Start › Stockholms län › Solna
QVS Europe AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | 0 | 40 | 0 | 11 | 567 | 1 905 | 1 910 | 2 723 |
| Nettoomsättning | – | 0 | 40 | – | 0 | 561 | 1 882 | 1 910 | 2 682 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 11 | 7 | 24 | 0 | 41 |
| Rörelsekostnader | 2 | 1 | 5 | 1 | −20 | 657 | 2 359 | 2 360 | 3 325 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 239 | 737 | 804 | 1 073 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 | 1 | 5 | 1 | −14 | 143 | 576 | 409 | 624 |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | −6 | 218 | 659 | 751 | 959 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 387 | 395 | 669 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 57 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −2 | −1 | 34 | −1 | 31 | −90 | −453 | −450 | −602 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | – | 0 | −2 | −5 | −3 | −1 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | 0 | 1 | 5 | 3 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 | −1 | 34 | −1 | 31 | −91 | −458 | −453 | −604 |
| Resultat före skatt | −2 | −1 | 34 | −1 | 31 | −91 | −458 | −453 | −604 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 7 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | −2 | −1 | 28 | −1 | 31 | −91 | −458 | −453 | −604 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 36 | 38 | 39 | 1 | 1 | 54 | 902 | 1 263 | 1 694 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 507 | 901 | 1 306 |
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 404 | 707 | 1 010 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Goodwill | – | – | – | – | – | 0 | 404 | 707 | 1 010 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 102 | 186 | 278 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | – | 0 | 102 | 186 | 278 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | 7 | 18 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 7 | 18 |
| Omsättningstillgångar | 36 | 38 | 39 | 1 | 1 | 54 | 396 | 362 | 387 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | – | 0 | 15 | 15 | 15 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | 0 | 15 | 15 | 15 |
| Kortfristiga fordringar | 40 | 40 | 40 | – | 0 | 6 | 268 | 272 | 274 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | 94 | 102 | 94 |
| Övriga fordringar | – | – | – | – | 0 | 6 | 8 | 5 | 15 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 40 | 40 | 40 | – | – | 0 | 166 | 166 | 166 |
| Kassa och bank | −4 | −2 | −1 | 1 | 1 | 47 | 113 | 75 | 99 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 36 | 38 | 39 | 1 | 1 | 54 | 902 | 1 263 | 1 694 |
| Eget kapital | 25 | 27 | 28 | 0 | −7 | −38 | 53 | 61 | 54 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −25 | −23 | −22 | −50 | −57 | −88 | 3 | 11 | 4 |
| Balanserat resultat | −23 | −22 | −50 | −49 | −88 | 3 | 461 | 464 | 607 |
| Årets resultat | −2 | −1 | 28 | −1 | 31 | −91 | −458 | −453 | −604 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 9 | 72 | 450 | 895 | 1 211 |
| Checkräkningskredit | – | – | – | – | – | 0 | 74 | 69 | 0 |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | 9 | 72 | 377 | 827 | 1 211 |
| Kortfristiga skulder | 11 | 11 | 11 | 1 | 0 | 20 | 399 | 307 | 429 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 0 | 209 | 167 | 276 |
| Skatteskulder | 0 | 7 | 7 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 11 | 4 | 4 | 1 | – | 0 | 88 | 33 | 35 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | 0 | 20 | 102 | 107 | 118 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | −57 | −88 | 3 | 11 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 9 | – | – | 450 | 460 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ingen omsättning under året p g a vilande verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har bara omfattat tiden januari - april 2020 och följaktligen har den reducerats med 70 % i jämförelse med föregående år beroende på att verksamheten försålts.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Goodwill
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 515 | 1 515 | 1 515 | 1 515 |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 515 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 1 111 | 808 | 505 | 202 |
| Årets avskrivningar | – | 303 | 303 | – | – |
| Återförda avskrivningar | 1 111 | – | – | – | – |
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 365 | 365 |
| Försäljningar och utrangeringar | 365 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 365 | 91 |
| Årets avskrivningar | – | 274 | – |
| Återförda avskrivningar | 365 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 460 | 460 | 460 | 460 |
| Försäljningar och utrangeringar | 460 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 357 | 274 | 182 | 90 |
| Årets avskrivningar | – | 84 | 92 | 92 | – |
| Återförda avskrivningar | 357 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- RÅSUNDAVÄGEN 100, 169 57 SOLNA
- Registrerat
- 2015-07-16
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva restaurang- och cateringverksamhet samt personaluthyrning inom restaurang- och närliggande branscher samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 344-2241
- QVS EUROPE AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget beslutade efter räkenskapsåret per 2026-04-30 att ändra verksamhetsinriktning till att bedriva restaurang- och cateringverksamhet samt personaluthyrning inom restaurang- och närliggande branscher samt därmed förenlig verksamhet. Den tidigare resebyråverksamheten kom aldrig igång så p g a att verksamheten varit vilande har denna ändring gjorts. Företaget är inte sedan 2026-04-30 ett helägt dotterbolagt till QVS Sweden AB. Företaget har sitt säte i Solna i Stockholms län.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 239 kB | Öppna |
| 2024 | 239 kB | Öppna |
| 2023 | 239 kB | Öppna |
| 2022 | 238 kB | Öppna |
| 2021 | 239 kB | Öppna |
| 2020 | 241 kB | Öppna |
| 2019 | 241 kB | Öppna |
| 2018 | 241 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
QVS Sweden AB
Visa källuppgift
Bolaget ska bedriva resebyråverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Solna i Stockholms län. Företaget är helägt dotterbolag till QVS Sweden AB (556433-8647).
-
QVS Sweden AB
Visa källuppgift
Bolaget ska bedriva resebyråverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Solna i Stockholms län. Företaget är helägt dotterbolag till QVS Sweden AB (556433-8647).