Inpasto AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 286 | 5 130 | 5 024 | 6 133 | 6 963 | 4 976 | 4 096 | 146 |
| Nettoomsättning | 4 786 | 4 596 | 4 583 | 5 479 | 6 457 | 4 213 | 3 237 | 146 |
| Övriga rörelseintäkter | 500 | 534 | 441 | 654 | 507 | 763 | 859 | 0 |
| Rörelsekostnader | 4 892 | 4 909 | 4 897 | 6 625 | 7 170 | 4 793 | 4 699 | 473 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 166 | 1 090 | 1 213 | 1 584 | 2 018 | −140 | −147 | −161 |
| Handelsvaror | 107 | 74 | 118 | 105 | 116 | 1 303 | 1 161 | 205 |
| Övriga externa kostnader | 1 577 | 1 507 | 1 419 | 1 807 | 1 643 | 1 616 | 1 370 | 199 |
| Personalkostnader | 1 789 | 1 985 | 1 911 | 2 842 | 3 106 | 1 789 | 2 131 | 185 |
| Av- och nedskrivningar | 252 | 252 | 236 | 287 | 287 | 223 | 184 | 44 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 |
| Rörelseresultat | 394 | 222 | 127 | −492 | −207 | 183 | −603 | −327 |
| Finansiella poster | −118 | −199 | −152 | −4 | −43 | −80 | 510 | −86 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 11 | 70 | 0 | 0 | 651 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 118 | 200 | 163 | 75 | 43 | 80 | 141 | 86 |
| Resultat efter finansiella poster | 275 | 22 | −25 | −496 | −249 | 103 | −93 | −412 |
| Resultat före skatt | 275 | 22 | −25 | −496 | −249 | 103 | −93 | −412 |
| Årets resultat | 275 | 22 | −25 | −496 | −249 | 103 | −93 | −412 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 770 | 2 131 | 2 447 | 2 738 | 2 903 | 2 940 | 2 183 | 2 257 |
| Anläggningstillgångar | 840 | 1 092 | 1 345 | 2 111 | 2 364 | 2 261 | 1 768 | 1 201 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 26 | 38 | 51 | 284 | 330 | 384 | 423 | 85 |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | 26 | 38 | 51 | 74 | 85 | 104 | 108 | 85 |
| Goodwill | – | – | – | 210 | 245 | 280 | 315 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 814 | 1 053 | 1 293 | 1 828 | 2 034 | 1 878 | 1 345 | 1 116 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 459 | 669 | 879 | 1 356 | 1 533 | 1 430 | 948 | 888 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 355 | 384 | 413 | 472 | 501 | 448 | 397 | 228 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 930 | 1 039 | 1 103 | 627 | 540 | 679 | 416 | 1 056 |
| Varulager m.m. | 189 | 218 | 223 | 288 | 299 | 276 | 158 | 183 |
| Råvaror och förnödenheter | 175 | 197 | 187 | 213 | 216 | 190 | 146 | 183 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 14 | 21 | 36 | 45 | 53 | 36 | 12 | 0 |
| Förskott till leverantörer | – | – | – | 31 | 31 | 50 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 659 | 669 | 744 | 295 | 135 | 283 | 123 | 184 |
| Kundfordringar | 16 | 24 | 31 | 66 | 24 | 140 | 50 | 24 |
| Övriga fordringar | 545 | 536 | 598 | 0 | −52 | 67 | −2 | 161 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 98 | 109 | 115 | 229 | 163 | 76 | 75 | 0 |
| Kassa och bank | 82 | 152 | 135 | 43 | 105 | 120 | 135 | 689 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 770 | 2 131 | 2 447 | 2 738 | 2 903 | 2 940 | 2 183 | 2 257 |
| Eget kapital | 373 | 97 | 75 | 100 | 154 | 203 | 100 | −312 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 273 | −3 | −25 | 0 | 54 | 103 | 0 | −412 |
| Balanserat resultat | −3 | −25 | 0 | 496 | 303 | 0 | 93 | 0 |
| Årets resultat | 275 | 22 | −25 | −496 | −249 | 103 | −93 | −412 |
| Långfristiga skulder | 153 | 463 | 1 308 | 1 541 | 1 636 | 1 723 | 1 472 | 2 150 |
| Skulder till kreditinstitut | 153 | 463 | 1 308 | 1 541 | 1 636 | 1 723 | 1 472 | 2 150 |
| Kortfristiga skulder | 1 245 | 1 571 | 1 065 | 1 097 | 1 114 | 1 014 | 611 | 420 |
| Skulder till kreditinstitut | 240 | 620 | 120 | – | – | – | – | – |
| Förskott från kunder | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 14 | 1 | 0 |
| Leverantörsskulder | 276 | 209 | 220 | 482 | 578 | 687 | 451 | 353 |
| Skatteskulder | 0 | 4 | 15 | 11 | 5 | −1 | – | – |
| Övriga skulder | 597 | 668 | 639 | 516 | 453 | 222 | 91 | 50 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 131 | 68 | 69 | 87 | 77 | 93 | 68 | 16 |
| Företagsinteckningar | 300 | 300 | 300 | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 0 | 54 | 103 | 0 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 443 | 200 | – | 505 | – |
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | 250 | – | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
-
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% för att vi har lyckats bra med att nå ut till nya kunder. Omsättningen fortsätter uppåt. Vi öppnade dessutom vår andra restaurang i december 2019.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 | 1 | 1 | 0 |
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 583 | 583 | 583 | 583 | 583 | 583 | 583 | 501 | 501 | 425 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | – | 82 | – | 76 | 191 |
| Ackumulerade avskrivningar | 228 | 199 | 170 | 141 | – | – | – | – | – | – |
| Årets avskrivningar | 29 | 29 | 29 | – | 29 | – | 29 | – | 25 | 21 |
Goodwill
| Post | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 |
| Ackumulerade avskrivningar | 140 | 105 | 105 | 70 | – | – | – |
| Årets avskrivningar | 35 | – | 35 | – | 35 | 35 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 547 | 1 547 | 1 547 | 1 457 | 2 058 | 2 027 | 2 027 | 1 686 | 1 686 | 1 093 |
| Årets inköp | – | 0 | 90 | – | 35 | – | 341 | – | 593 | 171 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 3 | – | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 088 | 878 | 667 | 474 | 702 | 494 | 494 | 289 | – | – |
| Årets avskrivningar | 210 | 210 | 194 | – | 212 | – | 204 | – | 145 | 112 |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | 3 | – | 0 | – | – | – |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 116 | 116 | 116 | 116 | 141 | 141 | 141 | 141 | 141 | 127 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | – | – | 14 | 38 |
| Ackumulerade avskrivningar | 90 | 78 | 65 | 52 | 67 | 56 | 56 | 37 | – | – |
| Årets avskrivningar | 13 | 13 | 13 | – | 11 | – | 18 | – | 18 | 16 |
Om bolaget
- Adress
- VENDELSFRIDSGATAN 6 B, 217 64 MALMÖ
- Registrerat
- 2016-10-07
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall driva restaurang och därmed förenlig verksamhet. Tillverkning av pizza, färdiga maträtter eller delar av maträtter samt pizzaingredienser för vidareförsäljning till grossister, restauranger samt till slutkunder. Företaget ska även ha utkörningsverksamhet, bud och leveranser av varor och produkter. Företaget ska även äga och förvalta aktier.
Bankgironummer
- 5149-2346
- Inpasto AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är i Malmö
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-18
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom restaurang och därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.