Start › Västra Götalands län › Göteborg
HanssonGruppen Invest AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 614 | 10 104 | 1 671 | 2 564 |
| Nettoomsättning | 3 344 | 9 834 | 1 373 | 2 561 |
| Övriga rörelseintäkter | 270 | 270 | 298 | 3 |
| Rörelsekostnader | 7 085 | 8 474 | 10 686 | 8 398 |
| Handelsvaror | 0 | 144 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 4 835 | 6 726 | 7 425 | 7 158 |
| Personalkostnader | 1 721 | 1 073 | 1 024 | 1 154 |
| Av- och nedskrivningar | 529 | 531 | 507 | 86 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 1 729 | 0 |
| Rörelseresultat | −3 471 | 1 631 | −9 015 | −5 834 |
| Finansiella poster | −399 | 14 609 | −1 397 | −1 349 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 15 000 | 0 | 9 664 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 2 771 | −2 448 | 23 | 15 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 061 | 2 933 | 3 127 | 246 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 884 | −3 457 | −4 467 | 10 963 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 5 349 | 4 334 | 9 014 | 312 |
| Resultat efter finansiella poster | −3 871 | 16 239 | −10 412 | −7 184 |
| Bokslutsdispositioner | −3 309 | −2 088 | −3 893 | −1 484 |
| Lämnade koncernbidrag | 3 309 | 2 088 | 3 893 | 1 484 |
| Resultat före skatt | −7 180 | 14 151 | −14 305 | −8 668 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | −10 |
| Årets resultat | −7 180 | 14 151 | −14 305 | −8 658 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 73 949 | 87 684 | 359 025 | 65 638 |
| Anläggningstillgångar | 2 245 | 50 942 | 157 077 | 44 331 |
| Materiella anläggningstillgångar | 994 | 1 523 | 110 093 | 2 022 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 994 | 1 523 | 110 093 | 2 022 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 251 | 49 419 | 46 984 | 42 309 |
| Andelar i koncernföretag | 250 | 250 | 250 | 250 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 430 | 459 | 568 | 758 |
| Andra långfristiga fordringar | 571 | 48 710 | 46 166 | 41 300 |
| Omsättningstillgångar | 71 704 | 36 742 | 201 948 | 21 307 |
| Kortfristiga fordringar | 71 384 | 36 673 | 195 963 | 20 207 |
| Kundfordringar | 129 | 89 | 161 | 386 |
| Fordringar hos koncernföretag | 70 757 | 34 443 | 31 614 | 18 359 |
| Övriga fordringar | 207 | 1 115 | 163 860 | 1 317 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 291 | 1 027 | 328 | 146 |
| Kassa och bank | 320 | 69 | 5 985 | 1 099 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 73 949 | 87 684 | 359 025 | 65 638 |
| Eget kapital | 14 663 | 21 843 | 7 692 | 51 997 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 14 613 | 21 793 | 7 642 | 51 947 |
| Balanserat resultat | 21 793 | 7 642 | 21 947 | 60 605 |
| Årets resultat | −7 180 | 14 151 | −14 305 | −8 658 |
| Långfristiga skulder | 30 000 | 36 000 | 10 000 | 10 000 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 6 000 | 10 000 | 10 000 |
| Skulder till koncernföretag | 24 000 | 24 000 | – | – |
| Övriga skulder | 6 000 | 6 000 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 29 285 | 29 841 | 341 334 | 3 641 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 2 000 | – | – |
| Leverantörsskulder | 353 | 292 | 102 | 2 793 |
| Skulder till koncernföretag | 27 387 | 25 894 | 57 601 | 393 |
| Skatteskulder | 18 | 13 | 11 | 6 |
| Övriga skulder | 120 | 336 | 175 140 | 59 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 408 | 1 305 | 108 480 | 390 |
| Ställda säkerheter | 0 | 45 585 | 45 585 | 45 585 |
| Eventualförpliktelser | 86 410 | 85 500 | 69 975 | 53 775 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning uppvisar en markant variation mellan åren till följd av ändrad princip för koncernintern fakturering.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för HanssonGruppen Invest AB för räkenskapsåret 1 januari 2025 till 31 december 2025. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av HanssonGruppen Invest ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till HanssonGruppen Invest AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning uppvisar en markant variation mellan åren till följd av ändrad princip för koncernintern fakturering.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för HanssonGruppen Invest AB för räkenskapsåret 1 januari 2024 till 31 december 2024. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av HanssonGruppen Invest ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till HanssonGruppen Invest AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för HanssonGruppen Invest AB för räkenskapsåret 1 januari 2023 till 31 december 2023. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av HanssonGruppen Invest ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till HanssonGruppen Invest AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 457 | 1 723 | 250 | 250 | 275 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 25 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | 50 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 2 207 | 1 473 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 734 | 1 473 | 0 | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 600 | 48 710 | 48 710 | 48 480 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 230 | 10 765 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 48 110 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 29 | 0 | 2 544 | 7 180 | 0 |
| Årets nedskrivningar | 29 | 0 | 0 | 7 180 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 999 | 1 999 | 4 495 | 4 517 | 41 217 |
| Årets inköp | 0 | 6 | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 2 502 | 21 | 0 | – |
| Omklassificeringar | – | – | 0 | −37 715 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 1 569 | 1 540 | 3 927 | 3 758 | 0 |
| Årets nedskrivningar | 29 | 111 | 169 | 3 758 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 6 | 0 | 1 015 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 655 | 2 655 | 110 694 | 2 136 | 47 |
| Årets inköp | – | 0 | 108 578 | 2 090 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 108 040 | 20 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 661 | 1 132 | 601 | 114 | 28 |
| Årets avskrivningar | 529 | 531 | 507 | 86 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 0 | 20 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- KUNGSPORTSAVENYEN 22, 411 36 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2016-04-19
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning via dotterbolag, samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5151-5963
- Hanssongruppen Invest AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Göteborg
- Revision
- Ja (2026-06-16)
- Årsstämma
- 2026-06-16
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet är att via dotterbolag äga, förvalta och utveckla såväl kommersiella fastigheter, flerbostadshus och markområden. Bolaget skapar värde genom att kombinera starka kassaflöden från förvaltningsfastigheter med vinster från projektutveckling. Verksamheten är koncentrerad till Västsverige och Skåne. Företaget har sitt säte i Göteborg .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.