Hummus i Lund AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 299 | 2 373 | 2 610 |
| Nettoomsättning | 2 293 | 2 354 | 2 610 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 6 | 5 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 14 | 0 |
| Rörelsekostnader | 2 044 | 2 152 | 2 195 |
| Råvaror och förnödenheter | 659 | 632 | 699 |
| Övriga externa kostnader | 383 | 287 | 422 |
| Personalkostnader | 999 | 1 230 | 1 072 |
| Av- och nedskrivningar | 3 | 3 | 3 |
| Rörelseresultat | 255 | 221 | 415 |
| Finansiella poster | −17 | −33 | −33 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 17 | 33 | 33 |
| Resultat efter finansiella poster | 238 | 188 | 382 |
| Bokslutsdispositioner | −3 | 160 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −3 | 160 | 0 |
| Resultat före skatt | 235 | 348 | 382 |
| Skatt på årets resultat | 48 | 75 | 80 |
| Årets resultat | 187 | 272 | 302 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 767 | 2 785 | 2 816 |
| Anläggningstillgångar | 2 627 | 2 630 | 2 633 |
| Materiella anläggningstillgångar | 27 | 30 | 33 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 27 | 30 | 33 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 600 | 2 600 | 2 600 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 2 600 | 2 600 | 2 600 |
| Omsättningstillgångar | 140 | 155 | 183 |
| Varulager m.m. | 15 | 21 | 16 |
| Råvaror och förnödenheter | 15 | 21 | 16 |
| Kortfristiga fordringar | 71 | 59 | 25 |
| Kundfordringar | 13 | 20 | 21 |
| Övriga fordringar | 40 | 5 | 3 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 18 | 34 | 0 |
| Kassa och bank | 54 | 75 | 143 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 767 | 2 785 | 2 816 |
| Eget kapital | 1 800 | 1 613 | 1 340 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 750 | 1 563 | 1 290 |
| Balanserat resultat | 1 563 | 1 290 | 988 |
| Årets resultat | 187 | 272 | 302 |
| Obeskattade reserver | 77 | 75 | 235 |
| Periodiseringsfonder | 77 | 75 | 235 |
| Långfristiga skulder | 449 | 577 | 787 |
| Skulder till kreditinstitut | 133 | 343 | 553 |
| Övriga skulder | 317 | 235 | 235 |
| Kortfristiga skulder | 441 | 521 | 454 |
| Leverantörsskulder | 28 | 36 | 48 |
| Övriga skulder | 296 | 193 | 404 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 117 | 292 | 2 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 600 | 2 600 | 2 600 | 2 600 |
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 60 | 60 | 60 | 60 |
| Ackumulerade avskrivningar | 33 | 30 | 27 | 24 |
| Årets avskrivningar | 3 | 3 | 3 | – |
Om bolaget
- Adress
- BANGATAN 8, 222 21 LUND
- Registrerat
- 2014-04-16
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva restaurang och caféverksamhet.
Bankgironummer
- 874-9319
- IP-HUMMUS AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-10-20
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Lunds kommun bedriver restaurang- och cateringverksamhet i Lund.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.