Start › Stockholms län › Stockholm
JIHA AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 511 | 1 505 | 1 119 | 1 888 | 1 329 | 3 021 | 2 624 | 2 725 |
| Nettoomsättning | 1 511 | 1 505 | 1 118 | 1 887 | 1 129 | 2 844 | 2 609 | 2 725 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 178 | 15 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 607 | 1 375 | 1 408 | 1 558 | 888 | 2 492 | 1 539 | 1 954 |
| Råvaror och förnödenheter | 52 | 9 | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 171 | 528 | 188 | 1 400 | 10 | 107 |
| Övriga externa kostnader | 673 | 533 | 452 | 471 | 268 | 513 | 763 | 1 122 |
| Personalkostnader | 882 | 832 | 785 | 559 | 432 | 579 | 565 | 715 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 8 | 10 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 192 | 0 |
| Rörelseresultat | −96 | 130 | −290 | 330 | 442 | 529 | 1 085 | 771 |
| Finansiella poster | −158 | 25 | 19 | 1 | −229 | 200 | 0 | −8 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | −166 | – | – | – | 0 | 200 | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 16 | 24 | 19 | 1 | – | – | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 8 | – | – | 0 | 229 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | −254 | 155 | −271 | 331 | 213 | 729 | 1 085 | 763 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 299 | 0 | 275 | 0 | −299 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 299 | – | – | 0 | −299 | 0 |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | – | 0 | 275 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −254 | 155 | 28 | 331 | 488 | 729 | 786 | 763 |
| Skatt på årets resultat | 15 | 34 | 11 | 83 | 151 | 119 | 192 | 178 |
| Årets resultat | −269 | 120 | 17 | 248 | 337 | 610 | 594 | 586 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 048 | 3 454 | 3 398 | 4 311 | 3 920 | 3 559 | 2 931 | 2 242 |
| Anläggningstillgångar | 456 | 424 | 499 | 399 | 399 | 399 | 399 | 585 |
| Materiella anläggningstillgångar | 109 | 109 | 109 | 109 | 109 | 109 | 109 | 309 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 200 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 109 | 109 | 109 | 109 | 109 | 109 | 109 | 109 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 348 | 315 | 390 | 290 | 290 | 290 | 290 | 276 |
| Andelar i koncernföretag | 50 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 |
| Andelar i intresseföretag | 12 | 12 | 37 | 25 | 25 | 25 | 25 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 258 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 |
| Andra långfristiga fordringar | 27 | 37 | 87 | 0 | 0 | – | 0 | 11 |
| Omsättningstillgångar | 2 592 | 3 030 | 2 899 | 3 912 | 3 521 | 3 160 | 2 533 | 1 657 |
| Kortfristiga fordringar | 1 651 | 1 847 | 1 397 | 1 722 | 1 289 | 1 817 | 933 | 429 |
| Kundfordringar | 25 | 251 | 6 | 324 | 54 | 292 | 176 | 161 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 50 | 100 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 1 530 | 1 396 | 1 236 | 1 296 | 1 177 | 1 391 | 716 | 268 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 46 | 100 | 155 | 102 | 57 | 134 | 40 | 0 |
| Kassa och bank | 940 | 1 183 | 1 503 | 2 190 | 2 232 | 1 343 | 1 600 | 1 228 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 048 | 3 454 | 3 398 | 4 311 | 3 920 | 3 559 | 2 931 | 2 242 |
| Eget kapital | 2 948 | 3 217 | 3 227 | 3 450 | 3 322 | 2 985 | 2 375 | 2 151 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 898 | 3 167 | 3 177 | 3 400 | 3 272 | 2 935 | 2 325 | 2 101 |
| Balanserat resultat | 3 167 | 3 047 | 3 160 | 3 152 | 2 935 | 2 325 | 1 731 | 1 516 |
| Årets resultat | −269 | 120 | 17 | 248 | 337 | 610 | 594 | 586 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 299 | 299 | 299 | 299 | 0 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 299 | 299 | 299 | 299 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 100 | 237 | 171 | 562 | 299 | 275 | 257 | 91 |
| Leverantörsskulder | 21 | 13 | 33 | 135 | 64 | 2 | 62 | 0 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 234 | 151 | – | – | – |
| Övriga skulder | 79 | 223 | 139 | 193 | 84 | 210 | 183 | 91 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | 0 | 63 | 13 | 0 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | – | 400 | 400 | 400 | 400 |
| Företagsinteckningar | – | – | – | – | 400 | 400 | 400 | 400 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 500 | – | – | – | 120 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 3 272 | 2 935 | 2 325 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ökningen i omsättning beror på att företaget var påverkat av covid-19 pandemin föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med mer än 30% jämfört med föregående räkenskapsår, för vidare information se ovan "väsentliga händelser under räkenskapsåret".
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen hafr en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen hafr en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 12 | 12 | 37 | 25 | 25 | 25 | 25 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 106 | 0 | – | 0 | 25 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 25 | 94 | – | – | – | – | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 |
| Försäljningar och utrangeringar | 200 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 27 | 266 | 316 | 229 | 229 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 127 | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 40 | 0 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 229 | 229 | 229 | 229 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 0 | 229 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 265 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 |
| Årets inköp | 250 | 0 | 4 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 4 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 8 | 0 | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 8 | 0 | – | – | – | – | – |
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 210 | 210 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 210 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 10 | 0 |
| Årets avskrivningar | – | – | 10 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 10 | – | – |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 109 | 109 | 109 | 109 | 109 | 109 | 109 |
Om bolaget
- Adress
- FE NR 160, 105 69 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2014-11-18
- Bransch
- Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall tillhandahålla konsulttjänster inom fastighetsbranschen samt handla och konsultera med konst samt handel och förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 589-7780
- JIHA AB
kontrollerat 2026-10-12 - 605-0231
- JIHA AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-10
- Programvara
- Wint Annual Accounts Service
Allmänt om verksamheten
Bolaget tillhandahåller konsulttjänster inom fastighetsbranschen samt handlar och konsulterar med konst, samt bedriver handel och förvaltning av värdepapper. Företaget har sitt säte i Haninge.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.