Southburgers AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 6 022 | 6 647 | 6 490 | 8 041 |
| Nettoomsättning | 6 061 | 6 604 | 6 490 | 8 041 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −47 | 42 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 8 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 734 | 6 177 | 6 287 | 7 011 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 849 | 2 005 | 2 412 | 2 483 |
| Handelsvaror | 0 | 41 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 899 | 1 218 | 1 132 | 1 610 |
| Personalkostnader | 2 802 | 2 729 | 2 574 | 2 772 |
| Av- och nedskrivningar | 184 | 184 | 170 | 147 |
| Rörelseresultat | 288 | 470 | 203 | 1 030 |
| Finansiella poster | −24 | −27 | −61 | −401 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 50 | 300 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 24 | 27 | 11 | 101 |
| Resultat efter finansiella poster | 264 | 443 | 142 | 630 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −100 | −179 | −365 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 181 | −181 |
| Förändring av överavskrivningar | – | 0 | 184 | −184 |
| Erhållna koncernbidrag | – | 0 | 316 | 0 |
| Lämnade koncernbidrag | 0 | 100 | 860 | 0 |
| Resultat före skatt | 264 | 343 | −36 | 265 |
| Skatt på årets resultat | 58 | 77 | 8 | 120 |
| Årets resultat | 206 | 266 | −44 | 145 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 663 | 1 530 | 1 769 | 3 133 |
| Anläggningstillgångar | 817 | 1 001 | 1 261 | 1 751 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 385 | 455 | 526 | 596 |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | 3 | 3 | 4 | 4 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 382 | 452 | 522 | 592 |
| Materiella anläggningstillgångar | 382 | 496 | 585 | 455 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 6 | 6 | 6 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 82 | 149 | 191 | 159 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 295 | 341 | 388 | 296 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 50 | 150 | 700 |
| Andelar i koncernföretag | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 0 | 100 | 650 |
| Omsättningstillgångar | 846 | 529 | 508 | 1 382 |
| Varulager m.m. | 28 | 76 | 33 | 33 |
| Råvaror och förnödenheter | 28 | 76 | 33 | 33 |
| Kortfristiga fordringar | 209 | 109 | 22 | 26 |
| Kundfordringar | 10 | 3 | – | – |
| Övriga fordringar | 178 | 85 | 0 | 1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 21 | 21 | 21 | 25 |
| Kassa och bank | 609 | 345 | 453 | 1 323 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 663 | 1 530 | 1 769 | 3 133 |
| Eget kapital | 543 | 337 | 71 | 196 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 493 | 287 | 21 | 146 |
| Balanserat resultat | 287 | 21 | 65 | 1 |
| Årets resultat | 206 | 266 | −44 | 145 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 365 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 181 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | 0 | 184 |
| Långfristiga skulder | 0 | 523 | 592 | 1 350 |
| Checkräkningskredit | 0 | 275 | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 248 | 592 | 1 350 |
| Kortfristiga skulder | 1 121 | 671 | 1 107 | 1 222 |
| Förskott från kunder | – | 0 | −4 | 0 |
| Leverantörsskulder | 76 | 176 | 408 | 311 |
| Skulder till koncernföretag | 8 | 8 | 8 | 27 |
| Skatteskulder | – | 0 | 128 | 120 |
| Övriga skulder | 1 036 | 280 | 360 | 406 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 | 206 | 206 | 358 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 493 | 287 | 21 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | 81 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 468 | 468 | 468 | 468 | 335 |
| Årets avskrivningar | 47 | 47 | 80 | 40 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 328 | 328 | 304 | 213 | 213 |
| Årets inköp | 0 | 24 | 91 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 246 | 179 | 112 | 53 | 11 |
| Årets avskrivningar | 67 | 67 | 59 | 43 | – |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 | 1 | 1 | 0 | – |
| Årets avskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- Byggmästaregatan 5, 222 37 LUND
- Registrerat
- 2016-06-09
Verksamhet enligt registret
Restaurangverksamhet, import av vin&mat, servering.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2021-11-15
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver restaurangverksamhet - Charlies Burgers, Malmö Slottstaden. Restaurangen invigdes under slutet av februari 2017. Visionen hos Charlies Burgers handlar om att driva restaurang med god, okomplicerad mat med ett komplett dryckesutbud i en stämningsfull miljö. Företaget har sitt säte i Lund.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.