Genomsyn

Start › Västra Götalands län › Hindås

Kent Jansson Entreprenad AB

559294-3319AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
868 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
42 tkr
Årets resultat 2025
35 tkr
Eget kapital 2025
259 tkr

Utveckling6 räkenskapsår

20252025: 868 tkr868 tkr20242024: 853 tkr853 tkr20232023: 989 tkr989 tkr20222022: 982 tkr982 tkr20212021: 815 tkr815 tkr20202020: 0 kr0 kr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 8688589989828150
Nettoomsättning 8688539899828150
Övriga rörelseintäkter 069–––
Rörelsekostnader 8261 0208638497960
Råvaror och förnödenheter 4252010
Övriga externa kostnader 2402972501821500
Personalkostnader 5816986116355930
Av- och nedskrivningar ––032520
Rörelseresultat 42−162135133190
Finansiella poster 0−10000
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0000––
Räntekostnader och liknande resultatposter 010000
Resultat efter finansiella poster 42−162135133190
Bokslutsdispositioner 0143500680
Förändring av periodiseringsfonder 0143500680
Resultat före skatt 42−20185133870
Skatt på årets resultat 803928180
Årets resultat 35−20145105690

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 3693656156745700
Anläggningstillgångar ––0961270
Materiella anläggningstillgångar ––0961270
Inventarier, verktyg och installationer 000961270
Omsättningstillgångar 3693656155784430
Kortfristiga fordringar 1781421481181420
Kundfordringar 48648257990
Övriga fordringar 124686158380
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 6105340
Kassa och bank 1912224674613010
EGET KAPITAL OCH SKULDER 3693656156745700
Eget kapital 259225345199940
Bundet eget kapital 25252525250
Aktiekapital 25252525250
Fritt eget kapital 234200320174690
Balanserat resultat 200320174690–
Årets resultat 35−20145105690
Obeskattade reserver –01431931930
Periodiseringsfonder –01431931930
Långfristiga skulder ––01081270
Skulder till kreditinstitut ––01081270
Kortfristiga skulder 1091401281741560
Leverantörsskulder 046–––
Skatteskulder 805445180
Övriga skulder 769844891140
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 25382440250

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Styrelsens förslag ––100–––
Annan föreslagen utdelning ––100–––
Medel att disponera –––17469–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-29
Anskaffningsvärde ––1591591590
Årets inköp ––––179–
Ackumulerade avskrivningar 001596464–
Årets avskrivningar 00−643252–
Återförda avskrivningar ––−159–––

Om bolaget

Adress
HÄGGESÅS 102, 438 98 HINDÅS
Registrerat
2020-12-30
Bransch
Mark- och grundarbeten

Verksamhet enligt registret

Markarbete innebär avlopp, dränering, dagvatten, lägga plattor. Träfällning i skog och mark. Järnvägsarbete.

Bankgironummer

5228-0013
Kent Jansson Entreprenad AB
kontrollerat 2026-10-21

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-02-11
Programvara
Visma Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företaget med säte i Härryda Kommun registrerades år 2020 och bedriver sedan dess div markarbeten

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20258 kB Öppna
20248 kB Öppna
20239 kB Öppna
20228 kB Öppna
20217 kB Öppna