IDEANT AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 2 046 | 2 128 | 1 143 | 847 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 2 046 | 2 128 | 1 143 | 847 |
| Rörelsekostnader | 12 | 9 | 18 | 65 | 65 | 61 | 61 |
| Övriga externa kostnader | 12 | 9 | 18 | 18 | 16 | 35 | 25 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 47 | 49 | 26 | 37 |
| Rörelseresultat | −12 | −9 | −18 | 1 981 | 2 063 | 1 082 | 786 |
| Finansiella poster | 1 | 0 | 2 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | 2 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −11 | −9 | −15 | 1 981 | 2 063 | 1 082 | 786 |
| Bokslutsdispositioner | 12 | 8 | 16 | −50 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 12 | 8 | 16 | −50 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 0 | −1 | 1 | 1 931 | 2 063 | 1 082 | 786 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 398 | 442 | 232 | 173 |
| Årets resultat | 0 | −1 | 1 | 1 534 | 1 622 | 851 | 613 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 961 | 4 182 | 4 515 | 5 439 | 3 964 | 2 082 | 1 160 |
| Anläggningstillgångar | 3 500 | 3 500 | 3 500 | 1 675 | 520 | 280 | 20 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 500 | 3 500 | 3 500 | 1 675 | 520 | 280 | 20 |
| Andra långfristiga fordringar | 3 500 | 3 500 | 3 500 | 1 675 | 520 | 280 | 20 |
| Omsättningstillgångar | 461 | 682 | 1 015 | 3 764 | 3 444 | 1 802 | 1 140 |
| Kortfristiga fordringar | 41 | 40 | 162 | 189 | 130 | 101 | 123 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | 53 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | 0 | 74 | 77 | 0 |
| Övriga fordringar | 41 | 40 | 162 | 189 | 56 | 23 | 70 |
| Kassa och bank | 420 | 642 | 853 | 3 575 | 3 314 | 1 701 | 1 017 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 961 | 4 182 | 4 515 | 5 439 | 3 964 | 2 082 | 1 160 |
| Eget kapital | 3 937 | 4 146 | 4 351 | 4 546 | 3 200 | 1 762 | 1 088 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 3 887 | 4 096 | 4 301 | 4 496 | 3 150 | 1 712 | 1 038 |
| Balanserat resultat | 3 886 | 4 097 | 4 301 | 2 962 | 1 528 | 861 | 425 |
| Årets resultat | 0 | −1 | 1 | 1 534 | 1 622 | 851 | 613 |
| Obeskattade reserver | 15 | 26 | 34 | 50 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 15 | 26 | 34 | 50 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 10 | 10 | 130 | 843 | 764 | 320 | 71 |
| Skatteskulder | – | 0 | 120 | 306 | 222 | 49 | 59 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 527 | 532 | 261 | 2 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | 4 301 | 4 496 | 3 150 | 1 712 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten avslutades under föregående räkenskapsår, därav avviker årets nettoomsättning från trenden.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat till följd ökad efterfrågan på bolagets tjänster i det nuvarande vårdklimatet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat till följd ökade konsultinsatser och efterfrågan på bolagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-07-01 | 2022-06-30 | 2021-07-01 | 2021-06-30 | 2020-07-01 | 2020-06-30 | 2019-07-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 500 | 3 500 | 3 500 | 1 675 | 1 675 | 520 | 520 | 280 | 280 | 20 |
| Årets inköp | 0 | 0 | 1 825 | – | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- RÖSTRÄTTSGATAN 24, 227 60 LUND
- Registrerat
- 2017-02-01
- Bransch
- Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva verksamhet inom hälso- och sjukvård och därmed förenlig verksamhet samt konsultativ verksamhet inom läkemedelsindustrin. Bolaget skall även bedriva förvaltning av fast och lös egendom.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Lund
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-07-21
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget har tidigare bedrivit verksamhet inom sjuk- och hälsovård. Under räkenskapsåret har bolaget inte haft någon annan verksamhet än förvaltning av eget kapital genom diskretionär förvaltning hos bank. Företaget har sitt säte i Lund .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.