Start › Stockholms län › Sundbyberg
de Luca consulting AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 819 | 2 867 | 1 958 | 2 017 | 1 892 | 1 902 | 2 004 | 1 852 |
| Nettoomsättning | 1 819 | 2 867 | 1 958 | 1 857 | 1 892 | 1 902 | 2 004 | 1 852 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 160 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 248 | 1 325 | 1 286 | 1 221 | 1 151 | 1 138 | 1 323 | 1 091 |
| Övriga externa kostnader | 271 | 331 | 303 | 245 | 236 | 243 | 322 | 250 |
| Personalkostnader | 977 | 985 | 973 | 967 | 915 | 887 | 993 | 834 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 9 | 9 | 9 | 0 | 8 | 8 | 8 |
| Rörelseresultat | 571 | 1 542 | 672 | 796 | 741 | 763 | 681 | 761 |
| Finansiella poster | 311 | 2 | 63 | 1 452 | 2 243 | 130 | 107 | 92 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 205 | – | 0 | 1 452 | 2 243 | 130 | 97 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 106 | 2 | 63 | 0 | – | 0 | 11 | 92 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 882 | 1 544 | 735 | 2 248 | 2 984 | 893 | 788 | 853 |
| Bokslutsdispositioner | 179 | −396 | −196 | −204 | −58 | −21 | −179 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 179 | −396 | −196 | −204 | −58 | −21 | −179 | 0 |
| Resultat före skatt | 1 060 | 1 148 | 539 | 2 044 | 2 927 | 872 | 609 | 853 |
| Skatt på årets resultat | 185 | 245 | 121 | 126 | 144 | 163 | 115 | 191 |
| Årets resultat | 876 | 903 | 418 | 1 918 | 2 783 | 710 | 495 | 662 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 9 308 | 9 100 | 8 055 | 7 715 | 6 121 | 3 378 | 3 089 | 2 604 |
| Anläggningstillgångar | 5 138 | 5 138 | 2 147 | 2 156 | 2 138 | 1 839 | 1 847 | 1 149 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 9 | 18 | 0 | 0 | 8 | 15 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 9 | 18 | 0 | 0 | 8 | 15 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 138 | 5 138 | 2 138 | 2 138 | 2 138 | 1 839 | 1 839 | 1 134 |
| Andelar i intresseföretag | 2 138 | 2 138 | 2 138 | 2 138 | 2 138 | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | – | – | 1 839 | 1 839 | 1 134 |
| Andra långfristiga fordringar | 3 000 | 3 000 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 170 | 3 962 | 5 908 | 5 559 | 3 983 | 1 539 | 1 243 | 1 455 |
| Kortfristiga fordringar | 341 | 747 | 711 | 728 | 547 | 877 | 603 | 471 |
| Kundfordringar | 193 | 610 | 432 | 429 | 447 | 448 | 395 | 454 |
| Fordringar hos koncernföretag | 2 | – | – | – | – | – | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | – | 0 | 0 | 299 | – | – |
| Övriga fordringar | 24 | 36 | 133 | 110 | 74 | 73 | 118 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 121 | 101 | 146 | 189 | 25 | 57 | 91 | 17 |
| Kassa och bank | 3 829 | 3 215 | 5 198 | 4 831 | 3 436 | 662 | 639 | 984 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 9 308 | 9 100 | 8 055 | 7 715 | 6 121 | 3 378 | 3 089 | 2 604 |
| Eget kapital | 7 801 | 7 220 | 6 613 | 6 482 | 4 852 | 2 352 | 1 925 | 1 631 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 7 751 | 7 170 | 6 563 | 6 432 | 4 802 | 2 302 | 1 875 | 1 581 |
| Balanserat resultat | 6 875 | 6 268 | 6 145 | 4 515 | 2 019 | 1 592 | 1 381 | 919 |
| Årets resultat | 876 | 903 | 418 | 1 918 | 2 783 | 710 | 495 | 662 |
| Obeskattade reserver | 1 283 | 1 462 | 1 065 | 869 | 665 | 607 | 586 | 408 |
| Periodiseringsfonder | 1 283 | 1 462 | 1 065 | 869 | 665 | 607 | 586 | 408 |
| Kortfristiga skulder | 225 | 418 | 377 | 363 | 604 | 419 | 577 | 566 |
| Leverantörsskulder | 36 | 7 | 0 | 26 | 6 | 1 | 2 | 2 |
| Skatteskulder | 89 | 32 | – | – | – | – | 0 | 36 |
| Övriga skulder | 78 | 251 | 248 | 210 | 461 | 305 | 464 | 416 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 22 | 128 | 129 | 127 | 138 | 112 | 112 | 112 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 310 | 296 | 295 | 288 | 288 | 283 | 283 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 296 | 295 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 4 802 | 2 302 | 1 875 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga att marknadens efterfrågan har minskat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under året har bolaget stärkt sin marknadsposition genom nya uppdrag, vilket har bidragit till den ökade omsättningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 138 | 2 138 | 2 138 | 2 138 | 2 138 | 1 839 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 299 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 000 | 3 000 | 3 000 |
| Årets inköp | – | 3 000 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 839 | 1 839 | 1 134 |
| Årets inköp | – | 705 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 74 | 74 | 74 | 74 | 47 | 47 | 47 | 47 |
| Årets inköp | – | – | – | 27 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 74 | 74 | 65 | 56 | 47 | 47 | 39 | 32 |
| Årets avskrivningar | – | 9 | 9 | 9 | – | 8 | 8 | – |
Om bolaget
- Adress
- VALLSTIGEN 16, 174 46 SUNDBYBERG
- Registrerat
- 2013-10-15
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva IT-konsultverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 507-7003
- de Luca Consulting AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-11
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget ska bedriva IT-konsultverksamhet och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Sundbyberg.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.