Start › Västmanlands län › Västerås
Klaber Holding AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 | 54 | 10 | 5 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 4 | 4 | 10 | 5 | 1 | – | – | – | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 50 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 |
| Rörelseresultat | −4 | −54 | −10 | −5 | −1 | −1 | −1 | 0 | −1 | −1 |
| Finansiella poster | – | – | 0 | 314 | 66 | 0 | −64 | – | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | 0 | 314 | 66 | 0 | −64 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −4 | −54 | −10 | 309 | 65 | −1 | −65 | 0 | −1 | −1 |
| Resultat före skatt | −4 | −54 | −10 | 309 | 65 | −1 | −65 | 0 | −1 | −1 |
| Årets resultat | −4 | −54 | −10 | 309 | 65 | −1 | −65 | 0 | −1 | −1 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 402 | 406 | 461 | 470 | 161 | 96 | 97 | 117 | 117 | 119 |
| Anläggningstillgångar | 125 | 125 | 125 | 125 | 125 | 92 | 92 | 99 | 99 | 99 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 125 | 125 | 125 | 125 | 125 | 92 | 92 | 99 | 99 | 99 |
| Andelar i intresseföretag | 125 | 125 | 125 | 125 | 125 | 92 | 92 | 45 | 45 | 45 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 54 | 54 | 54 |
| Omsättningstillgångar | 277 | 281 | 335 | 345 | 36 | 3 | 5 | 18 | 18 | 20 |
| Kassa och bank | 277 | 281 | 335 | 345 | 36 | 3 | 5 | 18 | 18 | 20 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 402 | 406 | 461 | 470 | 161 | 96 | 97 | 117 | 117 | 119 |
| Eget kapital | 402 | 406 | 461 | 470 | 161 | 96 | 97 | 117 | 117 | 119 |
| Bundet eget kapital | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 |
| Aktiekapital | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 |
| Fritt eget kapital | 351 | 355 | 410 | 419 | 110 | 45 | 46 | 66 | 66 | 68 |
| Balanserat resultat | 355 | 410 | 419 | 110 | 45 | 46 | 111 | 66 | 68 | 69 |
| Årets resultat | −4 | −54 | −10 | 309 | 65 | −1 | −65 | 0 | −1 | −1 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | – | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 110 | 45 | 46 | 66 | 66 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | – | 45 | – | – | – |
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | – | – | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Innehavet av aktier i Puurly AB 556995-4133 har avyttrats och efter ytterligare aktieägartillskott har aktier förvärvats i Leadfront AB 559098-9066.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2022-03-31 | 2021-03-31 | 2020-03-31 | 2019-03-31 | 2018-03-31 | 2017-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 135 | 135 | 135 | 135 | 135 | 102 | 102 | 45 | 45 | 45 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 33 | – | 92 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | – | 35 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 10 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BARKARÖBY 55, 725 91 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2014-10-09
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva holdingverksamhet, äga och investera i bolag samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5834-5471
- Klaber Holding AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-14
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Aktiebolaget ska bedriva holdingverksamhet, äga och investera i bolag samt därmed förenlig verksamhet. Bolagets säte, Västmanland
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.