Start › Jämtlands län › Östersund
Dag & Eva Invest AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | – | – | – | 0 | – | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 11 | 10 | 10 | 13 | 12 | 15 | 23 | 20 |
| Övriga externa kostnader | 11 | 10 | 10 | 13 | 12 | 15 | 23 | 20 |
| Rörelseresultat | −11 | −10 | −10 | −13 | −12 | −15 | −23 | −20 |
| Finansiella poster | 23 | 35 | 7 | 2 | −6 | 0 | 0 | −58 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 23 | 35 | 7 | 2 | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 6 | – | 0 | 58 |
| Resultat efter finansiella poster | 12 | 24 | −3 | −11 | −17 | −15 | −23 | −78 |
| Resultat före skatt | 12 | 24 | −3 | −11 | −17 | −15 | −23 | −78 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | −3 | – | – |
| Årets resultat | 12 | 24 | −3 | −11 | −17 | −12 | −23 | −78 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 641 | 839 | 1 024 | 1 222 | 1 412 | 1 613 | 1 802 | 1 997 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 100 | 100 | 100 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 100 | 100 | 100 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | – | 0 | 100 | 100 | 100 |
| Omsättningstillgångar | 641 | 839 | 1 024 | 1 222 | 1 412 | 1 513 | 1 702 | 1 897 |
| Kortfristiga fordringar | – | – | – | 0 | 3 | 1 108 | 1 106 | 1 106 |
| Övriga fordringar | – | – | – | 0 | 3 | 1 108 | 1 106 | 1 106 |
| Kassa och bank | 641 | 839 | 1 024 | 1 222 | 1 409 | 404 | 596 | 792 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 641 | 839 | 1 024 | 1 222 | 1 412 | 1 613 | 1 802 | 1 997 |
| Eget kapital | 624 | 831 | 1 016 | 1 214 | 1 405 | 1 602 | 1 791 | 1 984 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 574 | 781 | 966 | 1 164 | 1 355 | 1 552 | 1 741 | 1 934 |
| Balanserat resultat | 563 | 756 | 969 | 1 175 | 1 372 | 1 564 | 1 764 | 2 012 |
| Årets resultat | 12 | 24 | −3 | −11 | −17 | −12 | −23 | −78 |
| Kortfristiga skulder | 17 | 8 | 8 | 8 | 7 | 10 | 10 | 13 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 3 |
| Övriga skulder | 9 | – | – | – | 0 | 3 | 3 | 3 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 8 | 8 | 8 | 7 | 7 | 7 | 7 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | −300 | 218 | 210 | 195 | 190 | 180 | 177 | – |
| Annan föreslagen utdelning | −300 | 218 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 1 552 | 1 741 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | – | – | 210 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Försäljningar och utrangeringar | 100 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SPETTSTIGEN 2, 831 48 ÖSTERSUND
- Registrerat
- 2016-02-22
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta aktier.
Bankgironummer
- 5678-6841
- Dag & Eva Invest AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Östersund
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-22
- Programvara
- E-revisor.se
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska äga och förvalta aktier. Bolaget har sitt säte i Östersund.
Väsentliga händelser
Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.