Start › Norrbottens län › Pajala
Keijo Pieskäs Taxi AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 164 | 956 | 1 163 | 1 790 |
| Nettoomsättning | 1 164 | 956 | 1 163 | 1 790 |
| Rörelsekostnader | 784 | 725 | 866 | 1 054 |
| Råvaror och förnödenheter | 287 | 286 | 309 | 372 |
| Övriga externa kostnader | 202 | 181 | 226 | 204 |
| Personalkostnader | 213 | 183 | 222 | 353 |
| Av- och nedskrivningar | 82 | 75 | 109 | 125 |
| Rörelseresultat | 380 | 231 | 297 | 735 |
| Finansiella poster | 10 | 13 | 16 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 11 | 15 | 17 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 2 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 390 | 244 | 313 | 735 |
| Bokslutsdispositioner | −43 | −47 | −15 | 136 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −37 | −70 | −49 | 105 |
| Förändring av överavskrivningar | −6 | 23 | 34 | 30 |
| Resultat före skatt | 347 | 196 | 298 | 871 |
| Skatt på årets resultat | 77 | 44 | 63 | 172 |
| Årets resultat | 270 | 153 | 234 | 699 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 773 | 1 506 | 1 757 | 1 702 |
| Anläggningstillgångar | 72 | 116 | 191 | 272 |
| Materiella anläggningstillgångar | 72 | 116 | 191 | 272 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 49 | 35 | 53 | 105 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 23 | 80 | 138 | 167 |
| Omsättningstillgångar | 1 701 | 1 390 | 1 566 | 1 431 |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 5 | 108 | 1 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 100 | 1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 3 | 5 | 8 | 0 |
| Kassa och bank | 1 698 | 1 385 | 1 457 | 1 429 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 773 | 1 506 | 1 757 | 1 702 |
| Eget kapital | 1 014 | 744 | 966 | 857 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 964 | 694 | 916 | 807 |
| Balanserat resultat | 694 | 541 | 682 | 108 |
| Årets resultat | 270 | 153 | 234 | 699 |
| Obeskattade reserver | 722 | 678 | 631 | 616 |
| Periodiseringsfonder | 722 | 685 | 614 | 565 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 0 | −6 | 17 | 51 |
| Kortfristiga skulder | 38 | 84 | 160 | 230 |
| Skatteskulder | 13 | 5 | 125 | 165 |
| Övriga skulder | 11 | 65 | 20 | 30 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 14 | 14 | 15 | 35 |
| Ställda säkerheter | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Företagsinteckningar | 100 | 100 | 100 | 100 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 100 | – | 125 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med 35 % jämfört med föregående år. Minskningen beror på att företaget under räkenskapsåret tappat betydande andel av försäljningen då ett stort avtal löpt ut.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-05-31 | 2025-05-31 | 2024-05-31 | 2023-05-31 | 2022-05-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 480 | 480 | 480 | 452 | 452 |
| Ackumulerade avskrivningar | 457 | 399 | 342 | 285 | 233 |
| Årets avskrivningar | 58 | 58 | – | 52 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2026-05-31 | 2025-05-31 | 2024-05-31 | 2023-05-31 | 2022-05-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 404 | 366 | 366 | 366 | 278 |
| Årets inköp | 38 | – | – | 88 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 355 | 331 | 313 | 261 | 188 |
| Årets avskrivningar | 25 | 18 | 52 | 73 | – |
Om bolaget
- Adress
- MOVÄGEN 6, 984 32 PAJALA
- Registrerat
- 2016-12-12
- Bransch
- Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva taxirörelse, snöröjning och övriga traktorarbeten och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5710-8532
- Keijo Pieskäs Taxi AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Pajala
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-27
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver taxirörelse, snöröjning och övriga traktorarbeten och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Pajala .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.