Start › Dalarnas län › Falun
Sollentuna Kolgrill AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 4 406 | 4 373 | 117 |
| Nettoomsättning | 4 406 | 4 373 | 117 |
| Rörelsekostnader | 4 669 | 4 712 | 813 |
| Handelsvaror | 1 153 | 1 239 | 36 |
| Övriga externa kostnader | 1 223 | 1 099 | 258 |
| Personalkostnader | 1 566 | 1 735 | 159 |
| Av- och nedskrivningar | 727 | 639 | 361 |
| Rörelseresultat | −262 | −339 | −697 |
| Finansiella poster | 0 | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 2 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −262 | −341 | −697 |
| Bokslutsdispositioner | 263 | 340 | 700 |
| Erhållna koncernbidrag | 263 | 340 | 700 |
| Resultat före skatt | 1 | −1 | 3 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 1 |
| Årets resultat | 1 | −1 | 3 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 227 | 3 813 | 2 096 |
| Anläggningstillgångar | 2 192 | 2 790 | 1 696 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 595 | 875 | 1 155 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 595 | 875 | 1 155 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 598 | 1 916 | 542 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 636 | 727 | 542 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 961 | 1 189 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 035 | 1 023 | 399 |
| Varulager m.m. | 27 | 42 | 29 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 27 | 42 | 29 |
| Kortfristiga fordringar | 260 | 307 | 263 |
| Kundfordringar | 15 | 8 | 10 |
| Fordringar hos koncernföretag | 63 | 78 | – |
| Övriga fordringar | 108 | 167 | 216 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 75 | 53 | 37 |
| Kassa och bank | 748 | 674 | 108 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 227 | 3 813 | 2 096 |
| Eget kapital | 52 | 51 | 53 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 | 1 | 3 |
| Balanserat resultat | 1 | 3 | – |
| Årets resultat | 1 | −1 | 3 |
| Kortfristiga skulder | 3 175 | 3 761 | 2 043 |
| Leverantörsskulder | 91 | 164 | 650 |
| Skulder till koncernföretag | 3 006 | 3 500 | 1 250 |
| Skatteskulder | – | 0 | 1 |
| Övriga skulder | 57 | 80 | 67 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 21 | 17 | 75 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 2 | 1 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Corona pandemin fortsätter under början av räkenskapsåret och restriktioner för restaurangbranchen fortsätter att gälla. Ledningen anser inte att bolagets likviditet påverkas av den pågående pandemin.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 361 | 1 361 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 1 361 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 399 | 171 | 0 |
| Årets avskrivningar | 228 | 171 | 0 |
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2019-02-14 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 400 | 1 400 | 1 400 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 1 400 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 805 | 525 | 245 | 0 |
| Årets avskrivningar | 280 | 280 | 245 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2019-02-14 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 158 | 1 029 | 657 | 0 |
| Årets inköp | 129 | 372 | 657 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 522 | 303 | 115 | 0 |
| Årets avskrivningar | 219 | 188 | 115 | – |
Om bolaget
- Adress
- Box 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2019-02-15
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2022-05-31
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver restaurangverksamhet, med säte i Stockholm. Bolaget är ett dotterbolag till 3 Kardesler Holding AB, 559019-6449. Inga interna försäljningar eller köp har skett under året. Med stöd av ÅRL 7 kap 3§ upprättas inte någon koncernredovisning.
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under våren påverkades bolaget fortfarande av effekterna av den pågående coronapandemin. Företagsledningen har implementerat ett åtgärdsprogram för att motverka konsekvenserna för bolaget. Baserat på den likviditet som finns i bolaget samt åtgärdsprogrammet gör ledningen bedömningen att bolagets fortsatta drift för närmaste framtiden inte är hotad.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.