Start › Stockholms län › Stockholm
Chiuso Invest Aktiebolag
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | – | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 359 | 273 | 1 194 |
| Övriga externa kostnader | 359 | 273 | 1 155 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 39 |
| Rörelseresultat | −359 | −273 | −1 194 |
| Finansiella poster | −2 781 | −31 656 | 15 452 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 11 610 | 22 298 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −5 560 | −8 415 | −17 593 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 161 | 171 | 210 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −2 618 | 35 022 | −10 759 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 221 |
| Resultat efter finansiella poster | −3 139 | −31 929 | 14 258 |
| Resultat före skatt | −3 139 | −31 929 | 14 258 |
| Årets resultat | −3 139 | −31 929 | 14 258 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 94 337 | 97 498 | 124 089 |
| Anläggningstillgångar | 62 583 | 63 276 | 90 217 |
| Materiella anläggningstillgångar | 75 | 75 | 75 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 75 | 75 | 75 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 62 508 | 63 201 | 90 142 |
| Andelar i koncernföretag | 14 340 | 14 340 | 23 696 |
| Andelar i intresseföretag | 1 966 | 2 966 | 2 966 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 32 632 | 32 074 | 48 440 |
| Andra långfristiga fordringar | 13 571 | 13 821 | 15 041 |
| Omsättningstillgångar | 31 753 | 34 222 | 33 872 |
| Kortfristiga fordringar | 28 559 | 29 959 | 30 696 |
| Fordringar hos koncernföretag | 26 449 | 27 849 | 28 045 |
| Övriga fordringar | 2 110 | 2 110 | 2 000 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 652 |
| Kassa och bank | 3 195 | 4 264 | 3 176 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 94 337 | 97 498 | 124 089 |
| Eget kapital | 78 880 | 82 019 | 123 948 |
| Bundet eget kapital | 550 | 550 | 550 |
| Aktiekapital | 550 | 550 | 550 |
| Fritt eget kapital | 78 330 | 81 469 | 123 398 |
| Balanserat resultat | 81 469 | 113 398 | 109 140 |
| Årets resultat | −3 139 | −31 929 | 14 258 |
| Kortfristiga skulder | 15 457 | 15 479 | 141 |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | 54 |
| Skulder till koncernföretag | 15 350 | 15 391 | 0 |
| Övriga skulder | 17 | 17 | 17 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 90 | 70 | 70 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Chiuso Invest AB för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Chiuso Invest ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Chiuso Invest AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Chiuso Invest AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Chiuso Invest AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Chiuso Invest ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Chiuso Invest AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Chiuso Invest AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 784 | 3 534 | 3 534 | 3 534 |
| Årets inköp | 250 | 0 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 1 818 | 568 | 568 | 568 |
| Årets nedskrivningar | 1 250 | 0 | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 46 256 | 44 836 | 23 696 | 23 873 |
| Årets inköp | 1 421 | 21 140 | 50 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 227 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 31 916 | 30 495 | 0 | 202 |
| Årets nedskrivningar | 1 421 | 30 495 | 0 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 13 571 | 13 821 | 15 041 | 19 741 |
| Årets inköp | 0 | 1 237 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 250 | 2 457 | 4 700 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 68 466 | 73 197 | 85 036 | 97 188 |
| Årets inköp | 2 147 | 2 384 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 6 879 | 14 223 | 17 801 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 35 834 | 41 123 | 36 596 | 47 153 |
| Årets nedskrivningar | 1 504 | 13 261 | 3 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 2 384 | 5 648 | – |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 75 | 75 | 75 | 75 |
Om bolaget
- Adress
- BOX 16038, 103 21 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2016-01-15
Verksamhet enligt registret
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, äga och förvalta aktier och andelar i dotterbolag samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 495-8930
- Chiuso Invest AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2026-06-30)
- Revisionsfirma
- Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget ska bedriva investeringsverksamhet med fokus på fastighetsbranschen. Bolaget ägs till 95,45% av Wilija Invest AB, org. nr. 559047-3145, med säte i Stockholm. Bolaget är moderföretag men upprättar inte koncernredovisning i enlighet med undantaget i 7 kap. 3§ ÅRL. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Inga händelser av väsentlig karaktär har inträffat under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Wilija Invest AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget ska bedriva investeringsverksamhet med fokus på fastighetsbranschen. Bolaget ägs till 95,45% av Wilija Invest AB, org. nr. 559047-3145, med säte i Stockholm. Bolaget är moderföretag men upprättar inte koncernredovisning i enlighet med undantaget i 7 kap. 3§ ÅRL. Företaget har sitt säte i Stockholm .