Start › Gotlands län › Visby
Kajsarporten AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 716 | 873 | 368 | 300 | 290 | 310 | 350 | 800 |
| Nettoomsättning | 716 | 873 | 358 | 300 | 290 | 310 | 350 | 800 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 10 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 322 | 233 | 206 | 281 | 231 | 215 | 256 | 680 |
| Råvaror och förnödenheter | 54 | 45 | 54 | 142 | 79 | 62 | 103 | 374 |
| Övriga externa kostnader | 92 | 19 | 19 | 7 | 20 | 21 | 20 | 174 |
| Av- och nedskrivningar | 176 | 168 | 134 | 132 | 132 | 132 | 132 | 132 |
| Rörelseresultat | 394 | 641 | 162 | 19 | 59 | 95 | 94 | 120 |
| Finansiella poster | −152 | −213 | −265 | −103 | −58 | −94 | −78 | −68 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 20 | 13 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 172 | 227 | 265 | 103 | 58 | 94 | 78 | 68 |
| Resultat efter finansiella poster | 242 | 427 | −103 | −84 | 2 | 1 | 17 | 52 |
| Bokslutsdispositioner | 5 400 | −400 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 5 642 | 27 | −103 | −84 | 2 | 1 | 17 | 52 |
| Skatt på årets resultat | 967 | 7 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 4 674 | 21 | −103 | −84 | 2 | 1 | 17 | 52 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 21 089 | 15 846 | 5 739 | 6 111 | 6 253 | 6 246 | 6 243 | 6 405 |
| Anläggningstillgångar | 21 071 | 15 164 | 5 641 | 5 560 | 5 692 | 5 824 | 5 956 | 6 088 |
| Materiella anläggningstillgångar | 14 988 | 15 164 | 5 641 | 5 560 | 5 692 | 5 824 | 5 956 | 6 088 |
| Byggnader och mark | 14 916 | 15 000 | 5 373 | 5 249 | 5 338 | 5 427 | 5 516 | 5 605 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 73 | 164 | 268 | 311 | 354 | 397 | 440 | 483 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 083 | – | – | – | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 6 083 | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 18 | 683 | 98 | 551 | 561 | 422 | 287 | 317 |
| Kortfristiga fordringar | 5 | 552 | 57 | 72 | 316 | 276 | 205 | 141 |
| Kundfordringar | 0 | 19 | – | – | 0 | 13 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 533 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 5 | 1 | 57 | 22 | 16 | 4 | 5 | 41 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 50 | 300 | 260 | 200 | 100 |
| Kassa och bank | – | – | 41 | 479 | 245 | 146 | 82 | 176 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 21 089 | 15 846 | 5 739 | 6 111 | 6 253 | 6 246 | 6 243 | 6 405 |
| Eget kapital | 13 824 | 9 149 | 1 434 | 100 | 184 | 183 | 182 | 165 |
| Bundet eget kapital | 7 692 | 7 708 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | 7 642 | 7 658 | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 6 132 | 1 441 | 1 384 | 50 | 134 | 133 | 132 | 115 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 1 457 | 1 421 | 1 487 | 134 | 133 | 132 | 115 | 63 |
| Årets resultat | 4 674 | 21 | −103 | −84 | 2 | 1 | 17 | 52 |
| Avsättningar | 1 999 | 2 000 | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 4 250 | 4 650 | 4 250 | 5 964 | 6 058 | 6 058 | 5 998 | 6 063 |
| Skulder till kreditinstitut | 4 250 | 4 250 | 4 250 | 4 250 | 4 250 | 4 250 | 4 250 | 4 250 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 400 | – | – | – | – | – | – |
| Skulder till intresseföretag | – | – | – | – | – | 1 516 | 1 456 | 1 456 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 1 714 | 1 808 | 292 | 292 | 357 |
| Kortfristiga skulder | 1 017 | 47 | 55 | 46 | 11 | 5 | 64 | 177 |
| Leverantörsskulder | 16 | 5 | 7 | 16 | 3 | – | 0 | 83 |
| Skatteskulder | 984 | 13 | – | 0 | 1 | 4 | 2 | 9 |
| Övriga skulder | 6 | 8 | 6 | 6 | 6 | 2 | 62 | 51 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 11 | 22 | 42 | 24 | – | 0 | 0 | 35 |
| Ställda säkerheter | – | – | 4 300 | 4 300 | 4 300 | 4 300 | 4 300 | 4 300 |
| Fastighetsinteckningar | – | – | 4 300 | 4 300 | 4 300 | 4 300 | 4 300 | 4 300 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 50 | 134 | 133 | 132 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 1 437 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Allmänt om verksamheten Bolaget är ett helägt dotterbolag till Gotlandskronan Holding AB, org. nr. 559018-7976. Bolagets verksamhet är att äga och förvalta fastigheter.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Allmänt om verksamheten Bolaget är ett helägt dotterbolag till Gotlandskronan Holding AB, org. nr. 559018-7976. Bolagets verksamhet är att äga och förvalta fastigheter.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 176 | 6 176 | 6 176 | 5 961 | 5 961 | 5 961 | 5 961 | 5 961 | 5 961 |
| Årets inköp | – | – | 215 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 885 | 821 | 756 | 712 | 623 | 534 | 445 | 356 | 267 |
| Årets avskrivningar | 64 | 64 | 44 | 89 | 89 | 89 | 89 | 89 | – |
| Ackumulerade uppskrivningar | 9 624 | 9 645 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 083 | 533 | 0 |
| Årets inköp | 5 550 | 533 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 588 | 588 | 588 | 588 | 588 | 588 | 588 | 588 | 588 |
| Ackumulerade avskrivningar | 516 | 425 | 320 | 277 | 234 | 191 | 148 | 105 | 62 |
| Årets avskrivningar | 91 | 104 | 43 | 43 | 43 | 43 | 43 | 43 | – |
Om bolaget
- Adress
- S:T HANSGATAN 11, 621 57 VISBY
- Registrerat
- 2012-07-18
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 889-9262
- Kajsarporten AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Gotlands kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-17
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 14 kB | Öppna |
| 2024 | 12 kB | Öppna |
| 2023 | 9 kB | Öppna |
| 2022 | 8 kB | Öppna |
| 2021 | 8 kB | Öppna |
| 2020 | 8 kB | Öppna |
| 2019 | 8 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Gotlandskronan Holding AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Gotlandskronan Holding AB; Organisationsnummer=559018-7976; ForetagetsSate=Gotlands kommun
-
Gotlandskronan Holding AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Gotlandskronan Holding AB; Organisationsnummer=559018-7976; ForetagetsSate=Visby, Gotlands län