Start › Västmanlands län › Västerås
Edle Fastigheter AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 8 | 30 | 20 | 58 | 247 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 8 | 30 | 20 | 58 | 247 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 73 | 6 | 57 | 8 | 10 | 18 | 26 | 31 | 132 | 221 |
| Råvaror och förnödenheter | 32 | 0 | 5 | 3 | 1 | 1 | 3 | 8 | 106 | 136 |
| Handelsvaror | – | 0 | 32 | – | 0 | 3 | 4 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 10 | 6 | 7 | 5 | 8 | 14 | 18 | 22 | 26 | 86 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 32 | 0 | 13 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −71 | −6 | −57 | −8 | −7 | −11 | 5 | −11 | −73 | 26 |
| Finansiella poster | 0 | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −71 | −6 | −57 | −8 | −7 | −10 | 5 | −10 | −74 | 25 |
| Resultat före skatt | −71 | −6 | −57 | −8 | −7 | −10 | 5 | −10 | −74 | 25 |
| Årets resultat | −71 | −6 | −57 | −8 | −7 | −10 | 5 | −10 | −74 | 25 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 62 | 138 | 143 | 98 | 107 | 114 | 124 | 121 | 131 | 216 |
| Anläggningstillgångar | 33 | 65 | 63 | – | – | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 33 | 65 | 63 | – | – | – | – | – | – | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 33 | 63 | 63 | – | – | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 2 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 29 | 74 | 80 | 98 | 107 | 114 | 124 | 121 | 131 | 216 |
| Varulager m.m. | 0 | 32 | 32 | 63 | 63 | 63 | 66 | 71 | 78 | 184 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 32 | 32 | 63 | 63 | 63 | 66 | 71 | 78 | 184 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 8 | 28 | 7 | 6 | 5 | 5 | 1 | 6 | 5 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 | 5 |
| Övriga fordringar | 1 | 8 | 28 | 7 | 6 | 5 | 4 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 28 | 34 | 21 | 28 | 37 | 45 | 53 | 49 | 47 | 27 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 62 | 138 | 143 | 98 | 107 | 114 | 124 | 121 | 131 | 216 |
| Eget kapital | 61 | 132 | 138 | 95 | 103 | 110 | 121 | 116 | 126 | 200 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 36 | 107 | 113 | 70 | 78 | 10 | 21 | 16 | 26 | 100 |
| Balanserat resultat | 107 | 113 | 170 | 78 | 85 | 21 | 16 | 26 | 100 | 75 |
| Årets resultat | −71 | −6 | −57 | −8 | −7 | −10 | 5 | −10 | −74 | 25 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 6 | 5 | 4 | 4 | 3 | 4 | 5 | 5 | 16 |
| Förskott från kunder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Leverantörsskulder | 0 | 2 | 1 | – | – | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 |
| Övriga skulder | 0 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 12 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 10 | 21 | 16 | 26 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 100 | – | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har inte bedrivit någon försäljning under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten har under året i praktiken varit vilande på grund av externa omständigheter.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Eftersom verksamheten varit vilande har detta påverkat försäljningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Försäljningen har fokuserats på att sälja ut varor som inte längre ligger i företagets strategi. Under året har utförsäljningen till rabatterade priser resulterat i en ökad total försäljning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets försäljning har varit vilande under räkenskapsåret på grund av brist på tid från nuvarande ägare.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Eftersom bolagets försäljning varit vilande under räkenskapsåret anser styrelsen att en eventuell försäljning är aktuell.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 2 |
| Årets inköp | – | 2 |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 2 | – |
| Återförda avskrivningar | 2 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 75 | 75 | 75 |
| Årets inköp | – | – | 75 |
| Ackumulerade avskrivningar | 43 | 13 | 13 |
| Årets avskrivningar | 30 | – | 13 |
Om bolaget
- Adress
- LADUGÅRDSGATAN 9, 724 66 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2014-12-11
- Bransch
- Mark- och grundarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva fastighetsvärdering, strategi- och investeringsrådgivning, uthyrning av fastigheter, fastighetsskötsel och fastighetsförvaltning samt markentreprenader och konsultverksamhet inom nämnda områden.
Bankgironummer
- 596-4366
- Puurly AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-30
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver verksamhet inom anläggningsarbeten och fastighetsskötsel med fokus på mark- och byggarbeten samt underhåll och skötsel av fastigheter. Målsättningen är att erbjuda kvalitativa tjänster och bygga långsiktiga kundrelationer inom både privat och offentlig sektor. Bolagets säte är Västmanland.
Väsentliga händelser
Under året har tidigare verksamhetslager kasserats då utgångsdatumet har passerat. I årets avskrivningar ingår 15 085 kr som avser räkenskapsåret 2024/25 och som inte redovisades det året. Rättelsen har redovisats i årets resultaträkning och jämförelsetalen har inte räknats om.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.