Start › Västmanlands län › Västerås
E Altun Pizzeria AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 3 498 | 2 981 | 2 727 | 4 839 |
| Nettoomsättning | 0 | 2 761 | 2 660 | 2 018 | 4 215 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | 0 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 565 | 321 | 710 | 624 |
| Rörelsekostnader | 12 | 5 311 | 2 867 | 2 725 | 4 175 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 919 | 859 | 442 | 1 306 |
| Övriga externa kostnader | 6 | 798 | 842 | 838 | 1 030 |
| Personalkostnader | 6 | 2 101 | 683 | 990 | 1 465 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 483 | 455 | 374 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 1 493 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −12 | −1 813 | 114 | 2 | 664 |
| Finansiella poster | −61 | −209 | −4 | −35 | −113 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 61 | 209 | 4 | 35 | 113 |
| Resultat efter finansiella poster | −74 | −2 022 | 110 | −33 | 551 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 108 | −108 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | 0 | 108 | −108 |
| Resultat före skatt | −74 | −2 022 | 110 | 75 | 443 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 24 | 17 | 7 |
| Årets resultat | −74 | −2 022 | 85 | 58 | 436 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 | 3 | 2 519 | 1 682 | 2 068 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 1 984 | 1 352 | 1 371 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 1 984 | 1 352 | 1 371 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 482 | 766 | 1 044 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | – | 0 | 1 503 | 586 | 327 |
| Omsättningstillgångar | 3 | 3 | 535 | 330 | 697 |
| Varulager m.m. | – | 0 | 59 | 71 | 70 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | – | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | 59 | 71 | 70 |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 3 | 343 | 202 | 484 |
| Kundfordringar | – | 0 | 12 | 6 | 50 |
| Övriga fordringar | 3 | 3 | 182 | 146 | 356 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 148 | 50 | 78 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 134 | 57 | 143 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 | 3 | 2 519 | 1 682 | 2 068 |
| Eget kapital | −1 895 | −1 821 | 201 | 115 | 57 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −1 945 | −1 871 | 151 | 65 | 7 |
| Balanserat resultat | −1 871 | 151 | 65 | 7 | −429 |
| Årets resultat | −74 | −2 022 | 85 | 58 | 436 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 108 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | 0 | 108 |
| Långfristiga skulder | 333 | 161 | 1 701 | 1 203 | 928 |
| Övriga skulder | 333 | 161 | 1 701 | 1 203 | 928 |
| Kortfristiga skulder | 1 565 | 1 664 | 617 | 363 | 975 |
| Leverantörsskulder | 361 | 325 | 441 | 282 | 608 |
| Skatteskulder | −8 | 17 | 23 | 19 | 16 |
| Övriga skulder | 1 184 | 1 271 | 120 | 35 | 239 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 27 | 50 | 32 | 27 | 111 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | 151 | 65 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 | 2018-12-31 | 2018-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | – | 0 | 2 012 | 897 | 897 | 467 | 467 | 467 |
| Årets inköp | 0 | 0 | 1 115 | – | 430 | – | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 2 012 | 0 | – | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | – | 0 | 510 | 311 | 311 | 140 | 140 | 47 |
| Årets avskrivningar | 0 | 0 | 198 | – | – | – | – | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 510 | 0 | – | −171 | – | −93 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 | 2018-12-31 | 2018-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | – | 0 | 1 423 | 1 423 | 1 423 | 1 417 | 1 417 | 1 387 |
| Årets inköp | – | – | 0 | – | 6 | – | 30 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 1 423 | 0 | – | 0 | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | – | 0 | 942 | 657 | 657 | 373 | 373 | 92 |
| Årets avskrivningar | 0 | 0 | 285 | – | – | – | – | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 942 | 0 | – | −284 | – | −280 | – |
Om bolaget
- Adress
- Kopparbergsvägen 45, 722 19 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2016-02-22
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva restaurangrörelse och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-07-31
- Programvara
- Agoy
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver restaurangrörelse.Under året har verksamheten varit vilande.Bolaget har sitt säte i Västerås
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.