Start › Västmanlands län › Västerås
Qumo AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 142 | 2 038 | 1 996 | 1 682 | 1 841 | 1 742 | 1 567 | 828 |
| Nettoomsättning | 2 142 | 2 038 | 1 995 | 1 682 | 1 841 | 1 742 | 1 567 | 828 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 205 | 1 958 | 1 970 | 1 605 | 1 757 | 1 698 | 1 533 | 815 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 38 | 296 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 341 | 354 | 374 | 422 | 389 | 407 | 338 | 277 |
| Personalkostnader | 1 798 | 1 487 | 1 178 | 1 021 | 1 242 | 1 138 | 1 049 | 446 |
| Av- och nedskrivningar | 66 | 79 | 122 | 141 | 127 | 153 | 146 | 92 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 21 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −62 | 80 | 26 | 77 | 84 | 44 | 34 | 13 |
| Finansiella poster | 1 | 2 | 1 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −62 | 82 | 27 | 77 | 84 | 44 | 34 | 13 |
| Bokslutsdispositioner | 66 | −61 | −8 | −48 | −55 | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | 66 | −61 | −8 | −48 | −55 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 4 | 21 | 19 | 30 | 29 | 44 | 34 | 13 |
| Skatt på årets resultat | 3 | 7 | 5 | 8 | 9 | 11 | 9 | 4 |
| Årets resultat | 1 | 14 | 14 | 22 | 20 | 33 | 25 | 9 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 324 | 1 157 | 1 199 | 1 187 | 1 291 | 1 293 | 1 720 | 1 396 |
| Anläggningstillgångar | 726 | 692 | 701 | 683 | 591 | 568 | 671 | 521 |
| Materiella anläggningstillgångar | 106 | 172 | 251 | 233 | 241 | 368 | 521 | 371 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 0 | 11 | 59 | 128 | 195 | 285 | 215 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 106 | 172 | 239 | 174 | 113 | 173 | 236 | 156 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 620 | 520 | 450 | 450 | 350 | 200 | 150 | 150 |
| Andra långfristiga fordringar | 620 | 520 | 450 | 450 | 350 | 200 | 150 | 150 |
| Omsättningstillgångar | 598 | 465 | 498 | 504 | 700 | 725 | 1 049 | 875 |
| Kortfristiga fordringar | 476 | 432 | 401 | 222 | 215 | 197 | 278 | 216 |
| Kundfordringar | 445 | 402 | 368 | 184 | 177 | 148 | 206 | 152 |
| Övriga fordringar | 32 | 30 | 33 | 39 | 38 | 49 | 71 | 64 |
| Kassa och bank | 122 | 33 | 97 | 282 | 485 | 528 | 771 | 659 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 324 | 1 157 | 1 199 | 1 187 | 1 291 | 1 293 | 1 720 | 1 396 |
| Eget kapital | 621 | 620 | 606 | 592 | 570 | 550 | 1 156 | 1 131 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 571 | 570 | 556 | 542 | 520 | 500 | 1 106 | 1 081 |
| Balanserat resultat | 570 | 556 | 542 | 520 | 500 | 466 | 1 081 | 1 072 |
| Årets resultat | 15 | 14 | 14 | 22 | 20 | 33 | 25 | 9 |
| Obeskattade reserver | 106 | 172 | 111 | 103 | 55 | – | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 106 | 172 | 111 | 103 | 55 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 597 | 364 | 482 | 493 | 666 | 743 | 563 | 265 |
| Leverantörsskulder | 8 | 0 | 1 | 5 | 1 | 51 | 0 | 16 |
| Övriga skulder | 210 | 155 | 271 | 121 | 141 | 287 | 157 | 79 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 380 | 209 | 209 | 367 | 525 | 406 | 406 | 170 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 542 | 520 | 500 | 1 106 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 620 | 520 | 450 | 450 | 450 | 350 | 350 | 200 | 200 | 150 |
| Årets inköp | 100 | 70 | 0 | – | 100 | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 403 | 483 | 483 | 409 | 409 | 323 | 323 | 323 | 323 | 323 |
| Årets inköp | – | 0 | 175 | – | 154 | – | 0 | – | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 80 | 0 | 100 | – | 68 | – | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 297 | 311 | 244 | 235 | 235 | 210 | 210 | 150 | 150 | 87 |
| Årets avskrivningar | 66 | 67 | 74 | – | 74 | – | 60 | – | 63 | – |
| Återförda avskrivningar | 80 | 0 | 65 | – | 50 | – | 0 | – | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 558 | 558 | 558 | 558 | 558 | 558 | 558 | 558 | 558 | 558 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 558 | 558 | 546 | 498 | 498 | 429 | 429 | 362 | 362 | 272 |
| Årets avskrivningar | 0 | 11 | 48 | – | 67 | – | 67 | – | 90 | – |
Om bolaget
- Adress
- KAMOMILLVÄGEN 18, 725 91 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2013-04-09
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva konsultationer inom automation såsom konstruktioner, programmering, idrifttagning, montage, installation, service, dokumentation och utveckling av industriprodukter, applikationer och system. Handel med och uthyrning av entreprenadmaskiner, maskiner, verktyg, fordon, reservdelar och utrustning. Utföra service på egen och andras utrustning, maskiner och fordon. Bedriva konsultation och utförande av entreprenadverksamhet, markarbeten och byggnationer, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 179-5681
- Qumo AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Västerås.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-17
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Aktiebolaget ska bedriva konsultationer inom automation så som konstruktioner, programmering, idrifttagning, montage, installation, service, dokumentation och utveckling av industriprodukter, applikationer och system. Handel med och uthyrning av entreprenadmaskiner, maskiner, verktyg, fordon, reservdelar och utrustning. Utföra service på egen och andras utrustning, maskiner och fordon. Bedriva konsultation och utförande av entreprenadverksamhet, markarbeten och byggnationer, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Väsentliga händelser
Det har inte skett några väsentliga händelser under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.