Jesper Nordberg Mat och Vin AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 739 | 2 617 | 2 603 | 2 947 | 1 159 | 843 | 1 827 | 1 425 |
| Nettoomsättning | 1 739 | 2 617 | 2 603 | 2 947 | 1 159 | 843 | 1 827 | 1 425 |
| Rörelsekostnader | 1 320 | 2 042 | 1 966 | 2 106 | 908 | 710 | 1 257 | 930 |
| Handelsvaror | 1 101 | 1 776 | 1 724 | 1 827 | 698 | 499 | 1 039 | 708 |
| Övriga externa kostnader | 194 | 256 | 235 | 232 | 153 | 150 | 162 | 166 |
| Personalkostnader | 16 | – | – | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 10 | 7 | 47 | 57 | 60 | 57 | 57 |
| Rörelseresultat | 419 | 575 | 637 | 841 | 251 | 133 | 570 | 495 |
| Finansiella poster | 39 | 96 | 7 | −149 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 13 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 33 | 61 | 16 | 0 | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 2 | −39 | 8 | 149 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 459 | 670 | 645 | 692 | 251 | 132 | 570 | 495 |
| Bokslutsdispositioner | −17 | −166 | −72 | −156 | −28 | 27 | −120 | 2 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −17 | −166 | −72 | −156 | −75 | 0 | −138 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | 0 | 47 | 27 | 18 | 2 |
| Resultat före skatt | 442 | 504 | 573 | 536 | 223 | 160 | 450 | 497 |
| Skatt på årets resultat | 97 | 103 | 125 | 143 | 46 | 35 | 97 | 110 |
| Årets resultat | 345 | 401 | 448 | 393 | 177 | 125 | 353 | 387 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 391 | 2 408 | 2 143 | 1 818 | 1 182 | 1 117 | 1 245 | 1 138 |
| Anläggningstillgångar | 436 | 253 | 223 | 191 | 387 | 419 | 364 | 221 |
| Materiella anläggningstillgångar | 22 | 31 | 41 | 0 | 47 | 104 | 164 | 221 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 22 | 31 | 41 | 0 | 47 | 104 | 164 | 221 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 415 | 221 | 183 | 191 | 340 | 315 | 200 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 415 | 221 | 183 | 191 | 340 | 315 | 200 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 955 | 2 156 | 1 919 | 1 628 | 795 | 698 | 881 | 917 |
| Kortfristiga fordringar | 114 | 87 | 184 | 144 | 95 | 96 | 42 | 157 |
| Kundfordringar | 0 | 62 | 58 | 107 | 0 | 18 | 0 | 136 |
| Övriga fordringar | 114 | 25 | 71 | 3 | 95 | 78 | 20 | 21 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 55 | 34 | – | 0 | 22 | 0 |
| Kassa och bank | 1 841 | 2 069 | 1 735 | 1 484 | 700 | 601 | 839 | 760 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 391 | 2 408 | 2 143 | 1 818 | 1 182 | 1 117 | 1 245 | 1 138 |
| Eget kapital | 1 470 | 1 334 | 1 138 | 885 | 679 | 689 | 764 | 711 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 420 | 1 284 | 1 088 | 835 | 629 | 639 | 714 | 661 |
| Balanserat resultat | 1 074 | 883 | 640 | 442 | 452 | 514 | 361 | 274 |
| Årets resultat | 345 | 401 | 448 | 393 | 177 | 125 | 353 | 387 |
| Obeskattade reserver | 829 | 812 | 646 | 574 | 418 | 390 | 418 | 298 |
| Periodiseringsfonder | 829 | 812 | 646 | 574 | 418 | 343 | 343 | 205 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | 0 | 47 | 75 | 93 |
| Kortfristiga skulder | 93 | 262 | 358 | 359 | 84 | 37 | 63 | 129 |
| Leverantörsskulder | 63 | 131 | 58 | 169 | 14 | 0 | 17 | 60 |
| Skatteskulder | 0 | 33 | 169 | 96 | – | 0 | 38 | 40 |
| Övriga skulder | 17 | 7 | 20 | 53 | 18 | 10 | 0 | 22 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 13 | 91 | 112 | 41 | 53 | 26 | 8 | 7 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | 210 | 205 | 195 | 187 | 187 | 200 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 629 | 639 | 714 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Förra räkenskapsåret var omsättningen ovanlig låg pga corona pandemin. Lite bättre under detta räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 535 | 340 | 340 | 340 | 340 | 315 | 200 |
| Årets inköp | 196 | – | – | 0 | 25 | 115 | 200 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 120 | 118 | 157 | 149 | 0 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 2 | 0 | 8 | 149 | 0 | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | – | – | 25 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 332 | 332 | 332 | 284 | 284 | 284 | 284 | 284 | 284 |
| Årets inköp | – | – | 48 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 310 | 301 | 291 | 284 | 237 | 180 | 120 | 63 | 6 |
| Årets avskrivningar | 10 | 10 | 7 | 47 | 57 | 60 | 57 | 57 | – |
Om bolaget
- Adress
- KOMPANIVÄGEN 16, 226 51 LUND
- Registrerat
- 2012-06-28
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är restaurang och cateringverksamhet samt konsultationer inom restaurang och catering och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 214-0168
- Jesper Nordberg Mat & Vin AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Lund
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-03
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet är restaurang- och cateringverksamhet, samt konsultationer inom restaurang och catering. Företaget har sitt säte i Lund .