Jalla Falafel 03 AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 801 | 1 695 | 1 209 | 1 409 | 312 | 240 | 303 | 338 | 263 |
| Nettoomsättning | 3 724 | 1 752 | 1 080 | 1 479 | 312 | 240 | 303 | 338 | 263 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 0 | −75 | 75 | −70 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 77 | 19 | 55 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 666 | 1 452 | 1 204 | 1 345 | 507 | 465 | 470 | 465 | 443 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | 206 | 204 | 226 | 137 |
| Handelsvaror | 2 128 | 860 | 642 | 718 | 210 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 843 | 435 | 405 | 450 | 224 | 188 | 195 | 221 | 286 |
| Personalkostnader | 645 | 141 | 157 | 140 | 1 | – | 0 | 1 | 2 |
| Av- och nedskrivningar | 50 | – | 0 | 37 | 71 | 71 | 71 | 18 | 18 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 15 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 135 | 244 | 5 | 64 | −194 | −225 | −166 | −127 | −180 |
| Finansiella poster | −3 | −1 | 0 | 0 | −1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 132 | 243 | 5 | 64 | −195 | −225 | −167 | −127 | −181 |
| Resultat före skatt | 132 | 243 | 5 | 64 | −195 | −225 | −167 | −127 | −181 |
| Skatt på årets resultat | 31 | 47 | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 102 | 195 | 5 | 64 | −195 | −225 | −167 | −127 | −181 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 225 | 337 | 215 | 89 | 191 | 169 | 212 | 296 | 369 |
| Anläggningstillgångar | 199 | 229 | 30 | 0 | 37 | 108 | 179 | 250 | 267 |
| Materiella anläggningstillgångar | 199 | 229 | 30 | 0 | 37 | 108 | 179 | 250 | 267 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 199 | 229 | 30 | 0 | 37 | 108 | 179 | 250 | 267 |
| Omsättningstillgångar | 26 | 108 | 185 | 89 | 154 | 61 | 33 | 47 | 102 |
| Varulager m.m. | – | 0 | 75 | 0 | 70 | 24 | 12 | 11 | 10 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 75 | 0 | 70 | 24 | 12 | 11 | 10 |
| Kortfristiga fordringar | 7 | 5 | 53 | 27 | 28 | 33 | 18 | 21 | 24 |
| Kundfordringar | 7 | 8 | 6 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | −3 | 20 | 9 | 19 | 25 | 18 | 21 | 16 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 27 | 19 | 8 | 8 | – | 0 | 7 |
| Kassa och bank | 18 | 103 | 57 | 62 | 57 | 4 | 3 | 15 | 68 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 225 | 337 | 215 | 89 | 191 | 169 | 212 | 296 | 369 |
| Eget kapital | 27 | 50 | 54 | 71 | 77 | −28 | 52 | 54 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | −23 | 0 | 4 | 21 | 27 | −78 | 2 | 4 | 0 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | −125 | −195 | −1 | −43 | 222 | 148 | 169 | 130 | 181 |
| Årets resultat | 102 | 195 | 5 | 64 | −195 | −225 | −167 | −127 | −181 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 147 | 147 | 214 | 244 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 | 127 | 127 | 194 | 194 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | 0 | 20 | 20 | 20 | 50 |
| Kortfristiga skulder | 198 | 287 | 161 | 18 | 113 | 49 | 13 | 28 | 74 |
| Leverantörsskulder | 0 | 53 | 120 | 0 | 8 | 23 | 5 | 16 | 3 |
| Skatteskulder | 94 | 47 | 0 | −10 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 104 | 186 | 41 | 28 | 106 | 0 | 2 | 7 | 66 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | 0 | 25 | 6 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 21 | 27 | −78 | 2 | 4 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | −125 | – | – | −70 | 300 | 146 | 165 | 130 | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | 200 | 22 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolagets aktiekapital har förbrukats enligt balansräkningen per 31 december 2020 därför ska kontrollbalansräkningen upprättas.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 355 | 355 | 355 | 355 | 355 | 465 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 0 | 110 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 319 | 248 | 177 | 106 | 88 | 128 |
| Årets avskrivningar | 71 | 71 | 71 | 18 | 18 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | 0 | 58 | – |
Om bolaget
- Adress
- NOBELVÄGEN 137, 212 15 MALMÖ
- Registrerat
- 2014-04-08
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall vara verksamt inom transport och flyttbranschen samt städverksamhet och restaurang.
Bankgironummer
- 318-4306
- JALLA FALAFEL 03 AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-24
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom restaurangverksamhet. Företaget har sitt säte i Malmö
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.