Start › Stockholms län › Stockholm
Wilija Invest AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 9 | 233 |
| Nettoomsättning | 0 | 143 |
| Övriga rörelseintäkter | 9 | 90 |
| Rörelsekostnader | 1 669 | 2 261 |
| Övriga externa kostnader | 1 655 | 2 240 |
| Övriga rörelsekostnader | 14 | 22 |
| Rörelseresultat | −1 660 | −2 028 |
| Finansiella poster | 95 057 | 7 014 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 105 000 | −33 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −12 488 | 6 449 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 545 | 599 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 93 397 | 4 986 |
| Resultat före skatt | 93 397 | 4 986 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 11 |
| Årets resultat | 93 397 | 4 974 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 232 976 | 179 629 |
| Anläggningstillgångar | 67 094 | 80 588 |
| Materiella anläggningstillgångar | 150 | 150 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 150 | 150 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 66 944 | 80 438 |
| Andelar i koncernföretag | 48 887 | 4 689 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 10 652 | 69 159 |
| Andra långfristiga fordringar | 7 405 | 6 590 |
| Omsättningstillgångar | 165 882 | 99 041 |
| Varulager m.m. | 940 | 0 |
| Förskott till leverantörer | 940 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 131 304 | 90 496 |
| Kundfordringar | 0 | 463 |
| Fordringar hos koncernföretag | 114 300 | 83 212 |
| Övriga fordringar | 14 534 | 6 031 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 2 469 | 790 |
| Kassa och bank | 33 639 | 8 545 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 232 976 | 179 629 |
| Eget kapital | 199 723 | 116 826 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 199 673 | 116 776 |
| Balanserat resultat | 106 276 | 111 801 |
| Årets resultat | 93 397 | 4 974 |
| Långfristiga skulder | 22 259 | 21 255 |
| Skulder till koncernföretag | 22 259 | 21 255 |
| Kortfristiga skulder | 10 994 | 41 548 |
| Leverantörsskulder | 13 | 47 |
| Övriga skulder | 10 431 | 41 431 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 550 | 70 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Wilija Invest AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Wilija Invest ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Wilija Invest AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Wilija Invest AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 48 887 | 4 689 | 2 175 |
| Årets inköp | 44 198 | 2 714 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 200 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 26 405 | 6 590 | 9 974 |
| Årets inköp | 19 815 | 136 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 3 519 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 10 652 | 69 159 | 15 563 |
| Årets inköp | 45 216 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 103 723 | 0 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 53 595 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 150 | 150 | 150 |
Om bolaget
- Adress
- BOX 16038, 103 21 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2016-01-15
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva investeringsverksamhet och kapitalförvaltning samt idka därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2025-06-28)
- Revisionsfirma
- Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
- Årsstämma
- 2025-06-28
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget ska bedriva in investeringsverksamhet med fokus på fastighetsbraschen, Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under räkenskapsåret har Bolaget anskaffat majoriteten av aktierna i Wiljoco Invest AB, org. nr 559495-5550, med säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2024 | 31 kB | Öppna |