Start › Dalarnas län › Falun
Tuletorg Kolgrill AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 6 010 | 4 819 |
| Nettoomsättning | 6 010 | 4 819 |
| Rörelsekostnader | 6 326 | 4 592 |
| Handelsvaror | 2 171 | 1 273 |
| Övriga externa kostnader | 1 419 | 1 158 |
| Personalkostnader | 2 181 | 1 635 |
| Av- och nedskrivningar | 555 | 526 |
| Rörelseresultat | −315 | 228 |
| Finansiella poster | −2 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −318 | 228 |
| Bokslutsdispositioner | 310 | 0 |
| Erhållna koncernbidrag | 310 | 0 |
| Resultat före skatt | −8 | 228 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 50 |
| Årets resultat | −8 | 178 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 468 | 2 958 |
| Anläggningstillgångar | 1 442 | 1 851 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 487 | 707 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 487 | 707 |
| Materiella anläggningstillgångar | 955 | 1 144 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 955 | 1 144 |
| Omsättningstillgångar | 1 025 | 1 107 |
| Varulager m.m. | 43 | 84 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 84 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 43 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 124 | 96 |
| Kundfordringar | 45 | 48 |
| Övriga fordringar | 38 | 14 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 41 | 34 |
| Kassa och bank | 858 | 927 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 468 | 2 958 |
| Eget kapital | 218 | 226 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 168 | 176 |
| Balanserat resultat | 176 | −1 |
| Årets resultat | −8 | 178 |
| Långfristiga skulder | 19 | 2 449 |
| Skulder till kreditinstitut | 19 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 2 449 |
| Kortfristiga skulder | 2 230 | 282 |
| Skulder till kreditinstitut | 14 | 0 |
| Leverantörsskulder | 288 | 111 |
| Skulder till koncernföretag | 1 744 | 13 |
| Skatteskulder | 51 | 50 |
| Övriga skulder | 82 | 91 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 52 | 17 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| Medel att disponera | 168 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 100 | 1 100 | 1 100 |
| Ackumulerade avskrivningar | 613 | 393 | 173 |
| Årets avskrivningar | 220 | 220 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 674 | 1 528 | 482 |
| Årets inköp | 147 | 1 046 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 719 | 384 | 78 |
| Årets avskrivningar | 335 | 306 | – |
Om bolaget
- Adress
- Box 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2017-03-13
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva restaurang- och caféverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2019
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2020-05-31
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget skall bedriva café- och restaurangverksamhet. Bolaget är dotterbolag till 3 Kardesler Holding AB 559019-6449. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2019 | 9 kB | Öppna |