BAR&CUDA AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 |
| Rörelsekostnader | 413 | 407 | 366 | 337 | 127 | 27 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 0 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 338 | 332 | 294 | 269 | 99 | 9 |
| Personalkostnader | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 |
| Av- och nedskrivningar | 75 | 75 | 72 | 68 | 28 | 2 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 7 |
| Rörelseresultat | −413 | −407 | −366 | −337 | −127 | −6 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −413 | −407 | −366 | −337 | −127 | −6 |
| Bokslutsdispositioner | 220 | 184 | 515 | 190 | 130 | 0 |
| Erhållna koncernbidrag | 220 | 184 | 515 | 190 | 130 | 0 |
| Resultat före skatt | −193 | −223 | 149 | −147 | 3 | −6 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 1 | – | – | – |
| Årets resultat | −193 | −223 | 148 | −147 | 3 | −6 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 147 | 217 | 278 | 301 | 399 | 290 |
| Anläggningstillgångar | 84 | 159 | 234 | 270 | 338 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 57 | 132 | 206 | 243 | 311 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 57 | 132 | 206 | 243 | 311 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 27 | 27 | 27 | 27 | 27 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 27 | 27 | 27 | 27 | 27 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 64 | 59 | 44 | 31 | 60 | 290 |
| Kortfristiga fordringar | 54 | 55 | 41 | 31 | 9 | 4 |
| Övriga fordringar | 12 | 15 | 13 | 8 | 9 | 4 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 42 | 40 | 28 | 22 | – | – |
| Kassa och bank | 9 | 4 | 4 | 0 | 52 | 286 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 147 | 217 | 278 | 301 | 399 | 290 |
| Eget kapital | 58 | 51 | 204 | 55 | 52 | 49 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 8 | 1 | 154 | 5 | 2 | −1 |
| Balanserat resultat | 201 | 224 | 5 | 152 | −1 | 5 |
| Årets resultat | −193 | −223 | 148 | −147 | 3 | −6 |
| Långfristiga skulder | 37 | 120 | 46 | 246 | 347 | 240 |
| Skulder till koncernföretag | 37 | 120 | 46 | 246 | 347 | 240 |
| Kortfristiga skulder | 52 | 47 | 28 | 0 | 0 | 1 |
| Leverantörsskulder | 52 | 47 | 28 | 0 | – | – |
| Övriga skulder | – | – | – | – | 0 | 1 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Ställda säkerheter | 420 | 220 | 150 | 150 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 2 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 200 | 70 | – | 150 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 27 | 27 | 27 | 27 | 27 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 27 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 375 | 375 | 375 | 339 | 339 | 0 | 53 |
| Årets inköp | – | – | 35 | – | 339 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | 53 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 318 | 243 | 168 | 96 | 28 | 0 | 44 |
| Årets avskrivningar | 75 | 75 | 72 | 68 | 28 | 2 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | – | 47 | – |
Om bolaget
- Adress
- SKARPSKYTTEVÄGEN 3, 226 42 LUND
- Registrerat
- 2014-11-06
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5624-3801
- B&CUDA SUSHI AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Skåne län, Lund kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-28
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Skåne län, Lund kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.