Start › Gävleborgs län › Gävle
Avan Barnmedicin i Sverige AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | – | – | – | 4 759 | 3 164 |
| Nettoomsättning | 2 249 | 3 594 | 4 721 | 4 048 | 3 751 | 4 759 | 3 086 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | 0 | 77 |
| Rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 2 808 | 2 683 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | 3 | 3 |
| Övriga externa kostnader | – | – | – | – | – | 229 | 316 |
| Personalkostnader | 480 | 2 446 | 2 615 | 1 559 | 3 114 | 2 436 | 2 243 |
| Av- och nedskrivningar | 172 | 140 | 140 | 151 | 157 | 140 | 85 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 22 | – | 0 | 38 |
| Rörelseresultat | 1 230 | 573 | 1 377 | 1 823 | 164 | 1 950 | 480 |
| Finansiella poster | −11 | −77 | 160 | 335 | 392 | −174 | −1 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | −174 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 2 | 211 | 339 | 392 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 13 | 79 | 51 | 5 | 1 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 219 | 496 | 1 537 | 2 157 | 556 | 1 777 | 479 |
| Bokslutsdispositioner | −414 | −13 | 87 | 229 | −154 | −522 | −272 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −298 | −12 | 39 | 119 | 0 | −548 | −154 |
| Förändring av överavskrivningar | −6 | 70 | 48 | 110 | −154 | 26 | −117 |
| Lämnade koncernbidrag | 110 | 72 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 805 | 483 | 1 624 | 2 387 | 402 | 1 255 | 208 |
| Skatt på årets resultat | 184 | 120 | 357 | 167 | 132 | 352 | 99 |
| Årets resultat | 621 | 363 | 1 266 | 2 220 | 270 | 903 | 109 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 380 | 5 173 | 6 598 | 4 484 | 4 937 | 5 132 | 3 949 |
| Anläggningstillgångar | 3 824 | 3 840 | 3 981 | 1 215 | 2 548 | 2 077 | 3 154 |
| Materiella anläggningstillgångar | 266 | 282 | 422 | 562 | 1 090 | 441 | 581 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 232 | 248 | 388 | 529 | 1 056 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | – | 441 | 581 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 33 | 33 | 33 | 33 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 559 | 3 559 | 3 559 | 652 | 1 458 | 1 636 | 2 572 |
| Andelar i koncernföretag | 3 559 | 3 559 | 3 559 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | – | – | 750 | 750 |
| Andra långfristiga fordringar | – | 0 | 0 | 652 | 1 458 | 886 | 1 822 |
| Omsättningstillgångar | 1 556 | 1 332 | 2 618 | 3 269 | 2 389 | 3 055 | 796 |
| Kortfristiga fordringar | 951 | 1 180 | 1 678 | 1 276 | 1 012 | 890 | 349 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 374 | 344 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | – | – | – | 504 | 0 |
| Övriga fordringar | – | – | – | – | – | 8 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | 5 | 5 |
| Kassa och bank | – | – | – | – | – | 2 165 | 447 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 380 | 5 173 | 6 598 | 4 484 | 4 937 | 5 132 | 3 949 |
| Eget kapital | 2 576 | 2 255 | 3 142 | 2 276 | 1 056 | 1 563 | 1 345 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 526 | 2 205 | 3 092 | 2 226 | 1 006 | 1 513 | 1 295 |
| Balanserat resultat | 1 905 | 1 842 | 1 826 | 6 | 736 | 610 | 1 186 |
| Årets resultat | 621 | 363 | 1 266 | 2 220 | 270 | 903 | 109 |
| Obeskattade reserver | 1 998 | 1 694 | 1 752 | 1 839 | 2 068 | 1 914 | 1 393 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 1 738 | 1 190 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | – | 176 | 202 |
| Avsättningar | – | – | – | – | – | 1 040 | 860 |
| Långfristiga skulder | 0 | 604 | 1 000 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 807 | 620 | 704 | 369 | 593 | 615 | 352 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 0 | 30 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | 272 | 3 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | 334 | 310 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | – | 9 | 9 |
| Ställda säkerheter | 0 | 3 559 | 3 559 | – | – | 886 | 860 |
| Eventualförpliktelser | 1 388 | 664 | 712 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 1 125 | – | 1 000 | 657 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 2 226 | 1 006 | 1 513 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | – | – | 120 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Årets nettoomsättning har sjunkit med mer än 30 % och det beror på viss omorganisation hos företagets största beställare.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 559 | 3 559 | 3 559 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 3 509 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 652 | 1 458 | 1 636 | 1 822 | 2 080 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 652 | 806 | – | 1 116 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 750 | 750 | 250 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 672 | 672 | 987 |
| Årets inköp | – | 649 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 964 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 231 | 90 | 614 |
| Årets avskrivningar | 140 | 85 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 608 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 872 | 717 | 717 | 740 | 1 444 | 672 | 672 |
| Årets inköp | 156 | – | – | – | 772 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 634 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 640 | 469 | 328 | 211 | 388 | 231 | 90 |
| Årets avskrivningar | 172 | 140 | 140 | 151 | 157 | 140 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | 328 | – | – | – |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 33 |
Om bolaget
- Adress
- BJÖRNBOVÄGEN 2, 804 27 GÄVLE
- Registrerat
- 2013-02-19
- Bransch
- Personaluthyrning
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva personaluthyrning och medicinsk konsultverksamhet inom primär- och specialistsjukvård, äga och förvalta fastigheter, bedriva handel med aktier och andra värdepapper samt därtill hörande verksamhet.
Bankgironummer
- 163-3171
- Avan Barnmedicin i Sverige AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-18
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver personaluthyrning och medicinsk konsultverksamhet inom primär- och specialistsjukvård. Verksamheten bedrivs inom Sverige. Företaget är moderbolag för det helägda Avan Fastigheter AB, 559369-2980. Med stöd av reglerna i ABL om mindre koncerner så upprättas ingen koncernredovisning. Företaget har sitt säte i Gävle.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.