Start › Stockholms län › Älvsjö
Nima Film Aktiebolag
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 843 | 604 | 184 | 1 625 | 958 | 957 | 939 | 2 559 | 2 507 |
| Nettoomsättning | 600 | 354 | 103 | 808 | 688 | 498 | 261 | 676 | 607 |
| Övriga rörelseintäkter | 242 | 250 | 81 | 817 | 270 | 459 | 678 | 1 883 | 1 899 |
| Rörelsekostnader | 778 | 607 | 789 | 1 845 | 902 | 856 | 1 380 | 2 315 | 2 468 |
| Råvaror och förnödenheter | 500 | 222 | 391 | 1 046 | 225 | 283 | 492 | 1 100 | 1 547 |
| Övriga externa kostnader | 240 | 340 | 193 | 448 | 454 | 529 | 733 | 626 | 583 |
| Personalkostnader | – | 0 | 164 | 311 | 184 | 15 | 127 | 559 | 276 |
| Av- och nedskrivningar | 38 | 44 | 41 | 41 | 39 | 29 | 27 | 30 | 47 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 2 | 1 | 15 |
| Rörelseresultat | 65 | −2 | −605 | −221 | 56 | 101 | −442 | 244 | 38 |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 0 | −2 | 0 | −1 | 0 | 10 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | −10 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 65 | −1 | −605 | −223 | 56 | 100 | −442 | 255 | 38 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 0 | 120 | −51 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 69 | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 51 | −51 | 0 |
| Resultat före skatt | 65 | −1 | −605 | −223 | 56 | 100 | −322 | 204 | 38 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 8 | – | 0 | 49 | 13 |
| Årets resultat | 65 | −1 | −605 | −223 | 48 | 100 | −322 | 155 | 25 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 140 | 231 | 192 | 535 | 509 | 535 | 253 | 853 | 746 |
| Anläggningstillgångar | 14 | 51 | 95 | 136 | 77 | 42 | 42 | 68 | 98 |
| Materiella anläggningstillgångar | 14 | 51 | 95 | 136 | 77 | 42 | 42 | 68 | 98 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 14 | 51 | 95 | 136 | 77 | 42 | 42 | 68 | 98 |
| Omsättningstillgångar | 127 | 180 | 97 | 399 | 432 | 493 | 211 | 785 | 648 |
| Kortfristiga fordringar | 52 | 66 | 53 | 199 | 347 | 282 | 51 | 422 | 346 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 150 | 309 | 212 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga fordringar | 52 | 66 | 53 | 49 | 38 | 55 | 51 | 222 | 46 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 0 | 15 | 0 | 200 | 300 |
| Kassa och bank | 75 | 113 | 43 | 200 | 85 | 210 | 160 | 363 | 302 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 140 | 231 | 192 | 535 | 509 | 535 | 253 | 853 | 746 |
| Eget kapital | 114 | 49 | 51 | 100 | 322 | 275 | 174 | 497 | 342 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 64 | −1 | 1 | 50 | 272 | 225 | 124 | 447 | 292 |
| Balanserat resultat | −1 | 1 | 606 | 272 | 225 | 124 | 447 | 292 | 267 |
| Årets resultat | 65 | −1 | −605 | −223 | 48 | 100 | −322 | 155 | 25 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | – | 0 | 120 | 69 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | 0 | 69 | 69 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 51 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 26 | 182 | 141 | 435 | 187 | 260 | 78 | 237 | 335 |
| Leverantörsskulder | 1 | 37 | 3 | 24 | – | – | 0 | 188 | 243 |
| Övriga skulder | 13 | 133 | 134 | 402 | 178 | 252 | 70 | 33 | 92 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 11 | 12 | 4 | 9 | 9 | 8 | 8 | 15 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 64 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 50 | 272 | 225 | 124 | 447 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 556 | – | – | – | – | – | – |
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | 64 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30 procent jämfört med föregående räkenskapsår. Förändringen förklaras främst av en ökad projektaktivitet samt högre intäkter från pågående och avslutade produktioner under året. Bolagets verksamhet är projektbaserad, vilket innebär att omsättning och resultat kan variera mellan åren beroende på produktionernas omfattning, tidsplan och leverans.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat jämfört med föregående räkenskapsår, vilket är ett resultat av ökad projektaktivitet och större efterfrågan på verksamhetens tjänster. Ökningen speglar en positiv utveckling och stärker bolagets finansiella ställning inför kommande år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% jämfört med föregående år på grund av en minskad orderingång än tidigare år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%, har haft högre orderingång än tidigare år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%, bolaget har fått ett större orderingång än tidigare år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 455 | 455 | 455 | 455 | 340 | 266 | 236 | 236 | 236 | 145 |
| Årets inköp | – | – | – | 114 | 74 | 30 | – | – | 91 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 441 | 403 | 360 | 319 | 263 | 224 | 195 | 168 | 139 | 91 |
| Årets avskrivningar | 38 | 44 | 44 | 56 | 39 | 29 | 27 | 30 | 47 | – |
Om bolaget
- Adress
- HÖLÖVÄGEN 8, 125 40 ÄLVSJÖ
- Registrerat
- 2012-09-26
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska producera och redigera dokument-, rapport- och reklamfilmer samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 210-4347
- Nima Film AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-22
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget är verksamt inom produktion av media och information, särskilt inom film och affischer. Vi producerar dokumentärer samt TV- och biograffilmer, med fokus på produktioner från Orienten, främst Iran och Afghanistan. Utöver detta skapar vi även reklamfilmer och andra informationsfilmer. Våra uppdragsgivare inkluderar bland annat SVT, TV4 och välrenommerade reklambyråer från Europa. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser
Under räkenskapsåret har bolaget fortsatt sin verksamhet inom filmproduktion med fokus på utveckling, produktion och färdigställande av pågående projekt. Bolaget har under året ökat sin nettoomsättning jämfört med föregående räkenskapsår samt redovisat ett positivt resultat efter finansiella poster, vilket indikerar en förbättrad lönsamhet och en stabilisering av verksamheten. Verksamheten har, i likhet med tidigare år, varit projektbaserad med varierande intäkts- och kostnadsstruktur beroende på produktionernas omfattning och fas. Under året har kostnader uppstått kopplade till produktion, externa samarbeten samt resor i samband med projektgenomförande. Bolaget har fortsatt arbetet med internationella produktioner och samarbeten, med målsättning att nå en bredare publik genom distribution och visningar både i Sverige och internationellt.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.