Start › Stockholms län › Stockholm
MaxFastigheter i Sverige AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 120 | 14 651 | 15 085 | 34 886 | – |
| Nettoomsättning | 1 120 | 14 652 | 15 086 | 34 886 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 145 | 14 462 | 15 670 | 12 287 | – |
| Handelsvaror | 0 | 526 | 1 923 | 56 | – |
| Övriga externa kostnader | 1 145 | 13 936 | 13 749 | 12 231 | – |
| Personalkostnader | – | 0 | −2 | 0 | – |
| Rörelseresultat | −26 | 189 | −585 | 22 599 | – |
| Finansiella poster | 30 417 | −7 109 | −37 884 | −65 518 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | −21 | −9 484 | −30 200 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −1 | −5 | 6 | 7 186 | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −35 100 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 682 | 7 083 | 40 506 | 42 504 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 30 391 | −6 919 | −38 469 | −42 919 | – |
| Bokslutsdispositioner | 3 426 | 0 | 12 100 | 800 | – |
| Erhållna koncernbidrag | 3 426 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 33 817 | −6 920 | −26 369 | −42 119 | – |
| Skatt på årets resultat | 504 | 46 | 1 619 | 3 382 | – |
| Årets resultat | 33 313 | −6 966 | −27 988 | −45 501 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 553 709 | 833 747 | 906 345 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 338 934 | 646 574 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 338 934 | 646 574 | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 0 | 338 934 | 646 574 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 553 709 | 494 813 | 259 771 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 553 709 | 494 813 | 259 766 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 553 707 | 494 813 | 256 007 | – | – |
| Övriga fordringar | 2 | 0 | 3 722 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 37 | – | – |
| Likvida medel | – | −1 | 0 | 3 782 | 120 923 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 553 709 | 833 747 | 906 345 | – | – |
| Eget kapital | 426 661 | 393 348 | 400 313 | – | – |
| Bundet eget kapital | 54 110 | 54 110 | 54 110 | – | – |
| Aktiekapital | 54 110 | 54 110 | 54 110 | – | – |
| Fritt eget kapital | 372 550 | 339 237 | 346 203 | – | – |
| Överkursfond | −504 760 | 504 760 | 504 760 | – | – |
| Balanserat resultat | −165 522 | −158 556 | −130 569 | – | – |
| Årets resultat | 33 313 | −6 966 | −27 988 | – | – |
| Obeskattade reserver | 5 007 | 5 007 | 5 007 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 5 007 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 122 042 | 435 392 | 501 025 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 46 | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 121 484 | 409 967 | 478 844 | – | – |
| Skatteskulder | 551 | 1 721 | 5 056 | – | – |
| Övriga skulder | – | 0 | 141 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 23 704 | 16 938 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Utbetald utdelning | – | −24 604 | 198 709 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med mer än 30% jämfört med föregående räkenskapsår med anledning av minskad intern försäljning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för MaxFastigheter i Sverige AB för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av MaxFastigheter i Sverige ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för MaxFastigheter i Sverige AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till MaxFastigheter i Sverige AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Föremålet för Bolagets verksamhet är att direkt eller genom dotterbolag äga och förvalta fast egendom.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under året avyttrat samtliga andelar i Stenhus Fastigheter 2 TopCo 1 AB (namnändrad från Maxfastigheter 2 AB), org.nr. 559350-1868, Stenhus Arvika Blästern 2-Sargen3-Silon3 AB, org. nr 559079-1553, Stenhus Katrineholm Barken 25 AB, org. nr 556931-4817, Stenhus Karlstad Blandaren 1 AB, org. nr 559283-9244, Stenhus Norrköping Blyet AB, org. nr 559008-5394, Stenhus Bro Klöv och Lilla Ullevi 1:12, org.nr. 556968-3427 och Stenhus Köpmannen 7&15 AB, org.nr. 556613-7625. Styrelsen och ledande befattningshavare följer löpande det rådande inflation- och ränteläget för att säkerställa att det inte påverkar utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för MaxFastigheter i Sverige AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av MaxFastigheter i Sverige ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för MaxFastigheter i Sverige AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till MaxFastigheter i Sverige AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Föremålet för Bolagets verksamhet är att direkt eller genom dotterbolag äga och förvalta fast egendom.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under året sålt samtliga andelar i Stenhus Hemlingby 49:28 AB, org. nr 559120-3509, Stenhus Fagersta Tele 1 AB, org. nr 556937-5453, Stenhus Karlstad Fanfaren 2 AB, org. nr 559234-3262 och Stenhus Kjula Blacksta 1:14 AB, org. nr 559159-3180. Styrelsen och ledande befattningshavare följer löpande det rådande inflation- och ränteläget för att säkerställa att det inte påverkar utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för MaxFastigheter i Sverige AB för år 2023. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av MaxFastigheter i Sverige ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för MaxFastigheter i Sverige AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till MaxFastigheter i Sverige AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 374 034 | 681 674 | 720 625 | 1 251 706 |
| Årets inköp | – | 0 | 81 849 | 75 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 374 034 | 307 641 | 120 800 | 531 156 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 35 100 | 35 100 | 30 200 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | 0 | 17 000 | 30 200 | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 44102, 100 73 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2013-07-16
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga samt förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5180-2817
- MaxFastigheter Sverige AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2026-04-30)
- Revisionsfirma
- Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
- Årsstämma
- 2026-05-04
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Föremål för Bolagets verksamhet är att direkt eller genom dotterbolag äga och förvalta fast egendom. Ägarförhållanden Bolaget är ett helägt dotterbolag till Stenhus Fastigheter 6 AB, org.nr. 559332-4923, med säte i Stockholm Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ), org.nr. 559269-9507 med säte i Stockholm är moderbolaget i koncernen och upprättar koncernredovisning. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under året bytt redovisningsprincip till Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag K2, från RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Bolaget har under året internt sålt samtliga andelar i Stenhus Fagersta Läkaren 9 AB, org.nr, 559068-9153, Stenhus Västerås Köpmannen 12 AB, org.nr. 556694-6181, Stenhus Filipstad Västerängen 23 AB, org.nr. 559182-5707, Stenhus Hedemora Norsen 1 AB, org.nr. 559070-9456, Stenhus Karlstad Släggan 1-4 AB, org.nr. 556357-3277, Stenhus Örebro Expeditören 13&17 AB, org.nr. 559080-1535, Stenhus Skövde Traktorn 1:1 AB, org.nr. 559196-5487, Stenhus Borlänge Märlan 2 AB, org.nr. 559046-1157, Stenhus Karlstad Fanfaren 4 AB, org.nr. 556930-7654, Stenhus Fastigheter 1 TopCo 3 AB, org.nr. 559379-2921. Styrelsen och ledande befattningshavare följer löpande det rådande inflation- och ränteläget för att säkerställa att det inte påverkar utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Stenhus Fastigheter 6 AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Föremål för Bolagets verksamhet är att direkt eller genom dotterbolag äga och förvalta fast egendom. Ägarförhållanden Bolaget är ett helägt dotterbolag till Stenhus Fastigheter 6 AB, org.nr. 559332-4923, med säte i Stockholm Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ), org.nr. 559269-9507 med säte i Stockholm är moderbolaget i koncernen och upprättar koncernredovisning. Företaget har