Northburgers AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 2 640 | 5 278 | 653 |
| Nettoomsättning | 0 | 2 640 | 5 278 | 653 |
| Rörelsekostnader | 0 | 2 720 | 5 858 | 965 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 1 467 | 2 292 | 319 |
| Handelsvaror | – | 0 | 32 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 0 | 386 | 1 190 | 259 |
| Personalkostnader | 0 | 817 | 2 294 | 351 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 50 | 50 | 36 |
| Rörelseresultat | 0 | −80 | −580 | −311 |
| Finansiella poster | 0 | −2 | −4 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 2 | 4 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | −82 | −585 | −311 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 100 | 544 | 0 |
| Erhållna koncernbidrag | 0 | 100 | 860 | 0 |
| Lämnade koncernbidrag | – | 0 | 316 | 0 |
| Resultat före skatt | 0 | 18 | −41 | −311 |
| Årets resultat | 0 | 18 | −41 | −311 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 837 | 835 | 1 014 | 1 434 |
| Anläggningstillgångar | 803 | 803 | 853 | 700 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 365 | 365 | 375 | 386 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 365 | 365 | 375 | 386 |
| Materiella anläggningstillgångar | 438 | 438 | 478 | 314 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 209 | 209 | 224 | 223 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 229 | 229 | 254 | 91 |
| Omsättningstillgångar | 35 | 32 | 161 | 735 |
| Kortfristiga fordringar | 33 | 31 | 34 | 128 |
| Kundfordringar | 2 | 2 | 1 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 8 | 8 | 8 | 27 |
| Övriga fordringar | 23 | 21 | 5 | 62 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 21 | 40 |
| Kassa och bank | 2 | 2 | 127 | 606 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 837 | 835 | 1 014 | 1 434 |
| Eget kapital | 66 | 66 | 48 | 39 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 16 | 16 | −2 | −11 |
| Balanserat resultat | 16 | −2 | 39 | 300 |
| Årets resultat | 0 | 18 | −41 | −311 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 100 | 650 |
| Skulder till koncernföretag | – | 0 | 100 | 650 |
| Kortfristiga skulder | 771 | 769 | 867 | 745 |
| Förskott från kunder | – | 0 | −2 | 0 |
| Leverantörsskulder | 690 | 690 | 299 | 327 |
| Övriga skulder | 81 | 79 | 322 | 217 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 247 | 202 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 16 | 16 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 279 | 279 | 279 | 91 | 91 |
| Årets inköp | – | 0 | 188 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | – | – | 25 | 0 | – |
| Årets avskrivningar | 0 | 25 | 25 | – | – |
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 |
| Ackumulerade avskrivningar | 35 | 35 | 25 | 14 | 0 |
| Årets avskrivningar | 0 | 10 | 10 | 14 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 260 | 260 | 260 | 244 | 244 |
| Årets inköp | – | 0 | 15 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 51 | 51 | 36 | 21 | 0 |
| Årets avskrivningar | 0 | 15 | 15 | 21 | – |
Om bolaget
- Adress
- Byggmästaregatan 5, 222 37 LUND
- Registrerat
- 2016-11-09
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva restaurangverksamhet, import av vin och mat, servering samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2021-11-15
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedrev restaurangverksamhet - Charlie´s Burgers, Malmö Möllan, visionen hos Charlie´s Burgers handlade om att driva en restaurang med god, okomplicerad mat med ett komplett dryckesutbud i en stämningsfull miljö. Verksamheten har under verksamhetsåret varit vilande Företaget har sitt säte i Lund.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.