Start › Stockholms län › Stockholm
Anveria AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 752 | 1 174 | 664 | 415 | 1 224 | 3 188 | 2 940 |
| Nettoomsättning | 1 752 | 1 174 | 664 | 415 | 1 224 | 3 188 | 2 940 |
| Rörelsekostnader | 1 310 | 1 246 | 758 | 1 059 | 1 153 | 1 217 | 981 |
| Övriga externa kostnader | 147 | 127 | 146 | 32 | 232 | 326 | 142 |
| Personalkostnader | 1 162 | 1 119 | 612 | 1 027 | 921 | 891 | 839 |
| Rörelseresultat | 443 | −71 | −94 | −644 | 71 | 1 971 | 1 959 |
| Finansiella poster | 126 | −418 | −477 | 1 793 | 10 630 | 34 | −2 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 9 765 | 34 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 123 | −419 | −329 | 2 253 | 864 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 0 | 1 | 0 | – | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 149 | 461 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 569 | −490 | −572 | 1 149 | 10 701 | 2 005 | 1 957 |
| Bokslutsdispositioner | 227 | 217 | 370 | 651 | −116 | −514 | −496 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 227 | 217 | 370 | 651 | −116 | −514 | −496 |
| Resultat före skatt | 796 | −273 | −202 | 1 799 | 10 584 | 1 491 | 1 461 |
| Skatt på årets resultat | 166 | 51 | 77 | 30 | 518 | 0 | 319 |
| Årets resultat | 629 | −325 | −279 | 1 769 | 10 067 | 1 491 | 1 142 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 19 478 | 18 405 | 18 921 | 19 644 | 19 042 | 8 955 | 7 574 |
| Anläggningstillgångar | 18 281 | 17 386 | 18 504 | 16 392 | 17 343 | 6 556 | 2 049 |
| Materiella anläggningstillgångar | 45 | 45 | 45 | – | – | – | – |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 45 | 45 | 45 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 18 236 | 17 341 | 18 459 | 16 392 | 17 343 | 6 556 | 2 049 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | 14 613 | 16 673 | 1 782 | 0 |
| Andelar i intresseföretag | 14 613 | 14 613 | 15 703 | – | – | – | – |
| Ägarintressen i övriga företag | 2 731 | 1 890 | 1 528 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 230 | 30 | 30 | 189 | 132 | 1 646 | 24 |
| Andra långfristiga fordringar | 662 | 808 | 1 197 | 1 589 | 538 | 3 127 | 2 025 |
| Omsättningstillgångar | 1 197 | 1 018 | 418 | 3 253 | 1 699 | 2 400 | 5 525 |
| Kortfristiga fordringar | 504 | 766 | 243 | 242 | 383 | 643 | 952 |
| Kundfordringar | 375 | 642 | 129 | 130 | 125 | 0 | 119 |
| Övriga fordringar | 128 | 124 | 114 | 111 | 252 | 637 | 827 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 6 | 6 |
| Kassa och bank | 693 | 253 | 174 | 3 011 | 1 316 | 1 756 | 4 573 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 19 478 | 18 405 | 18 921 | 19 644 | 19 042 | 8 955 | 7 574 |
| Eget kapital | 16 197 | 15 567 | 16 392 | 16 671 | 14 902 | 5 436 | 4 344 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 16 147 | 15 517 | 16 342 | 16 621 | 14 852 | 5 386 | 4 294 |
| Balanserat resultat | 15 517 | 15 842 | 16 621 | 14 852 | 4 786 | 4 294 | 3 152 |
| Årets resultat | 629 | −325 | −279 | 1 769 | 10 067 | 1 491 | 1 142 |
| Obeskattade reserver | 1 344 | 1 571 | 1 787 | 2 157 | 2 808 | 2 692 | 2 178 |
| Periodiseringsfonder | 1 344 | 1 571 | 1 787 | 2 157 | 2 808 | 2 692 | 2 178 |
| Avsättningar | – | – | – | 0 | 162 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 937 | 1 266 | 742 | 816 | 1 170 | 828 | 1 051 |
| Leverantörsskulder | 18 | 9 | 4 | 6 | 8 | 5 | 4 |
| Skatteskulder | 190 | 70 | 97 | 50 | 208 | 20 | 327 |
| Övriga skulder | 1 725 | 1 182 | 636 | 244 | 438 | 373 | 374 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 5 | 516 | 516 | 431 | 346 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 14 852 | 5 386 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 14 613 | 14 613 | 15 703 | 14 613 | 16 673 |
| Årets inköp | – | – | 1 090 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 1 090 | – | 2 060 | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 14 613 | 16 673 | 1 782 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 16 673 | 1 782 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 060 | 1 782 | – | – | – |
Ägarintressen i övriga företag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 731 | 1 890 | 1 528 | 165 | 165 |
| Årets inköp | 841 | 362 | 1 363 | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 362 | 1 363 | – | – |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 45 | 45 | 45 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 45 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- FJÄLLVÄGEN ERIKSBERGSGATAN 10, 114 30 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2013-09-20
- Bransch
- Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva förvaltning av värdepapper och fastigheter.
Bankgironummer
- 587-9234
- LÄRKSTADEN FASTIGHETER AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-17
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget registrerades 2013 och bedriver sedan dess förvaltning av värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget arbetar aktivt med att söka efter och genomföra investeringar av egna pengar, men också tillsammans med andra investerare. Prioriterat segment är fastigheter, men investeringar söks även inom andra branscher. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.