Start › Västra Götalands län › Trollhättan
QLE System group AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 36 | 1 015 | 13 493 | 287 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 462 | 287 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 36 | 1 015 | 31 | 0 |
| Rörelsekostnader | 69 | 96 | 141 | 380 | 1 010 | 10 024 | 807 |
| Övriga externa kostnader | 62 | 91 | 137 | 266 | 146 | 87 | 31 |
| Personalkostnader | 7 | 5 | 4 | 114 | 864 | 9 937 | 776 |
| Rörelseresultat | −69 | −96 | −141 | −344 | 5 | 3 469 | −520 |
| Finansiella poster | −23 | −117 | −162 | −217 | −102 | 931 | 2 716 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | −105 | −153 | −217 | −100 | 933 | 2 716 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 23 | 12 | 9 | 0 | 2 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −92 | −213 | −303 | −561 | −97 | 4 400 | 2 196 |
| Resultat före skatt | −92 | −213 | −303 | −561 | −97 | 4 400 | 2 196 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | 974 | 493 |
| Årets resultat | −92 | −213 | −303 | −561 | −97 | 3 426 | 1 703 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 340 | 292 | 397 | 1 092 | 1 322 | 7 871 | 2 982 |
| Anläggningstillgångar | 329 | 280 | 379 | 473 | 690 | 1 726 | 2 712 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 329 | 280 | 379 | 473 | 690 | 1 726 | 2 712 |
| Andelar i koncernföretag | 329 | 280 | 379 | 473 | 690 | 2 | 3 |
| Omsättningstillgångar | 11 | 12 | 18 | 619 | 632 | 6 145 | 270 |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 5 | 8 | 316 | 620 | 4 968 | 180 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 4 936 | 180 |
| Övriga fordringar | 4 | 5 | 8 | 25 | 13 | 8 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 291 | 607 | 24 | 0 |
| Kassa och bank | 7 | 7 | 10 | 303 | 12 | 1 177 | 90 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 340 | 292 | 397 | 1 092 | 1 322 | 7 871 | 2 982 |
| Eget kapital | 50 | 102 | 235 | 538 | 99 | 3 479 | 1 753 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 0 | 52 | 185 | 488 | 49 | 3 429 | 1 703 |
| Balanserat resultat | 92 | 265 | 488 | 1 049 | 146 | 3 | 0 |
| Årets resultat | −92 | −213 | −303 | −561 | −97 | 3 426 | 1 703 |
| Långfristiga skulder | 198 | – | – | – | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 198 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 92 | 190 | 162 | 554 | 1 223 | 4 392 | 1 229 |
| Skulder till kreditinstitut | 52 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 1 | 1 | 298 | 181 | 29 | 2 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | 1 506 | 489 |
| Övriga skulder | 28 | 171 | 147 | 248 | 1 016 | 1 824 | 709 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 11 | 18 | 14 | 8 | 26 | 1 033 | 29 |
| Eventualförpliktelser | 405 | 405 | 405 | 411 | 490 | 1 | 2 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | 3 420 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 3 428 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 40 | 80 | – | 1 000 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
I balanserad vinst ingår villkorade aktieägartillskott med 1 120 000 (1 080 000) kronor.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
I balanserad vinst ingår villkorade aktieägartillskott med 1 080 000 (1 000 000) kronor.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
I balanserad vinst ingår villkorade aktieägartillskott med 1 000 000 kronor.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Årsredovisningen har inte upprättats i sådan tid att det varit möjligt att, enligt 7 kap. 10 § aktiebolagslagen, hålla årsstämma inom sex månader efter räkenskapsårets utgång.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för QLE System group AB för år 2023. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av QLE System group ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till QLE System group AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Kommentar till vinstdispositionen
I balanserad vinst ingår villkorade aktieägartillskott med 1 000 000 kronor.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för QLE System group AB för år 2022. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av QLE System group ABs finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till QLE System group AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 328 | 281 | 378 | 473 | 690 | 2 | 3 |
| Ackumulerade nedskrivningar | −1 | 1 | −1 | – | – | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 74, 461 22 TROLLHÄTTAN
- Registrerat
- 2017-06-13
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är industrisupport, fastighetssupport, handel med industri och fastighetsförnödenheter. Utbildning och konsultuppdrag inom industri och fastighet. Äga och förvalta fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5206-7758
- QLE System group AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- TROLLHÄTTAN
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-24
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget utför tjänster såsom i ndustri s u ppo rt, fastighetssupp o rt, handel med i n dustri och fastighetsförn ö denheter. Utbildning och konsultuppdrag i no m industri och fastighet. Bolaget kan också äga oc h f ö rvalta fastigh e t e r och värdepapper. Bolaget är ägare och komplementär i Larsson & Alsterlund KB, 969774-8847, med säte i Trollhättan, koncernföretag. Företaget har sitt säte i TROLLHÄTTAN .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget redovisar återigen en förlust för helåret. Ägaren har tillskjutit ytterligare 40 000 (80 000) kronor i villkorat aktieägartillskott för att ha ett aktiekapital som är intakt per 2025-12-31. Styrelsen bedömer fortsatt att verksamheten kan fortgå under de minskande förhållandena tills marknaden vänder och verksamheten kan återupptas igen. Styrelsens tidigare bedömningar att komma i gång med projekt och verksamhet har hela tiden förändrats till det negativa på grund av omvärldsfaktorer som försvårar och försenar i de förfrågningar som bolaget håller på med. Styrelsens bedömning är att det är högst osäkert med rådande världsläge om och när bolaget kan komma i gång med verksamhet som genererar intäkter. Det är osäkert huruvida bolaget kommer att kunna fortsätta sin verksamhet om det inte blir klart med nya projekt under sommaren/hösten 2026. Nya beslut fattas under andra halvåret 2026 är styrelsens bedömning när denna årsredovisning avlämnas i juni 2026.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.