företaget har sitt säte i Solna kommun .