Start › Uppsala län › Uppsala
F Landgrens Fastigheter AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 828 | 1 078 | 935 | 846 | 855 | 789 | 648 |
| Nettoomsättning | 828 | 1 078 | 935 | 846 | 855 | 789 | 648 |
| Rörelsekostnader | 395 | 280 | 255 | 276 | 257 | 303 | 307 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 12 | – | 0 | 37 | 56 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 186 | 130 | 117 | 138 | 87 | 114 | 174 |
| Av- och nedskrivningar | 210 | 138 | 138 | 138 | 133 | 133 | 133 |
| Rörelseresultat | 432 | 798 | 680 | 570 | 598 | 486 | 341 |
| Finansiella poster | 6 | 20 | 24 | −39 | −156 | −98 | −153 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 6 | 21 | 25 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 2 | 1 | 39 | 156 | 98 | 153 |
| Resultat efter finansiella poster | 438 | 817 | 704 | 531 | 441 | 387 | 188 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | −120 | −70 | 0 | −95 | −45 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | −120 | −70 | 0 | −95 | −45 |
| Resultat före skatt | 438 | 817 | 584 | 461 | 441 | 292 | 143 |
| Skatt på årets resultat | 94 | 172 | 124 | 97 | 92 | 63 | 31 |
| Årets resultat | 345 | 646 | 460 | 364 | 349 | 229 | 112 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 11 327 | 10 856 | 10 256 | 9 776 | 9 341 | 9 026 | 8 847 |
| Anläggningstillgångar | 8 476 | 6 885 | 7 023 | 7 161 | 7 299 | 7 400 | 7 453 |
| Materiella anläggningstillgångar | 8 476 | 6 885 | 7 023 | 7 161 | 7 299 | 7 400 | 7 453 |
| Byggnader och mark | 8 476 | 6 885 | 7 023 | 7 161 | 7 186 | 7 320 | 7 453 |
| Pågående nyanläggningar och förskott | – | – | – | 0 | 112 | 81 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 2 851 | 3 971 | 3 233 | 2 615 | 2 042 | 1 626 | 1 394 |
| Kortfristiga fordringar | 540 | 198 | 187 | 194 | 245 | 190 | 145 |
| Kundfordringar | 130 | 178 | 171 | 175 | 227 | 171 | 134 |
| Övriga fordringar | 403 | 13 | 12 | 19 | 19 | 19 | 12 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 6 | 7 | 5 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 2 311 | 3 773 | 3 046 | 2 421 | 1 796 | 1 436 | 1 249 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 11 327 | 10 856 | 10 256 | 9 776 | 9 341 | 9 026 | 8 847 |
| Eget kapital | 3 175 | 2 830 | 2 185 | 1 724 | 1 360 | 1 011 | 781 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 3 125 | 2 780 | 2 135 | 1 674 | 1 310 | 961 | 731 |
| Balanserat resultat | 2 780 | 2 135 | 1 674 | 1 310 | 961 | 731 | 619 |
| Årets resultat | 345 | 646 | 460 | 364 | 349 | 229 | 112 |
| Obeskattade reserver | 547 | 547 | 547 | 427 | 357 | 357 | 262 |
| Periodiseringsfonder | 547 | 547 | 547 | 427 | 357 | 357 | 262 |
| Långfristiga skulder | 91 | 91 | 51 | 110 | 2 459 | 2 659 | 2 859 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 | 2 400 | 2 600 | 2 800 |
| Övriga skulder | 91 | 91 | 51 | 110 | 59 | 59 | 59 |
| Kortfristiga skulder | 7 514 | 7 388 | 7 473 | 7 514 | 5 165 | 5 000 | 4 945 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 | 200 | 200 | 200 |
| Leverantörsskulder | 0 | 4 | – | 0 | 14 | 3 | 4 |
| Skulder till koncernföretag | 7 219 | 7 219 | 7 219 | 7 219 | 4 643 | 4 552 | 4 523 |
| Skatteskulder | 72 | 109 | 54 | 74 | 60 | 19 | 0 |
| Övriga skulder | 58 | 56 | 52 | 79 | 83 | 71 | 71 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 166 | 1 | 148 | 142 | 165 | 154 | 147 |
| Ställda säkerheter | 5 150 | 5 150 | 5 150 | 5 150 | 5 150 | 5 150 | 5 150 |
| Fastighetsinteckningar | 5 150 | 5 150 | 5 150 | 5 150 | 5 150 | 5 150 | 5 150 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 310 | 961 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-07-01 | 2021-06-30 | 2020-07-01 | 2020-06-30 | 2019-07-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 10 045 | 8 245 | 8 245 | 8 245 | 8 132 | 8 132 | 8 132 | 8 132 | 8 132 | 8 132 |
| Årets inköp | 1 800 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 569 | 1 359 | 1 221 | 1 084 | 946 | 812 | 812 | 679 | 679 | 546 |
| Årets avskrivningar | 210 | 138 | 138 | 138 | 133 | – | 133 | – | 133 | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-07-01 | 2021-06-30 | 2020-07-01 | 2020-06-30 | 2019-07-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 112 | 81 | 112 | 0 | 0 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- FALLSKÄRMSGATAN 1, 753 37 UPPSALA
- Registrerat
- 2015-05-19
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva uthyrning av industrifastighet samt annan därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 894-3011
- F Landgrens Fastigheter AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-26
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget registrerades år 2015 och har sitt säte i Uppsala. Företaget bedriver uthyrning av en industrifastighet. Företaget är ett helägt dotterföretag till F Landgren Holding AB, (559140-4768) med säte i Uppsala. Företaget har anlitat en Auktoriserad Redovisningskonsult FAR från redovisningsbyrån S-ekonomi AB som en del av kvalitetssäkringen av den finansiella informationen.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2026 | 10 kB | Öppna |
| 2025 | 10 kB | Öppna |
| 2024 | 9 kB | Öppna |
| 2023 | 10 kB | Öppna |
| 2022 | 46 kB | Öppna |
| 2021 | 46 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
F Landgren Holding AB
Visa källuppgift
Företaget registrerades år 2015 och har sitt säte i Uppsala. Företaget bedriver uthyrning av en industrifastighet. Företaget är ett helägt dotterföretag till F Landgren Holding AB, (559140-4768) med säte i Uppsala. Företaget har anlitat en Auktoriserad Redovisningskonsult FAR från redovisningsbyrån S-ekonomi AB som en del av kvalitetssäkringen av den finans
-
F Landgren Holding AB
Visa källuppgift
Företaget bildades år 2015 och har sitt säte i Uppsala. Företaget bedriver uthyrning av en industrifastighet. Företaget är ett helägt dotterbolag till F Landgren Holding AB, (559140-4768) med säte i Uppsala. Företaget har anlitat en Auktoriserad Redovisningskonsult FAR från redovisningsbyrån S-ekonomi AB som en del av kvalitetssäkringen av den finans
-
F Landgren Holding AB
Visa källuppgift
Företaget bildades år 2015 och har sitt säte i Uppsala. Bolaget bedriver uthyrning av en industrifastighet. Företaget är ett helägt dotterbolag till F Landgren Holding AB, (559140-4768) med säte i Uppsala. Företaget har anlitat en Auktoriserad Redovisningskonsult FAR från redovisningsbyrån S-ekonomi AB som en del av kvalitetssäkringen av den finans
-
F Landgren Holding AB
Visa källuppgift
Bolaget bildades år 2015 och har sitt säte i Uppsala. Bolaget bedriver uthyrning av en industrifastighet. Bolaget är ett helägt dotterbolag till F Landgren Holding AB, (559140-4768) med säte i Uppsala.