Start › Stockholms län › Stockholm
AB Kent Jansson Utveckling
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 832 | 369 | 606 | 590 | 693 | 528 |
| Nettoomsättning | 218 | 369 | 606 | 590 | 693 | 528 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 614 | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 329 | 455 | 658 | 460 | 583 | 526 |
| Handelsvaror | 3 | 2 | 0 | 2 | 3 | 13 |
| Övriga externa kostnader | 161 | 243 | 442 | 265 | 392 | 214 |
| Personalkostnader | 62 | 97 | 103 | 80 | 75 | 185 |
| Av- och nedskrivningar | 103 | 113 | 113 | 113 | 113 | 113 |
| Rörelseresultat | 2 503 | −86 | −52 | 130 | 110 | 2 |
| Finansiella poster | 0 | −15 | −33 | −51 | −29 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 16 | 34 | 52 | 29 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 503 | −100 | −85 | 79 | 81 | 2 |
| Bokslutsdispositioner | −600 | – | – | 0 | 100 | 115 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −600 | – | – | 0 | 100 | 115 |
| Resultat före skatt | 1 903 | −100 | −85 | 79 | 181 | 116 |
| Skatt på årets resultat | 372 | – | 0 | 30 | 45 | 32 |
| Årets resultat | 1 530 | −100 | −85 | 49 | 136 | 85 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 798 | 2 504 | 3 005 | 3 236 | 3 465 | 3 597 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 989 | 1 102 | 1 215 | 1 328 | 1 440 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 989 | 1 102 | 1 215 | 1 328 | 1 440 |
| Byggnader och mark | 0 | 989 | 1 102 | 1 215 | 1 328 | 1 440 |
| Omsättningstillgångar | 4 798 | 1 515 | 1 903 | 2 021 | 2 137 | 2 156 |
| Kortfristiga fordringar | 11 | 61 | 156 | 117 | 205 | 83 |
| Kundfordringar | – | 0 | 98 | 58 | 151 | 38 |
| Övriga fordringar | 11 | 61 | 58 | 58 | 53 | 45 |
| Kortfristiga placeringar | 821 | 821 | 821 | 821 | 821 | 821 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 821 | 821 | 821 | 821 | 821 | 821 |
| Kassa och bank | 3 965 | 633 | 925 | 1 083 | 1 111 | 1 253 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 798 | 2 504 | 3 005 | 3 236 | 3 465 | 3 597 |
| Eget kapital | 3 509 | 1 979 | 2 079 | 2 164 | 2 115 | 1 979 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 3 459 | 1 929 | 2 029 | 2 114 | 2 065 | 1 929 |
| Balanserat resultat | 1 929 | 2 029 | 2 114 | 2 065 | 1 929 | 1 844 |
| Årets resultat | 1 530 | −100 | −85 | 49 | 136 | 85 |
| Obeskattade reserver | 600 | – | – | – | 0 | 100 |
| Periodiseringsfonder | 600 | – | – | – | 0 | 100 |
| Långfristiga skulder | 304 | 521 | 785 | 981 | 1 180 | 1 398 |
| Övriga skulder | 304 | 521 | 785 | 981 | 1 180 | 1 398 |
| Kortfristiga skulder | 384 | 4 | 141 | 90 | 170 | 120 |
| Leverantörsskulder | 5 | 3 | 83 | 2 | 57 | 4 |
| Skatteskulder | 374 | 1 | 1 | 33 | 45 | 48 |
| Övriga skulder | – | 0 | 42 | 51 | 58 | 60 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 0 | 14 | 5 | 10 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 500 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 2 114 | 2 065 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga att företaget har sålt fastigheten som företaget ägt under verksamhetsåret, därav den ökade intäkten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga minskade uppdrag
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 2 257 | 2 257 | 2 257 | 2 257 | 2 257 | 2 257 |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 257 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 1 267 | 1 155 | 1 042 | 929 | 816 | 703 |
| Årets avskrivningar | 103 | 113 | 113 | 113 | 113 | 113 | – |
| Återförda avskrivningar | 1 371 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KUNGSKLIPPAN 7, 112 25 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2012-12-14
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva organisationsutveckling och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-15
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver organisationsutveckling samt därmed förenlig verksamhet Företaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser
I slutet av verksamhetsåret sålde bolaget sin andel i fastigheten bolaget ägt och förvaltat under många år.