Start › Stockholms län › Stockholm
Aquitaine Properties AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | – | 0 | 637 | 1 482 |
| Nettoomsättning | – | – | – | 0 | 637 | 1 479 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 3 |
| Rörelsekostnader | 3 | 5 | 5 | 5 | 413 | 604 |
| Övriga externa kostnader | 3 | 5 | 5 | 5 | 413 | 275 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 330 |
| Rörelseresultat | −3 | −5 | −5 | −5 | 223 | 878 |
| Finansiella poster | −1 360 | 0 | 29 | −1 | −11 | −410 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | −10 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | 0 | 29 | 0 | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 1 360 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | 0 | 1 | 1 | 410 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 363 | −5 | 24 | −6 | 212 | 468 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | −224 | 5 222 |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | – | – | 0 | 5 222 |
| Lämnade koncernbidrag | – | – | – | 0 | 224 | 0 |
| Resultat före skatt | −1 363 | −5 | 24 | −6 | −11 | 5 690 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 4 | – | – | – |
| Årets resultat | −1 363 | −5 | 20 | −6 | −11 | 5 690 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 59 | 1 414 | 1 417 | 71 | 1 549 | 10 152 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 50 |
| Byggnader och mark | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 50 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 59 | 1 414 | 1 417 | 71 | 1 549 | 10 102 |
| Kortfristiga fordringar | 57 | 1 414 | 1 414 | 39 | 1 | 1 787 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 33 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 1 740 |
| Övriga fordringar | 54 | 1 414 | 1 414 | 39 | 1 | 14 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 3 | – | – | – | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 1 | 0 | 2 | 33 | 1 548 | 8 315 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 59 | 1 414 | 1 417 | 71 | 1 549 | 10 152 |
| Eget kapital | 44 | 1 407 | 53 | 33 | 39 | 9 933 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −6 | 1 357 | 3 | −17 | −11 | 9 883 |
| Balanserat resultat | 1 357 | 1 363 | −17 | −11 | 0 | 4 194 |
| Årets resultat | −1 363 | −5 | 20 | −6 | −11 | 5 690 |
| Kortfristiga skulder | 15 | 7 | 1 364 | 39 | 1 510 | 218 |
| Skulder till koncernföretag | – | 0 | 1 360 | 0 | 1 434 | 0 |
| Skatteskulder | 0 | 4 | 4 | 38 | 76 | 76 |
| Övriga skulder | 15 | 3 | – | – | 0 | 92 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 50 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | −11 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 1 360 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkningar med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkningar med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkningar med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkningar med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkningar med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 50 | 50 |
| Försäljningar och utrangeringar | 50 | 0 | – |
Byggnader och mark
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 10 281 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 10 281 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 2 354 |
| Årets avskrivningar | 0 | 306 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 2 660 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 670 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 670 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 677 |
| Årets avskrivningar | – | 24 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 701 | – |
Om bolaget
- Adress
- JARLAPLAN 4 2TR, 113 57 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2012-09-19
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Äga och förvalta fastigheter samt därmed tillhörande verksamhet.
Bankgironummer
- 106-2660
- Aquitaine Properties AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-23
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2012. Företaget ska äga och förvalta fastigheter samt därmed tillhörande verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Aquitaine Holding AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Aquitaine Holding AB; Organisationsnummer=556915-3538; ForetagetsSate=Stockholm
-
Aquitaine Holding AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Aquitaine Holding AB; Organisationsnummer=556915-3538; ForetagetsSate=Stockholm
-
Aquitaine Holding AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Aquitaine Holding AB; Organisationsnummer=556915-3538; ForetagetsSate=Stockholm
-
Aquitaine Holding AB
Visa källuppgift
Bolaget är helägt dotterföretag till Aquitaine Holding AB, org. nr. 556915-3538.
-
Aquitaine Holding AB
Visa källuppgift
Bolaget är dotterföretag till Aquitaine Holding AB, org. nr. 556915-3538.