Start › Västmanlands län › Västerås
Restaurang La Siesta AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 4 195 | 5 883 | 6 038 |
| Nettoomsättning | 3 786 | 5 377 | 4 929 |
| Övriga rörelseintäkter | 409 | 506 | 1 109 |
| Rörelsekostnader | 4 863 | 6 002 | 5 786 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 932 | 3 022 | 2 552 |
| Övriga externa kostnader | 847 | 1 269 | 1 111 |
| Personalkostnader | 659 | 1 111 | 1 533 |
| Av- och nedskrivningar | 195 | 586 | 590 |
| Övriga rörelsekostnader | 1 231 | 14 | 0 |
| Rörelseresultat | −669 | −119 | 252 |
| Finansiella poster | 2 | −17 | −35 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 9 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 7 | 17 | 35 |
| Resultat efter finansiella poster | −666 | −135 | 217 |
| Bokslutsdispositioner | 774 | 213 | −73 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 150 | 200 | −51 |
| Förändring av överavskrivningar | 624 | 13 | −22 |
| Resultat före skatt | 108 | 78 | 144 |
| Skatt på årets resultat | 25 | 19 | 34 |
| Årets resultat | 83 | 59 | 110 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 917 | 3 431 | 3 550 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 807 | 1 499 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 807 | 1 499 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 807 | 1 499 |
| Omsättningstillgångar | 1 917 | 2 624 | 2 051 |
| Varulager m.m. | 0 | 125 | 278 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 0 | 125 | 278 |
| Kortfristiga fordringar | 1 778 | 2 174 | 1 715 |
| Kundfordringar | 0 | 43 | 89 |
| Övriga fordringar | 1 770 | 2 067 | 1 506 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 8 | 64 | 121 |
| Kassa och bank | 139 | 326 | 57 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 917 | 3 431 | 3 550 |
| Eget kapital | 1 544 | 1 461 | 1 402 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 494 | 1 411 | 1 352 |
| Balanserat resultat | 1 411 | 1 352 | 1 242 |
| Årets resultat | 83 | 59 | 110 |
| Obeskattade reserver | 0 | 774 | 987 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 99 | 299 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 0 | 624 | 637 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 106 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 106 |
| Kortfristiga skulder | 373 | 1 196 | 1 054 |
| Förskott från kunder | 0 | 5 | 0 |
| Leverantörsskulder | 269 | 977 | 777 |
| Övriga skulder | 65 | 87 | 92 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 39 | 127 | 185 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 1 494 | 1 411 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 | 2018-12-31 | 2018-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 2 928 | 2 928 | 3 060 | 3 060 | 2 799 |
| Årets inköp | – | – | 0 | – | 261 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 928 | – | 132 | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 2 122 | 2 122 | 1 561 | 1 561 | 971 |
| Årets avskrivningar | 195 | – | 586 | – | 590 | – |
| Återförda avskrivningar | 2 317 | – | 26 | – | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- Kopparbergsvägen 45, 722 19 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2014-12-23
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva restaurangrörelse och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2020
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2021-07-26
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver restaurangrörelse. Under året har restaurangen sålts. Företagets säte är Västerås
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.