AS-TEIDA AKTIEBOLAG
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 748 | 3 391 | 3 574 | 3 410 | 3 037 | 2 566 | 2 926 |
| Nettoomsättning | 3 737 | 3 384 | 3 530 | 3 348 | 2 944 | 2 273 | 2 673 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 3 | 1 | 13 | 1 | 6 | −4 | 7 |
| Övriga rörelseintäkter | 8 | 7 | 32 | 61 | 87 | 296 | 246 |
| Rörelsekostnader | 2 953 | 2 596 | 2 708 | 2 167 | 2 025 | 1 590 | 2 356 |
| Handelsvaror | 1 038 | 960 | 952 | 933 | 839 | 967 | 943 |
| Övriga externa kostnader | 1 590 | 661 | 636 | 617 | 525 | 158 | 458 |
| Personalkostnader | 326 | 975 | 1 120 | 617 | 654 | 318 | 802 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 7 | 147 | 154 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 795 | 795 | 866 | 1 244 | 1 011 | 976 | 570 |
| Finansiella poster | 43 | 9 | 6 | −1 291 | −890 | −1 133 | −1 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 42 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 15 | 7 | 0 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 1 289 | 889 | 1 132 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 6 | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 837 | 805 | 872 | −47 | 122 | −157 | 569 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 277 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 277 | 0 |
| Resultat före skatt | 837 | 805 | 872 | −47 | 122 | 119 | 569 |
| Skatt på årets resultat | 173 | 168 | 180 | 256 | 208 | 270 | 122 |
| Årets resultat | 665 | 636 | 692 | −303 | −86 | −151 | 447 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 837 | 1 373 | 1 320 | 303 | 1 182 | 1 272 | 1 550 |
| Anläggningstillgångar | 742 | – | 0 | 0 | 0 | 7 | 154 |
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 119 |
| Goodwill | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 119 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 0 | 7 | 35 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | 0 | 0 | 0 | 7 | 35 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 742 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 742 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 095 | 1 373 | 1 320 | 303 | 1 182 | 1 265 | 1 395 |
| Varulager m.m. | 40 | 38 | 37 | 24 | 23 | 17 | 21 |
| Råvaror och förnödenheter | 40 | 38 | 37 | 24 | 23 | 17 | 21 |
| Kortfristiga fordringar | 295 | 148 | 218 | 107 | 700 | 1 009 | 963 |
| Kundfordringar | 21 | 19 | 23 | 78 | 36 | 10 | 14 |
| Övriga fordringar | 228 | 103 | 154 | 9 | 645 | 985 | 935 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 46 | 26 | 41 | 20 | 19 | 14 | 14 |
| Kassa och bank | 760 | 1 187 | 1 065 | 172 | 459 | 239 | 411 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 837 | 1 373 | 1 320 | 303 | 1 182 | 1 272 | 1 550 |
| Eget kapital | 1 696 | 1 101 | 745 | −147 | 756 | 1 002 | 1 153 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 646 | 1 051 | 695 | −197 | 706 | 952 | 1 103 |
| Balanserat resultat | 981 | 415 | 3 | 106 | 792 | 1 103 | 656 |
| Årets resultat | 665 | 636 | 692 | −303 | −86 | −151 | 447 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 277 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 277 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | 0 | −92 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | 0 | −92 |
| Kortfristiga skulder | 141 | 272 | 575 | 451 | 426 | 270 | 212 |
| Leverantörsskulder | 29 | 19 | 18 | 13 | 27 | 10 | 9 |
| Skatteskulder | – | 0 | 222 | 202 | 195 | 163 | 81 |
| Övriga skulder | 96 | 100 | 166 | 124 | 90 | 47 | 44 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 16 | 154 | 169 | 111 | 114 | 50 | 78 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 320 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 706 | 952 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 200 | – | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | 70 | 130 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Goodwill
| Post | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 630 | 630 | 630 | 630 | 630 | 630 |
| Ackumulerade avskrivningar | 630 | 630 | 630 | 630 | 511 | 385 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 119 | 126 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 138 | 138 | 138 | 138 | 138 | 138 |
| Ackumulerade avskrivningar | 138 | 138 | 138 | 131 | 103 | 76 |
| Årets avskrivningar | – | – | 7 | 28 | 28 | – |
Om bolaget
- Adress
- FÖRENINGSGATAN 87 C, 212 14 MALMÖ
- Registrerat
- 2016-04-12
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremål för bolagets verksamhet är restaurangverksamhet, catering samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5998-1977
- AS-TEIDA AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Malmö
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-24
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver pub- och restaurangverksamhet. Företaget har sitt säte i Malmö .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Verksamheten förväntas bedrivas vidare i oförändrad omfattning och efter dess utgång.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.