Start › Stockholms län › Järfalla
BLIR Development AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 395 | 949 | 1 317 | 3 396 | 1 615 | – |
| Nettoomsättning | 2 395 | 949 | 1 317 | 3 368 | 1 575 | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 28 | 41 | – |
| Rörelsekostnader | 1 261 | 882 | 863 | 1 639 | 1 068 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 7 | 0 | 37 | – |
| Övriga externa kostnader | 540 | 394 | 191 | 856 | 279 | – |
| Personalkostnader | 720 | 488 | 664 | 783 | 753 | – |
| Rörelseresultat | 1 134 | 66 | 454 | 1 757 | 547 | – |
| Finansiella poster | 147 | 182 | 299 | 127 | 63 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 151 | 182 | 300 | 127 | 63 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | 0 | 1 | 1 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 281 | 248 | 754 | 1 884 | 610 | – |
| Bokslutsdispositioner | −100 | – | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −100 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 181 | 248 | 754 | 1 884 | 610 | – |
| Skatt på årets resultat | 208 | 58 | 162 | 393 | 131 | – |
| Årets resultat | 973 | 190 | 592 | 1 491 | 479 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 099 | 3 301 | 3 421 | 3 158 | 1 951 | 1 564 |
| Anläggningstillgångar | 3 442 | 2 888 | 2 778 | 2 639 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 442 | 2 888 | 2 778 | 2 639 | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 17 | 17 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 2 543 | 2 871 | 2 778 | 2 639 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 882 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 657 | 413 | 644 | 519 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 130 | 224 | 272 | 140 | – | – |
| Kundfordringar | 5 | 63 | 90 | 129 | – | – |
| Övriga fordringar | – | 9 | 12 | −13 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 126 | 151 | 171 | 23 | – | – |
| Kassa och bank | 527 | 190 | 371 | 379 | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 099 | 3 301 | 3 421 | 3 158 | – | – |
| Eget kapital | 3 554 | 2 790 | 2 851 | 2 597 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 504 | 2 740 | 2 801 | 2 547 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 531 | 2 551 | 2 209 | 1 056 | – | – |
| Årets resultat | 973 | 190 | 592 | 1 491 | – | – |
| Obeskattade reserver | 336 | 236 | 236 | 236 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 336 | 236 | 236 | 236 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 209 | 275 | 335 | 325 | – | – |
| Leverantörsskulder | 22 | 19 | 51 | 17 | – | – |
| Skatteskulder | 52 | 141 | 143 | 176 | – | – |
| Övriga skulder | 117 | 102 | 114 | 100 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 18 | 12 | 26 | 31 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 209 | 235 | 338 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 2 547 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Det rådande konjunkturläget i branschen påverkade omsättningen samt fokus på projekt som troligen kommer realiseras under 2024 minskade omsättningen ytterligare, föregående verksamhetsår var extremt gynsamt.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under verksamhetsåret slutfakturerades även Nordr för BLIRs andel av värdeutfall från Kvarntorget, Uppsala. Även det positivt resultatpåverkande och ännu ett exempel på BLIRs förmåga att nå i mål med affärsutveckling och generera stora värden tillsammans med samarbetspartners och fastighetsaktörer.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2026-01-31 | 2025-01-31 | 2024-01-31 | 2023-01-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 17 | 17 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 17 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-01-31 | 2025-01-31 | 2024-01-31 | 2023-01-31 | 2022-01-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 560 | 2 871 | 2 778 | 2 639 | 1 420 |
| Årets inköp | 3 453 | 1 790 | 1 724 | 2 533 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 3 781 | 1 696 | 1 584 | 1 314 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- AF UGGLAS VÄG 16, 176 76 JÄRFÄLLA
- Registrerat
- 2014-02-05
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall ägna sig åt fastighetsutveckling, fastighetsdevelopment, fastighetsförvaltning, managementkonsulting samt investment i form av fastigheter eller värdepapper.
Bankgironummer
- 120-5590
- BLIR Development AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Bromma
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-26
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget arbetar med fastighetsutveckling, management samt investeringar i fastigheter och värdepapper. Bolaget har under verksamhetsåret avslutat och slutfakturerat stadsutvecklingsprojektet Rankhus. Bolaget kommer att rikta om verksamheten något inför kommande verksamhetsår. Då med inriktning på att bredda affärsverksamheten inom nya nischer samt genom att investera i onoterade bolag, vilket sammantaget sett ger synergier i affärsgenerering, skapar en bättre riskspridning och löpande kassaflöde.Bolaget har sitt säte i Järfälla.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.