se-mem-base:LandSverigeMember se-mem-base:SprakSvenskaMember se-mem-base:ValutaSvenskaKronorMember se-mem-base:BeloppsformatNormalformMember true se-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenVerkstallandeDirektorenAvgerArsredovisningMember 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'rr')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'br')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 556905-0155 2025-01-01 2025-12-31 556905-0155 2025-12-31 556905-0155 2024-01-01 2024-12-31 556905-0155 2024-12-31 556905-0155 2023-01-01 2023-12-31 556905-0155 2023-12-31 556905-0155 2022-01-01 2022-12-31 556905-0155 2022-12-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares
1(7)
Årsredovisning
Nima Film AB
556905-0155

Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2025-01-01 – 2025-12-31.

Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor(sek).

Innehåll Sida
- Förvaltningsberättelse 2
- Resultaträkning 4
- Balansräkning 5
- Noter 7
- Underskrifter 7

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-03-22.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

2 (7)

FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE

VERKSAMHETEN

Allmänt om verksamheten

Företaget är verksamt inom produktion av media och information, särskilt inom film och affischer. Vi producerar
dokumentärer samt TV- och biograffilmer, med fokus på produktioner från Orienten, främst Iran och Afghanistan.
Utöver detta skapar vi även reklamfilmer och andra informationsfilmer. Våra uppdragsgivare inkluderar bland annat SVT,
TV4 och välrenommerade reklambyråer från Europa. Företaget har sitt säte i Stockholm.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Under räkenskapsåret har bolaget fortsatt sin verksamhet inom filmproduktion med fokus på utveckling, produktion
och färdigställande av pågående projekt.

Bolaget har under året ökat sin nettoomsättning jämfört med föregående räkenskapsår samt redovisat ett positivt
resultat efter finansiella poster, vilket indikerar en förbättrad lönsamhet och en stabilisering av verksamheten.

Verksamheten har, i likhet med tidigare år, varit projektbaserad med varierande intäkts- och kostnadsstruktur beroende
på produktionernas omfattning och fas. Under året har kostnader uppstått kopplade till produktion, externa samarbeten
samt resor i samband med projektgenomförande.

Bolaget har fortsatt arbetet med internationella produktioner och samarbeten, med målsättning att nå en bredare
publik genom distribution och visningar både i Sverige och internationellt.

FLERÅRSÖVERSIKT

Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.

2501-2512 2401-2412 2301-2312 2201-2212
Nettoomsättning 600 354 103 808
Resultat efter finansiella poster 65 -1 -605 -223
Soliditet % 82 21 26 19

Nettoomsättningen har ökat med mer än 30 procent jämfört med föregående räkenskapsår. Förändringen förklaras
främst av en ökad projektaktivitet samt högre intäkter från pågående och avslutade produktioner under året.

Bolagets verksamhet är projektbaserad, vilket innebär att omsättning och resultat kan variera mellan åren beroende på
produktionernas omfattning, tidsplan och leverans.

HÅLLBARHET

Bolaget bedriver sin verksamhet med hänsyn till ekonomisk, social och miljömässig hållbarhet i den utsträckning som är
relevant för verksamhetens art och omfattning.

Verksamheten inom filmproduktion innebär i huvudsak tjänsteproduktion med begränsad direkt miljöpåverkan. Bolaget
strävar efter att minimera sin miljöpåverkan genom medvetna val vid resor, inköp av tjänster och användning av teknisk
utrustning.

Bolaget samarbetar med externa aktörer och eftersträvar långsiktiga och ansvarsfulla samarbeten. Vid produktioner
beaktas arbetsvillkor och sociala aspekter i de projekt som genomförs.

Hållbarhetsfrågor integreras löpande i verksamheten och anpassas efter bolagets storlek och utveckling.

3 (7)

FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL

Aktiekapital Balanserat resultat Årets resultat Totalt
- Belopp vid årets ingång 50 000 600 -1 308 49 292
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning -1 308 1 308 0
- Årets resultat 65 158 65 158
- Belopp vid årets utgång 50 000 -708 65 158 114 450


Bolaget har under tidigare räkenskapsår erhållit villkorade aktieägartillskott från aktieägaren. Redovisat värde uppgår till
556 tkr per balansdagen. Några ytterligare tillskott har inte lämnats under räkenskapsåret.

De villkorade aktieägartillskotten kvarstår oförändrade vid räkenskapsårets utgång.

RESULTATDISPOSITION

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Balanserat resultat -708
Årets resultat 65 158
Summa 64 450


Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

Utdelning 64 450
Varav: Återbetalning av villkorat aktieägartillskott (64 450)
Balanseras i ny räkning 0
Summa 64 450

Med hänvisning till ovanstående och vad som i övrigt kommit till styrelsens kännedom är
det styrelsens bedömning att utdelningen är försvarbar (enligt ABL 17 kap 3 §) med tanke
på de krav som verksamhetens art och omfattning samt risker ställer på storleken av
bolagets egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.

4 (7)
RESULTATRÄKNING 1
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning 600 379 354 403
Övriga rörelseintäkter 242 196 250 000
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 842 575 604 403
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter -499 745 -222 443
Övriga externa kostnader -240 353 -340 462
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar -37 732 -43 646
Summa rörelsekostnader -777 830 -606 551
Rörelseresultat 64 745 -2 148
Finansiella poster
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 413 840
Summa finansiella poster 413 840
Resultat efter finansiella poster 65 158 -1 308
Resultat före skatt 65 158 -1 308
Årets resultat 65 158 -1 308
5 (7)
BALANSRÄKNING 1
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer 2 13 675 51 407
Summa materiella anläggningstillgångar 13 675 51 407
Summa anläggningstillgångar 13 675 51 407
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Övriga fordringar 51 507 66 175
Summa kortfristiga fordringar 51 507 66 175
Kassa och bank
Kassa och bank 75 247 113 484
Summa kassa och bank 75 247 113 484
Summa omsättningstillgångar 126 754 179 659
SUMMA TILLGÅNGAR 140 429 231 066
6 (7)
BALANSRÄKNING
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 50 000 50 000
Summa bundet eget kapital 50 000 50 000
Fritt eget kapital
Balanserat resultat -708 600
Årets resultat 65 158 -1 308
Summa fritt eget kapital 64 450 -708
Summa eget kapital 114 450 49 292
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 1 220 37 246
Övriga skulder 13 424 132 846
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 11 335 11 682
Summa kortfristiga skulder 25 979 181 774
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 140 429 231 066
7 (7)

NOTER

Not1Redovisningsprinciper

Enligt BFNAR 2016:10

Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).

Materiella anläggningstillgångar

Procent År
Inventarier, verktyg och installationer 20 5

Nyckeltalsdefinitioner

Nedan definieras nyckeltalen i förvaltningsberättelsens flerårsöversikt.

Soliditet = Justerat eget kapital / Totalt kapital Kommentar: Justerat eget kapital beräknas som eget kapital plus 79,4 % av obeskattade reserver.

Not2Inventarier, verktyg och installationer 2025-12-31 2024-12-31
Ingående anskaffningsvärden 454 686 454 686
Utgående anskaffningsvärden 454 686 454 686
Ingående avskrivningar -403 279 -359 634
Förändringar av avskrivningar
Årets avskrivningar -37 732 -43 645
Utgående avskrivningar -441 011 -403 279
Redovisat värde 13 675 51 407