Start › Västra Götalands län › Göteborg
St Gunnagården AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 141 | 138 | 106 | 135 | 104 | 76 | – | – |
| Rörelseresultat | −423 | −60 | −105 | −55 | −78 | −225 | – | – |
| Finansiella poster | −145 | −164 | −123 | −49 | −52 | −40 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 157 | 155 | 133 | 54 | 54 | 40 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −568 | −224 | −228 | −104 | −130 | −265 | – | – |
| Bokslutsdispositioner | 1 253 | 0 | 467 | 52 | 88 | 268 | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | −37 | – | – | – | – | – | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | −1 290 | 0 | −467 | −52 | −88 | −268 | – | – |
| Resultat före skatt | 685 | −224 | 239 | −52 | −42 | 3 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 111 | −16 | 45 | −6 | −9 | 1 | – | – |
| Årets resultat | 574 | −208 | 194 | −46 | −33 | 2 | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 7 837 | 6 188 | 5 997 | 5 027 | 5 082 | 5 189 | 98 | 98 |
| Anläggningstillgångar | 6 577 | 5 995 | 5 519 | 4 690 | 4 804 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 6 527 | 5 946 | 5 487 | 4 666 | 4 789 | – | – | – |
| Byggnader och mark | 4 297 | 4 420 | 4 543 | 4 666 | 4 789 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 157 | 44 | – | – | – | – | – | – |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 2 073 | 1 482 | 944 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 49 | 32 | 24 | 15 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 261 | 193 | 477 | 337 | 278 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 261 | 193 | 477 | 337 | 278 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 1 317 | 184 | 467 | 335 | 275 | – | – | – |
| Övriga fordringar | – | 0 | 7 | – | – | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 7 837 | 6 188 | 5 997 | 5 027 | 5 082 | – | – | – |
| Eget kapital | 4 011 | 2 437 | 1 645 | 1 451 | 1 496 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 911 | 2 337 | 1 545 | 1 351 | 1 396 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 3 337 | 2 545 | 1 351 | 1 396 | 1 430 | – | – | – |
| Årets resultat | 574 | −208 | 194 | −46 | −33 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 37 | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 37 | – | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 3 570 | 3 570 | 3 570 | 0 | 3 570 | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 3 570 | 3 570 | 3 570 | 0 | 3 570 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 220 | 181 | 782 | 3 576 | 16 | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 3 570 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 208 | 169 | – | – | 0 | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | – | 0 | 722 | – | 0 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 47 | 5 | 16 | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | 12 | 13 | 2 | – | – | – | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 1 000 | 1 000 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget, med säte i Göteborg, förvärvar, äger, utvecklar och förvaltar fast egendom samt upplåter nyttjanderätt till fast egendom.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget, med säte i Göteborg, förvärvar, äger, utvecklar och förvaltar fast egendom samt upplåter nyttjanderätt till fast egendom.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget, med säte i Göteborg, förvärvar, äger, utvecklar och förvaltar fast egendom samt upplåter nyttjanderätt till fast egendom.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget, med säte i Göteborg, förvärvar, äger, utvecklar och förvaltar fast egendom samt upplåter nyttjanderätt till fast egendom.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för St Gunnagården AB för räkenskapsåret 1 januari 2022 till 31 december 2022. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av St Gunnagården ABs finansiella ställning per 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till St Gunnagården AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget, med säte i Göteborg, förvärvar, äger, utvecklar och förvaltar fast egendom samt upplåter nyttjanderätt till fast egendom.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för St Gunnagården AB för räkenskapsåret 1 januari 2021 till 31 december 2021. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av St Gunnagården ABs finansiella ställning per 31 december 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till St Gunnagården AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 004 | 5 004 | 5 004 | 5 004 | 5 004 | 5 004 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | 5 004 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 707 | 584 | 461 | 338 | 215 | 92 | 0 |
| Årets avskrivningar | 123 | 123 | 123 | 123 | 123 | 92 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 174 | 46 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 127 | 46 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 17 | 3 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 14 | 3 | 0 | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 073 | 1 482 | 944 | 0 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- LENNART TORSTENSSONSGATAN 5, 412 56 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2017-02-21
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall ha till ändamål för sin verksamhet att direkt eller indirekt genom hel- eller delägda bolag, förvärva, förädla, äga och avyttra fast egendom och värdepapper samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 125-2139
- St Gunnagården AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-23
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.