Start › Västmanlands län › Västerås
Tokenum AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 724 | 687 | 727 | 1 508 | 2 091 | 2 110 | 1 874 |
| Nettoomsättning | 724 | 687 | 727 | 1 508 | 2 091 | 2 110 | 1 874 |
| Rörelsekostnader | 451 | 782 | 642 | 783 | 768 | 796 | 736 |
| Övriga externa kostnader | 28 | 37 | 41 | 53 | 22 | 61 | 46 |
| Personalkostnader | 423 | 746 | 602 | 730 | 745 | 735 | 690 |
| Rörelseresultat | 273 | −96 | 85 | 725 | 1 323 | 1 314 | 1 138 |
| Finansiella poster | 55 | 54 | 60 | 191 | 248 | 50 | 119 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 50 | 50 | 50 | 200 | 250 | 50 | 120 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 5 | 4 | 1 | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | −8 | 8 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 328 | −42 | 144 | 916 | 1 572 | 1 364 | 1 257 |
| Bokslutsdispositioner | 91 | 55 | −27 | −180 | −331 | −328 | −280 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 91 | 55 | −27 | −180 | −331 | −328 | −280 |
| Resultat före skatt | 419 | 13 | 117 | 736 | 1 241 | 1 036 | 977 |
| Skatt på årets resultat | 84 | 1 | 17 | 114 | 205 | 211 | 184 |
| Årets resultat | 334 | 12 | 100 | 622 | 1 036 | 825 | 793 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 670 | 2 817 | 3 131 | 3 585 | 3 391 | 2 516 | 1 682 |
| Anläggningstillgångar | 1 215 | 1 215 | 1 215 | 807 | 15 | 15 | 15 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 215 | 1 215 | 1 215 | 807 | 15 | 15 | 15 |
| Andelar i intresseföretag | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 200 | 1 200 | 1 200 | 792 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 455 | 1 602 | 1 916 | 2 778 | 3 376 | 2 501 | 1 667 |
| Kortfristiga fordringar | 215 | 329 | 203 | 400 | 443 | 428 | 355 |
| Kundfordringar | 191 | 219 | 173 | 301 | 443 | 427 | 355 |
| Övriga fordringar | 24 | 110 | 30 | 99 | 0 | 1 | 0 |
| Kassa och bank | 1 240 | 1 272 | 1 713 | 2 377 | 2 933 | 2 074 | 1 311 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 670 | 2 817 | 3 131 | 3 585 | 3 391 | 2 516 | 1 682 |
| Eget kapital | 1 609 | 1 544 | 1 902 | 2 302 | 2 180 | 1 644 | 1 019 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 559 | 1 494 | 1 852 | 2 252 | 2 130 | 1 594 | 969 |
| Balanserat resultat | 1 224 | 1 482 | 1 752 | 1 630 | 1 094 | 769 | 176 |
| Årets resultat | 334 | 12 | 100 | 622 | 1 036 | 825 | 793 |
| Obeskattade reserver | 1 000 | 1 091 | 1 146 | 1 119 | 939 | 608 | 280 |
| Periodiseringsfonder | 1 000 | 1 091 | 1 146 | 1 119 | 939 | 608 | 280 |
| Kortfristiga skulder | 61 | 181 | 83 | 164 | 272 | 264 | 383 |
| Leverantörsskulder | 3 | 2 | 1 | 0 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 62 | 45 | 79 |
| Övriga skulder | 58 | 179 | 82 | 164 | 210 | 219 | 304 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 330 | 270 | 370 | 500 | 500 | 500 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 2 130 | 1 594 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 7 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 8 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 200 | 1 200 | 1 200 | 800 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 400 | 800 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 0 | 8 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | 8 | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | 400 | 800 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SJÖJUNGFRUGATAN 2 LGH 1303, 723 58 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2014-02-13
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva teknisk och administrativ konsultverksamhet, förvaltning av fastigheter och värdepapper samt annan därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 250-1781
- Tokenum AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Västerås
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-22
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver teknisk konsultverksamhet. Företaget har sitt säte i Västerås .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.