Leadenhancer Sweden AB
556980-65981 (8)
Årsredovisning
Leadenhancer Sweden AB
Organisationsnummer: 556980-6598
Räkenskapsår:
2021-03-01 -
2022-02-28
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-08-28.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Leadenhancer Sweden AB
556980-65982 (8)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
Företaget registrerades 2014. Bolaget skall utveckla programvara och tillhandahålla tjänster för "Leads"-generering för digital marknadsföring och härmed förenliga tjänster. Vidare skall bolaget via systerföretag och samarbetspartners internationellt bedriva motsvarande verksamhet. Bolaget skall vidare handla med egna värdepapper och härmed förenlig verksamhet.
Företagets säte är Stockholm.
|
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller röster i företaget |
| Bolaget ägs till 50% av Prospect Force AB och 50% av Cernant AB. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-03-01 -2022-02-28 | 2020-03-01 -2021-02-28 | 2019-03-01 -2020-02-29 | 2018-03-01 -2019-02-28 |
| Nettoomsättning (kr) | | 799 448 | 765 408 | 1 090 297 | 1 722 779 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 21 923 | -18 544 | -232 750 | 141 830 |
| Balansomslutning (kr) | | 452 809 | 272 907 | 0 | 0 |
| Soliditet (%) | | 31,2 | 43,8 | 32,3 | 56,0 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning
Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar. Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
Leadenhancer Sweden AB
556980-65983 (8)
Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 87 967 | -18 544 | 119 423 |
| Balanseras i ny räkning | | -18 544 | 18 544 | 0 |
| Årets resultat | | | 21 923 | 21 923 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 69 423 | 21 923 | 141 346 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 69 423 | | | |
| Årets resultat | | 21 923 | | | |
| Summa | | 91 346 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 91 346 | | | |
| Summa | | 91 346 | | | |
| | | | | |
Leadenhancer Sweden AB
556980-65984 (8)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2021-03-01 | 2020-03-01 |
| | | 1 | 2022-02-28 | 2021-02-28 |
| | | | | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 799 448 | 765 408 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 5 643 | 29 715 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 805 091 | 795 123 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -264 167 | -182 981 |
| Övriga externa kostnader | | | | -396 908 | -508 175 |
| Personalkostnader | | | 2 | 0 | 0 |
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -112 120 | -112 120 |
| Övriga rörelsekostnader | | | | -9 973 | -10 201 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -783 168 | -813 477 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 21 923 | -18 354 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | 0 | -190 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | 0 | -190 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 21 923 | -18 544 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 21 923 | -18 544 |
| Årets resultat | | | | 21 923 | -18 544 |
Leadenhancer Sweden AB
556980-65985 (8)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2022-02-28 | 2021-02-28 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Immateriella anläggningstillgångar | | | | | |
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten och liknande arbeten | | | 3 | 0 | 112 120 |
| Summa immateriella anläggningstillgångar | | | | 0 | 112 120 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 0 | 112 120 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 83 427 | 24 514 |
| Övriga fordringar | | | | 98 319 | 27 036 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | | | | 0 | 30 677 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 181 746 | 82 227 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 271 063 | 78 560 |
| Summa kassa och bank | | | | 271 063 | 78 560 |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 452 809 | 160 787 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 452 809 | 272 907 |
Leadenhancer Sweden AB
556980-65986 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-02-28 | 2021-02-28 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 69 423 | 87 967 |
| Årets resultat | | | | 21 923 | -18 544 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 91 346 | 69 423 |
| Summa eget kapital | | | | 141 346 | 119 423 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 211 087 | 50 412 |
| Övriga skulder | | | | 90 426 | 91 627 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 9 950 | 11 445 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 311 463 | 153 484 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 452 809 | 272 907 |
| | | | | |
Leadenhancer Sweden AB
556980-65987 (8)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
Årsredovisningen upprättas med tillämpning av årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3).
Principerna är oförändrade jämfört med föregående år.
Fordringar Fordringar har upptagits till de belopp varmed de beräknas inflyta.
Övriga tillgångar, avsättningar och skulder Övriga tillgångar, avsättningar och skulder har värderats till anskaffningsvärden om inget annat anges nedan.
|
| Intäkter |
| Inkomsten redovisas till det verkliga värdet av vad som erhållits eller kommer att erhållas. Företaget redovisar därför inkomsten till nominellt värde (fakturabelopp) om ersättningen erhålls i likvida medel direkt vid leverans. Avdrag görs för lämnade rabatter. |
| Skatter |
Aktuell skatt är inkomstskatt för innevarande räkenskapsår som avser årets skattepliktiga resultat och den del av tidigare räkenskapsårs inkomstskatt som ännu inte har redovisats. Aktuell skatt värderas till det sannolika beloppet enligt de skattesatser och skatteregler som gäller på balansdagen.
|
| Redovisningsprinciper immateriella anläggningstillgångar |
| Immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärdet med avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Tillgångarna skrivs av linjärt över tillgångarnas bedömda nyttjandeperiod. Nyttjandeperioden omprövas per varje balansdag. Pågående projekt skrivs inte av utan nedskrivningsprövas årligen. |
| - Tillämpade avskrivningstider: | | | | | | | |
| Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten och liknande arbeten | | 3 | år | | | | |
| | | | 2022-02-28 | 2021-02-28 |
| Medelantalet anställda | | | | | |
| Medelantalet anställda | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
Leadenhancer Sweden AB
556980-65988 (8)
| Not 3. Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten och liknande arbeten | | | | | |
| | | | 2022-02-28 | 2021-02-28 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 336 360 | 336 360 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 336 360 | 336 360 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -224 240 | -112 120 |
| Årets avskrivningar | | | | -112 120 | -112 120 |
| Utgående avskrivningar | | | | -336 360 | -224 240 |
| | | | | |