Dag & Eva Invest AB
559052-07961 (6)
Årsredovisning
Dag & Eva Invest AB
Organisationsnummer:
559052-0796
Räkenskapsår:
2019-01-01 -
2019-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
3
|
|
Balansräkning |
4
|
|
Noter |
6
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2020-03-13.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Dag & Eva Invest AB
559052-07962 (6)
| Allmänt om verksamheten |
| Bolaget ska äga och förvalta aktier. Bolaget har sitt säte i Östersund. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | |
| Nettoomsättning (kr) | | 0 | 0 | 0 | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | -23 012 | -77 894 | 12 000 | |
| Soliditet (%) | | 99 | 99 | 98 | |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 2 012 290 | -77 894 | 1 984 396 |
| Utdelning | | -170 000 | | -170 000 |
| Balanseras i ny räkning | | -77 894 | 77 894 | |
| Årets resultat | | | -23 012 | -23 012 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 1 764 396 | -23 012 | 1 791 384 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 1 764 396 | | | |
| Årets resultat | | -23 012 | | | |
| Summa | | 1 741 384 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 177 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 1 564 384 | | | |
| Summa | | 1 741 384 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Dag & Eva Invest AB
559052-07963 (6)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2019-01-01 | 2018-01-01 |
| | | 1 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -22 859 | -20 019 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -22 859 | -20 019 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -22 859 | -20 019 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | -153 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | 0 | -57 875 |
| Summa finansiella poster | | | | -153 | -57 875 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -23 012 | -77 894 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -23 012 | -77 894 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -23 012 | -77 894 |
Dag & Eva Invest AB
559052-07964 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | 2 | 100 000 | 100 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 100 000 | 100 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 100 000 | 100 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 1 105 610 | 1 105 610 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 1 105 610 | 1 105 610 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 596 258 | 791 817 |
| Summa kassa och bank | | | | 596 258 | 791 817 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 1 701 868 | 1 897 427 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 1 801 868 | 1 997 427 |
Dag & Eva Invest AB
559052-07965 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 1 764 396 | 2 012 290 |
| Årets resultat | | | | -23 012 | -77 894 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 741 384 | 1 934 396 |
| Summa eget kapital | | | | 1 791 384 | 1 984 396 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skatteskulder | | | | 0 | 2 547 |
| Övriga skulder | | | | 3 484 | 3 484 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 7 000 | 7 000 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 10 484 | 13 031 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 1 801 868 | 1 997 427 |
| | | | | |
Dag & Eva Invest AB
559052-07966 (6)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
|
| Not 2. Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | | |
| | | | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 100 000 | 100 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 100 000 | 100 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 100 000 | 100 000 |
|
| | | | | |