VKK Invest AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 8 | 30 | 406 | 347 | 218 |
| Nettoomsättning | – | – | – | 0 | 23 | 406 | 335 | 218 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 0 | 8 | 8 | 0 | 13 | 0 |
| Rörelsekostnader | 20 | 11 | 21 | 22 | 56 | 390 | 377 | 232 |
| Övriga externa kostnader | 20 | 11 | 21 | 22 | 52 | 325 | 296 | 166 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 4 | 65 | 81 | 66 |
| Rörelseresultat | −20 | −11 | −21 | −13 | −26 | 16 | −29 | −14 |
| Finansiella poster | −638 | 209 | 154 | −570 | −21 | 2 679 | −106 | −64 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 2 816 | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | 0 | −9 | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | −4 | – | 0 | 1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 638 | −208 | −154 | 570 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 8 | 137 | 106 | 65 |
| Resultat efter finansiella poster | −658 | 197 | 134 | −584 | −47 | 2 695 | −135 | −78 |
| Resultat före skatt | −658 | 197 | 134 | −584 | −47 | 2 695 | −135 | −78 |
| Årets resultat | −658 | 197 | 134 | −584 | −47 | 2 695 | −135 | −78 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 538 | 1 197 | 999 | 866 | 1 637 | 5 293 | 7 429 | 3 348 |
| Anläggningstillgångar | 505 | 1 143 | 935 | 781 | 16 | 4 663 | 7 273 | 3 033 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 16 | 4 457 | 7 273 | 3 033 |
| Byggnader och mark | – | – | – | 0 | 0 | 4 457 | 7 273 | 2 775 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | 0 | 0 | 16 | 0 | 0 | 12 |
| Pågående nyanläggningar och förskott | – | – | – | – | – | – | 0 | 246 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 505 | 1 143 | 935 | 781 | 0 | 207 | – | – |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | 0 | 0 | 13 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 505 | 1 143 | 935 | 781 | 0 | 194 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 33 | 53 | 64 | 84 | 1 621 | 630 | 156 | 316 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 10 | 43 | 42 | 32 | 19 | 23 | 59 |
| Övriga fordringar | 1 | 10 | 43 | 42 | 32 | 19 | 23 | 1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 58 |
| Kassa och bank | 32 | 43 | 21 | 42 | 1 589 | 611 | 132 | 256 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 538 | 1 197 | 999 | 866 | 1 637 | 5 293 | 7 429 | 3 348 |
| Eget kapital | 509 | 1 168 | 970 | 837 | 1 608 | 2 605 | 140 | 284 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 459 | 1 118 | 920 | 787 | 1 558 | 2 555 | 90 | 234 |
| Balanserat resultat | 1 118 | 920 | 787 | 1 371 | 1 605 | −140 | 224 | 313 |
| Årets resultat | −658 | 197 | 134 | −584 | −47 | 2 695 | −135 | −78 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 2 592 | 7 067 | 2 890 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 | 2 592 | 6 976 | 2 890 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 92 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 96 | 222 | 174 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 | 54 | 168 | 78 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 0 | 8 | 0 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 18 |
| Övriga skulder | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 9 | 5 | 59 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 34 | 41 | 19 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | – | 0 | 2 700 | 7 195 | 3 000 |
| Fastighetsinteckningar | – | – | – | – | 0 | 2 700 | 7 195 | 3 000 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | 188 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 558 | 2 555 | 90 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 13 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 13 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 13 | 0 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 352 | 1 352 | 1 352 | 1 352 | 0 | 194 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 1 352 | 0 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 847 | 208 | 417 | 570 | 0 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 638 | 0 | – | 570 | – | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 4 536 | 7 535 | 2 968 | 2 722 |
| Årets inköp | – | 0 | 273 | 4 567 | 246 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 4 536 | 3 272 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 79 | 262 | 193 | 140 |
| Årets avskrivningar | – | 0 | 65 | 69 | 53 | – |
| Återförda avskrivningar | 79 | 79 | 248 | 0 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 20 | 63 | 63 | 63 | 63 |
| Årets inköp | – | 0 | 20 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 20 | 63 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 4 | 63 | 63 | 51 | 39 |
| Årets avskrivningar | – | 0 | 4 | 0 | 12 | 13 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 4 | 63 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- VIPEMÖLLEVÄGEN 113 LGH 404, 224 66 LUND
- Registrerat
- 2014-12-02
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva fastighetsförvaltning, byggnation samt renovering som uppdragsgivare åt andra företag eller privatpersoner, samt att bedriva handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 595-8038
- Egino14 Fastighets AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Lunds Kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-10
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet är att förvalta kapital under diskretionär förvaltning. Bolaget är vilande sedan 2021-12-31. Företaget har sitt säte i Lunds Kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.