Start › Stockholms län › Stockholm
Leadenhancer Sweden AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 130 | 411 | 361 | 805 | 795 | 1 090 | – |
| Nettoomsättning | 0 | 129 | 402 | 358 | 799 | 765 | 1 090 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | 9 | 3 | 6 | 30 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 6 | 157 | 345 | 398 | 783 | 813 | 1 323 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 44 | 106 | 87 | 264 | 183 | 149 | – |
| Övriga externa kostnader | 6 | 112 | 231 | 310 | 397 | 508 | 1 056 | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 112 | 112 | 112 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 1 | 9 | 2 | 10 | 10 | 4 | – |
| Rörelseresultat | −6 | −27 | 67 | −38 | 22 | −18 | −233 | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −6 | −27 | 67 | −38 | 22 | −19 | −233 | – |
| Resultat före skatt | −6 | −27 | 67 | −38 | 22 | −19 | −233 | – |
| Årets resultat | −6 | −27 | 67 | −38 | 22 | −19 | −233 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 181 | 184 | 238 | 242 | 453 | 273 | 0 | 0 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 112 | – | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 112 | – | – |
| Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 112 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 181 | 184 | 238 | 242 | 453 | 161 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 182 | 182 | 194 | 177 | 182 | 82 | – | – |
| Kundfordringar | 40 | 40 | 52 | 40 | 83 | 25 | – | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 142 | 142 | 142 | 137 | 98 | 31 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Kassa och bank | −1 | 2 | 44 | 65 | 271 | 79 | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 181 | 184 | 238 | 242 | 453 | 273 | – | – |
| Eget kapital | 141 | 143 | 170 | 104 | 141 | 119 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Fritt eget kapital | 91 | 93 | 120 | 54 | 91 | 69 | – | – |
| Balanserat resultat | 96 | 120 | 54 | 91 | 69 | 88 | – | – |
| Årets resultat | −6 | −27 | 67 | −38 | 22 | −19 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 40 | 41 | 68 | 138 | 311 | 153 | – | – |
| Leverantörsskulder | 35 | 35 | 35 | 35 | 211 | 50 | – | – |
| Övriga skulder | −3 | −3 | 25 | 94 | 90 | 92 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 9 | 9 | 9 | 9 | 10 | 11 | – | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 3 | – | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Verksamhetens art och inriktning
Företaget registrerades 2014.Bolaget skall utveckla programvara och tillhandahålla tjänster för "Leads"-generering för digital marknadsföring och härmed förenliga tjänster. Vidare skall bolaget via systerföretag och samarbetspartners internationellt bedriva motsvarande verksamhet. Bolaget skall vidare handla med egna värdepapper och härmed förenlig verksamhet.Företagets säte är Stockholm.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Verksamhetens art och inriktning
Företaget registrerades 2014.Bolaget skall utveckla programvara och tillhandahålla tjänster för "Leads"-generering för digital marknadsföring och härmed förenliga tjänster. Vidare skall bolaget via systerföretag och samarbetspartners internationellt bedriva motsvarande verksamhet. Bolaget skall vidare handla med egna värdepapper och härmed förenlig verksamhet.Företagets säte är Stockholm.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Verksamhetens art och inriktning
Företaget registrerades 2014.Bolaget skall utveckla programvara och tillhandahålla tjänster för "Leads"-generering för digital marknadsföring och härmed förenliga tjänster. Vidare skall bolaget via systerföretag och samarbetspartners internationellt bedriva motsvarande verksamhet. Bolaget skall vidare handla med egna värdepapper och härmed förenlig verksamhet.Företagets säte är Stockholm.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Verksamhetens art och inriktning
Företaget registrerades 2014.Bolaget skall utveckla programvara och tillhandahålla tjänster för "Leads"-generering för digital marknadsföring och härmed förenliga tjänster. Vidare skall bolaget via systerföretag och samarbetspartners internationellt bedriva motsvarande verksamhet. Bolaget skall vidare handla med egna värdepapper och härmed förenlig verksamhet.Företagets säte är Stockholm.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Verksamhetens art och inriktning
Företaget registrerades 2014.Bolaget skall utveckla programvara och tillhandahålla tjänster för "Leads"-generering för digital marknadsföring och härmed förenliga tjänster. Vidare skall bolaget via systerföretag och samarbetspartners internationellt bedriva motsvarande verksamhet. Bolaget skall vidare handla med egna värdepapper och härmed förenlig verksamhet.Företagets säte är Stockholm.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Verksamhetens art och inriktning
Företaget registrerades 2014.Bolaget skall utveckla programvara och tillhandahålla tjänster för "Leads"-generering för digital marknadsföring och härmed förenliga tjänster. Vidare skall bolaget via systerföretag och samarbetspartners internationellt bedriva motsvarande verksamhet. Bolaget skall vidare handla med egna värdepapper och härmed förenlig verksamhet.Företagets säte är Stockholm.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Viktiga externa faktorer
Spridningen av coronaviruset har haft en negativ påverkan på företagets verksamhet.
Källfält: se-gen-base:ViktigaExternaFaktorerPaverkatForetagetStallningResultat
Om bolaget
- Adress
- RENSTIERNAS GATA 23, 116 31 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2014-08-26
- Bransch
- Datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d.
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall utveckla programvara och tillhandahålla tjänster för "Leads"-generering för digital marknadsföring och härmed förenliga tjänster. Vidare skall bolaget via systerföretag och samarbetspartners internationellt bedriva motsvarande verksamhet. Bolaget skall vidare handla med egna värdepapper och härmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 566-5559
- LEADENHANCER SWEDEN AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K3
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-28
- Programvara
- E-revisor.se
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.