Start › Norrbottens län › Luleå
Logera AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 061 | 1 065 | 1 059 | 1 607 | 1 180 | 2 373 | 1 858 | 2 063 | 2 187 |
| Nettoomsättning | 1 061 | 1 065 | 1 059 | 1 607 | 1 180 | 2 373 | 1 827 | 1 832 | 1 982 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | 0 | 31 | 231 | 204 |
| Rörelsekostnader | 705 | 621 | 688 | 1 080 | 1 164 | 1 868 | 1 630 | 1 990 | 2 037 |
| Råvaror och förnödenheter | 5 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 637 | 558 | 625 | 1 018 | 1 018 | 1 443 | 1 540 | 1 613 | 1 652 |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 93 | 279 | 21 | 309 | 318 |
| Av- och nedskrivningar | 63 | 63 | 63 | 62 | 52 | 57 | 69 | 69 | 67 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 90 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 357 | 444 | 371 | 527 | 16 | 505 | 228 | 73 | 149 |
| Finansiella poster | −54 | −87 | −93 | −55 | −77 | −88 | −67 | −73 | −123 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 54 | 87 | 93 | 55 | 77 | 88 | 67 | 73 | 123 |
| Resultat efter finansiella poster | 303 | 357 | 279 | 472 | −62 | 417 | 161 | 0 | 27 |
| Bokslutsdispositioner | −75 | −90 | −70 | −118 | 64 | −104 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −75 | −90 | −70 | −118 | 64 | −104 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 228 | 267 | 209 | 354 | 2 | 313 | 161 | 0 | 27 |
| Skatt på årets resultat | 48 | 56 | 44 | 73 | 1 | 67 | 32 | 0 | 9 |
| Årets resultat | 180 | 211 | 165 | 281 | 1 | 246 | 129 | 0 | 18 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 656 | 2 759 | 2 800 | 2 822 | 2 827 | 3 654 | 4 070 | 4 152 | 3 952 |
| Anläggningstillgångar | 2 530 | 2 593 | 2 656 | 2 719 | 2 720 | 2 772 | 3 538 | 3 607 | 3 650 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 530 | 2 593 | 2 656 | 2 719 | 2 720 | 2 772 | 3 538 | 3 607 | 3 650 |
| Byggnader och mark | 2 517 | 2 568 | 2 619 | 2 669 | 2 720 | 2 771 | 3 531 | 3 594 | 3 631 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 13 | 25 | 38 | 50 | 0 | 1 | 7 | 13 | 19 |
| Omsättningstillgångar | 125 | 166 | 144 | 103 | 107 | 881 | 532 | 545 | 302 |
| Kortfristiga fordringar | 125 | 64 | 44 | 85 | 57 | 100 | 509 | 502 | 254 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 60 | – | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | – | 0 | 7 | 24 | 492 | 502 | 251 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 88 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 26 | 55 | 35 | 75 | 43 | 16 | – | 0 | 3 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 10 | 10 | 9 | 10 | 7 | 0 | 17 | – | – |
| Kassa och bank | 1 | 101 | 101 | 18 | 50 | 782 | 23 | 43 | 48 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 656 | 2 759 | 2 800 | 2 822 | 2 827 | 3 654 | 4 070 | 4 152 | 3 952 |
| Eget kapital | 1 281 | 1 101 | 889 | 724 | 444 | 442 | 196 | 67 | 68 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 231 | 1 051 | 839 | 674 | 394 | 392 | 146 | 17 | 18 |
| Balanserat resultat | 1 051 | 839 | 674 | 394 | 392 | 146 | 17 | 18 | 0 |
| Årets resultat | 180 | 211 | 165 | 281 | 1 | 246 | 129 | 0 | 18 |
| Obeskattade reserver | 393 | 318 | 228 | 158 | 40 | 104 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 393 | 318 | 228 | 158 | 40 | 104 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 204 | 1 163 | 1 596 | 1 791 | 1 906 | 2 452 | 2 780 | 2 798 | 3 123 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 715 | 841 | 881 | 929 | 1 362 | 1 542 | 1 473 | 1 758 |
| Skulder till intresseföretag | – | – | 0 | 85 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 204 | 449 | 756 | 825 | 977 | 1 090 | 1 238 | 1 325 | 1 365 |
| Kortfristiga skulder | 779 | 177 | 87 | 149 | 438 | 656 | 1 094 | 1 287 | 761 |
| Skulder till kreditinstitut | 715 | 120 | 48 | 48 | 53 | 180 | 180 | 390 | 390 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 9 | 9 | – | 0 | 1 |
| Skatteskulder | – | 0 | 6 | 40 | 64 | 104 | 32 | 14 | 9 |
| Övriga skulder | – | 0 | 5 | 5 | 2 | 76 | 9 | 9 | 6 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 64 | 57 | 28 | 56 | 311 | 287 | 874 | 875 | 355 |
| Ställda säkerheter | 1 780 | 1 780 | 1 780 | 1 780 | 2 080 | 2 610 | 2 310 | 2 310 | 2 310 |
| Fastighetsinteckningar | 1 780 | 1 780 | 1 780 | 1 780 | 1 780 | 2 310 | 2 310 | 2 310 | 2 310 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 674 | 394 | 392 | 146 | 17 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker på grund av en skada under föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker jämfört med år 2020 eftersom en fastighet i fastighetsbeståndet såldes under hösten 2020 samt av ovan nämnda vattenskada.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 973 | 2 973 | 2 973 | 2 973 | 2 973 | 2 973 | 3 724 | 3 724 | 3 724 | 3 162 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | – | – | 536 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | 751 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 456 | 405 | 355 | 304 | 253 | 203 | 193 | 131 | 68 | 7 |
| Årets avskrivningar | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | 63 | 63 | 61 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | – | 41 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 61 | 61 | 61 | 91 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 61 | – | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 0 | 30 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 48 | 36 | 24 | 41 | 30 | 29 | 23 | 17 | 11 | 5 |
| Årets avskrivningar | 12 | 12 | 12 | 11 | 1 | 6 | 6 | 6 | 6 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 0 | 30 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- DEGERBERGSVÄGEN 67, 975 96 LULEÅ
- Registrerat
- 2016-03-29
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Investera i, utveckla och förvalta fastigheter.
Bankgironummer
- 748-4157
- LOGERA AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-25
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget med säte i Luleå investerar i, utvecklar och förvaltar fastigheter.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.